Dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w rosyjskich atakach na dwa obwody: chersoński na południu Ukrainy i doniecki na wschodzie – poinformowały w sobotę władze obwodowe na Telegramie. Ostrzelany miał zostać m.in. szpital w Chersoniu. Według Ukraińców w ciągu doby na froncie zginęło 1070 rosyjskich żołnierzy. Sobota, 2 grudnia 2023 r. była 647. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:55

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, co miało być wykorzystane przez Rosję w jej operacjach psychologicznych przeciwko Ukrainie - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na kanale w Telegramie. 

Rzecznik rządu w Budapeszcie odciął się od tych doniesień i stwierdził, że są one dowodem na nieprzygotowanie Kijowa na członkostwo w UE.

16:06

Zachód będzie musiał zdecydować, czy po marcowych wyborach prezydenckich w Rosji uzna Władimira Putina za legalnego prezydenta. Putin przecież będzie walczył w tych wyborach sam ze sobą - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.

"Rozumiemy przecież, że wybory w Rosji są niedemokratyczne. Nieważne, jak się odbywają, bo wszyscy wiedzą, jaki będzie wynik. (...) To mogą być nielegalne wybory, których świat nie uzna" - oświadczył.

Zdaniem szefa państwa ukraińskiego nieuznanie przez Zachód wyników rosyjskich wyborów prezydenckich byłoby przełomowym momentem.

"Jeżeli Putin pójdzie na te wybory, a jest wysokie prawdopodobieństwo, że tak będzie, to jest i wysokie prawdopodobieństwo, że w nich zwycięży. On przecież walczy sam ze sobą. Dlatego wybór będzie po stronie zachodnich przywódców cywilizowanego świata: uznać je czy nie? Nielegalność (wyboru) prezydenta Putina może być przełomowym momentem" - podkreślił.

12:48

Ukraińscy partyzanci zaatakowali stację paliw sił rosyjskich w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy, niszcząc sprzęt wojskowy i zabijając kilku żołnierzy rosyjskich - poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

Do ataku doszło w piątek na prospekcie Chmielnickiego przy wjeździe do miasta, gdzie - jak podaje wywiad - okupanci lubili stawać "na papierosa".

"Siły ukraińskiego oporu zniszczyli kilku rosyjskich okupantów i uderzyli w stację paliw wroga - sprzęt wojskowy został zniszczony" - napisano w oświadczeniu HUR.

12:26

Prawie 500 miejscowości zostało pozbawionych energii elektrycznej w zachodnich obwodach Ukrainy z powodu obfitych opadów śniegu oraz wiatru - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki na Telegramie.

"W zachodnich obwodach znacznie pogorszyły się warunki pogodowe. Z powodu obfitego śniegu i wiatru bez światła jest 497 miejscowości. Najwięcej: w obwodach lwowskim, iwano-frankiwskim, tarnopolskim i chmielnickim" -  podał resort.

Nad wznowieniem dostaw prądu pracują 134 brygady przy wsparciu 185 sztuk sprzętu.

11:11

Dziesięć spośród 11 dronów uderzeniowych, którymi Rosja atakowała ostatniej nocy Ukrainę, zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą. Jedna z maszyn trafiła jednak w obiekt infrastruktury w obwodzie odeskim - podały w sobotę ukraińskie władze.

Dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało, że Rosjanie wypuścili 11 dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed. Wyleciały one z Przylądka Czauda na okupowanym Krymie. Okupanci wystrzelili także pocisk manewrujący Ch-59, który został odpalony z samolotu nad zajętą przez Rosję częścią obwodu zaporoskiego. 

Obrona przeciwlotnicza (...) zniszczyła dziesięć uderzeniowych dronów Shahed 136/131 w granicach obwodu odeskiego oraz jedną rakietę manewrującą Ch-59 w obwodzie dniepropietrowskim - powiadomiły siły powietrzne Ukrainy.

11:02

Armia rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na rejon obwodu dniepropietrowskiego. "Wróg uderzył rakietami w rejon Dniepru. Nie było ofiar ani rannych" - szef obwodu dniepropietrowskiego Siergiej Łysak.

10:50

Od 22 lutego 2022 roku w Ukrainie zginęło już 331 110 rosyjskich najeźdźców, z czego 1070 w ostatnim dniu.

10:30

Według szefa władz obwodu chersońskiego Ołeksandra Prokudina w ciągu ostatniej doby obwód była atakowany 82 razy z moździerzy, artylerii, wyrzutni rakietowych, czołgów, samolotów i dronów. Jedna osoba zginęła i jedna odniosła obrażenia. Na Chersoń spadło 38 pocisków, uszkadzając budynki mieszkalne i szpital.

W wyniku ostrzału miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim zginął w sobotę lokalny mieszkaniec. Dwie osoby zostały ranne w obwodzie w ciągu ostatniej doby - podał szef władz obwodowych Ihor Moroz.

W obwodzie odeskim doszło w nocy z piątku na sobotę do ataku dronami. Jeden z nich uderzył w obiekt infrastruktury, powodując pożar, który został już ugaszony - poinformowały siły obrony południa Ukrainy na Facebooku.