"Polska nie zamierza brać udziału w wojnie" – oświadczył prezydent Andrzej Duda po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji w Ukrainie. "Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani" – dodał polityk.

Prezydent na konferencji prasowej ocenił, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego miała miejsce "bardzo merytoryczna dyskusja". Andrzej Duda poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli klubów i kół sejmowych, aby zwracali uwagę na dezinformację, bo - jak podkreślił - jest jej coraz więcej, co widać zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Chcę bardzo mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie - mówił Andrzej Duda.

Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji o tym, że my się gdzieś tam szykujemy, że chcemy brać udział w wojnie, że ktoś chce wysyłać polskich żołnierzy na wojnę w tej chwili, czy że Polska ma zamiar wysyłać swój sprzęt bojowy na wojnę, proszę takich informacji nie słuchać - dodał.

Jak podkreślał prezydent, "polscy żołnierze absolutnie się na wojnę nie udają i wierzę w to głęboko, że nie będą musieli walczyć".

Oczywiście, jeżeli trzeba będzie bronić naszego kraju, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani - mówił.

Jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych i cały Sojusz Północnoatlantycki za każdym razem ponawia gwarancje z artykułu 5 (Paktu NATO): gdyby którekolwiek państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową - wskazał Duda.

Nie ma właściwie takiego prawdopodobieństwa, żeby taka sytuacja mogła nastąpić - dodał.

Ukraina kandydatem do Unii Europejskiej?

Podczas posiedzenia przedstawiono informację, jak sytuacja wygląda w przestrzeni międzynarodowej, jak wyglądają rozmowy Polski z partnerami - jak wygląda ta kwestia w NATO i jak wygląda jeśli chodzi o Unię Europejską - przekazał prezydent.

Poprosiłem tutaj państwa przewodniczących, państwa posłów, którzy są z różnych ugrupowań i należą do różnych ugrupowań - także w przestrzeni europejskiej - politycznych, aby wśród swoich kolegów poza granicami kraju lobbowali za tym, aby Ukrainie został przyznany status kandydata do Unii Europejskiej - tak jak wystąpił o to pan prezydent Wołodymyr Zełenski oficjalnie i tak jak i ja, i dziewięciu prezydentów, którzy w ostatnich dniach to poparli - oświadczył.

Specjalny list został w tej sprawie przeze mnie i przez prezydentów skierowany do Komisji Europejskiej i do Rady Europejskiej - powiedział.

Mam nadzieję, że zostanie to załatwione na korzyść Ukrainy; to jest dzisiaj Ukrainie, to jest dzisiaj Ukraińcom, którzy walczą o swoja wolność, o przetrwanie swojego państwa niezwykle potrzebne po to, by wzmocnić ich morale, po to, by widzieli, że UE jest z nimi i że ten prozachodni kierunek, którego bronią przecież własną krwią dzisiaj broniąc własnego państwa, że my jesteśmy na nich otwarci - dodał prezydent. W jego ocenie to bardzo ważne.