Łotwa podjęła decyzję o przekazywaniu Ukrainie samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom. Do tej pory dostarczono już Ukraińcom 66 pojazdów - poinformowała w niedzielę agencja LETA.

Z inicjatywą ustawodawczą przekazywania skonfiskowanych pojazdów Ukrainie wystąpiło ministerstwo finansów. Odpowiednie poprawki do ustawy Sejm Łotwy przegłosował w lutym.

Łotewskie prawo umożliwia konfiskatę pojazdów kierowcom, u których stwierdzono ponad 1,5 promila alkoholu. Na Łotwie jazda po pijaku jest niestety prawdziwą plagą. W efekcie - setki skonfiskowanych samochodów zaczęły zalegać na policyjnych parkingach. Rząd w Rydze zdecydował więc o wysłaniu części z nich ukraińskim wojskowym i szpitalom.

Nikt nie spodziewał się, że ludzie jeżdżą pod wpływem alkoholu tak wieloma pojazdami, że nie mogą ich sprzedać tak szybko, jak piją. Dlatego wyszedłem z pomysłemwysłać je na Ukrainę - powiedział cytowany przez Reutersa Reinis Poznaks, założyciel organizacji pozarządowej znanej jako Twitter Convoy, której rząd zlecił dostarczenie pojazdów do kraju walczącego z rosyjską agresją.