Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do startu w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do turnieju będą mogli rywalizować bez flag, emblematów i hymnów.

Zawodnikom z tych krajów początkowo zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę, ale w ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych zdecydowało się dopuścić ich do udziału w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu.

Ostatecznie MKOL podjął decyzję o dopuszczeniu do rywalizacji Rosjan i Białorusinów, którzy zakwalifikują się do turnieju. Będą mogli startować jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów.

Jak wszyscy inni indywidualni sportowcy neutralni będą musieli przestrzegać zasad i przepisów obowiązujących na igrzyskach olimpijskich, w tym przepisów antydopingowych.

Będą także jak inni musieli podpisać przed startem zaktualizowane "warunki uczestnictwa" obowiązujące w Paryżu 2024. Zawierają one m.in. zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym "misji pokojowej Ruchu Olimpijskiego".

Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża 2024, jest tylko 11 indywidualnych zawodników neutralnych (ośmiu z rosyjskim paszportem oraz trzech z białoruskim paszportem).

Do chwili obecnej do Paryża zakwalifikowało się ponad 60 ukraińskich sportowców.