"Być może priorytetem numer jeden jest opanowanie całego arsenału (stosunkowo) tanich, nowoczesnych i wysoce skutecznych maszyn bezzałogowych i innych środków technologicznych" - napisał na łamach portalu amerykańskiej stacji CNN generał Wałerij Załużny. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy w artykule roztoczył swoją wizję na temat ewoluującego oblicza wojny.

Drony kształtują wojnę w Ukrainie

Jak napisał w zamieszczonym na łamach portalu amerykańskiej stacji CNN gen. Wałerij Załużny, drony są kluczowym czynnikiem kształtującym wojnę w Ukrainie i stanowią też najlepszą dla Ukrainy szansę na uniknięcie "wciągnięcia w wojnę pozycyjną, gdzie nie posiadamy przewagi".

"Być może priorytetem numer jeden jest opanowanie całego arsenału (stosunkowo) tanich, nowoczesnych i wysoce skutecznych maszyn bezzałogowych i innych środków technologicznych" - napisał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, wymieniając szereg zastosowań dronów, od zbierania danych wywiadowczych, przez całodobowe kierowanie ogniem, po monitorowanie sytuacji na polu bitwy.

"Krótko mówiąc, to oznacza całkowitą zmianę operacji na polu bitwy - i porzucenie przestarzałego, stereotypowego myślenia" - zaznacza. Jak dodał, cele takiej nowej koncepcji operacji nie ograniczają się tylko do pola bitwy, ale miałyby też uderzyć w gospodarkę i morale przeciwnika.

Gen. Załużny pisze o "niezdolności instytucji państwowych"

Wojskowy widzi w systemach bezzałogowych i technologii główny sposób na uporanie się z przeciwnościami, które stoją przed Ukrainą, w tym przewagi liczbowej Rosjan, ich zdolności mobilizacyjnych oraz wyczerpujące się zapasy amunicji wobec zmniejszającego się wsparcia zagranicznych partnerów Ukrainy.

"Zapasy rakiet, interceptorów obrony powietrznej i amunicji artyleryjskiej naszych partnerów wyczerpują się ze względu na intensywność działań wojennych w Ukrainie, ale także z powodu światowego niedoboru ładunków miotających" - pisze generał. Dodaje, że Rosja, która zbroi się dalej dzięki słabości sankcji, może starać się dodatkowo wykorzystać sytuację, prowokować konflikty w innych częściach globu.

Wśród innych problemów nękających Ukrainę wymienił "niezdolność instytucji państwowych w Ukrainie", by zwiększyć liczbę żołnierzy bez uciekania się do "niepopularnych środków" oraz regulacje i "częściową monopolizację przemysłu obronnego", który ogranicza zdolności produkcyjne Ukrainy.

Według gen. Wałerija Załużnego, sposobem na ominięcie tych problemów byłaby zmiana filozofii walki, oparta na technologii. Stwierdził, że celem Ukrainy jest "stworzenie kompletnie nowego państwowego systemu zbrojenia technologicznego" i ocenił, że jest to możliwe w ciągu pięciu miesięcy.

"Naszym celem musi być wykorzystanie chwili - by zmaksymalizować akumulację najnowszych zdolności bojowych, co pozwoli nam przeznaczyć mniej zasobów na zadanie maksymalnych szkód wrogowi, zakończyć agresję i chronić przed nią Ukrainę w przyszłości" - zakończył naczelny dowódca ukraińskiego wojska.

Los Ukrainy jest ostatecznie w jej własnych rękach

Artykuł w CNN pojawia się w chwili, kiedy - według mediów - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotowuje się do zdymisjonowania gen. Wałerija Załużnego.

Wojskowy nie odnosi się w tekście do tej sprawy bezpośrednio, jednak czyni aluzje do podziałów politycznych na Ukrainie oraz kwestii mobilizacji, która ma być jedną z kwestii spornych między nim a głową ukraińskiego państwa.

"On nie mówi tego wprost, ale artykuł zdaje się sugerować rosnące poczucie, że ostatecznie los Ukrainy jest w jej własnych rękach" - analizuje tekst CNN.