Ukraińcy zarejestrowali dotychczas 105 tys. przypadków zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie - poinformował Andrij Kostin. Prokurator generalny Ukrainy w rozmowie z amerykańską rozgłośnią radiową Głos Ameryki podkreślił, że problemem w badaniu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan jest ich bezprecedensowa liczba.

Dotychczas zarejestrowaliśmy 105 tys. przypadków popełnienia zbrodni wojennych. Co istotne, to nie są wszystkie zbrodnie, których dokonano - wiele danych jest zaniżonych, dlatego że zbrodnie wojenne nadal są popełniane na terytoriach okupowanych. Poza tym ludzie, którzy już nie żyją, nie mogli poinformować o zbrodniach, których padli ofiarą. Zdajemy sobie zatem sprawę, że liczba jest ogromna - powiedział Andrij Kostin.

Prokurator generalny Ukrainy podkreślił, że wszystkie zbrodnie powinny być zbadane w należyty sposób - bardzo ważne jest zapewnienie wysokich standardów dowodowych. Potrzebne są możliwości, by to zrobić. Trudno jest zbadać - praktycznie jest to niemożliwe - taką liczbę zbrodni - przyznał.

Ukraińcy będą współpracować z Amerykanami

Kostin w miniony piątek spotkał się w Waszyngtonie ze swym amerykańskim odpowiednikiem Merrickiem Garlandem oraz z przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości USA i Federalnego Biura Śledczego (FBI). Obie instytucje będą pomagać Ukrainie w badaniu zbrodni wojennych. Kostin podkreślił, że Kijów liczy na wyniki tej współpracy.

Zależy mi, by nie tylko Ukraina i nie tylko Międzynarodowy Trybunał Karny, jako sąd międzynarodowy, prowadziły postępowania wobec rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Ważne jest, by robiły to również inne państwa, w szczególności Stany Zjednoczone - powiedział.

Jak wyjaśnił, resort sprawiedliwości USA będzie pomagał Ukrainie nie tylko w takich priorytetowych sprawach, jak kwestia rosyjskich deportacji dzieci ukraińskich. Będą to również takie wątki, jak cyberataki czy zbrodnie wobec środowiska naturalnego. Prokuratura generalna Ukrainy rozpatruje cyberataki również jako zbrodnie wojenne - podkreślił Kostin.

Prokurator rozmawiał z przedstawicielami FBI także o śledztwach w sprawie nielegalnego wywozu dóbr kultury Ukrainy i ataków na ukraińskie dziedzictwo kulturowe.