Szef czeczeńskiej republiki Ramzan Kadyrow opublikował na swoich mediach społecznościowych film, na którym bloger wcielający się prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłasza kapitulację. Od początku wojny Kadyrow i jego podwładni prowadzą szeroko zakrojoną kampanię internetową, chwaląc się np. strzelaniem do pustych budynków w Ukrainie.

Na opublikowanym nagraniu aktor wcielający się w Zełenskiego mówi, że "zgadza się na bezwarunkową kapitulację wszystkich naszych sił zbrojnych na lądzie, morzu i w powietrzu". Na jego lewym ramieniu widać czyjąś rękę, która czasami go naciska. "Zełenski" mówi, że "demilitaryzacja i denazyfikacja" nastąpi w ciągu miesiąca, po czym mówi "Achmat to siła" (zawołanie kadyrowców - red.) i pyta "dobrze?". Widzowi ukazuje się Ramzan Kadyrow.

Fałszywy Zełenski następnie podpisuje dokument kapitulacji hasłem "Achmat to siła" i zamiast swojego podpisu pisze "Z" - symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kadyrow pod filmem napisał, że "w związku z odepchnięciem sił ukraińskich w Ługańsku", Zełenski podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji. Chodzi o podbicie Lisiczańska, ostatniego dużego miasta w obwodzie ługańskim, które było kontrolowane przez Ukraińców. Rosjanie zajęli go wczoraj.  

Kadyrow dodał, że w tworzeniu filmu uczestniczyli prorządowi komicy, a w rolę Zełenskiego wcielił się bloger Maks "Kamikadze" Zelia. "Ciąg dalszy nastąpi" - napisał czeczeński przywódca.

Kadyrow jest jednym z największych zwolenników inwazji na Ukrainę. Wielokrotnie publikował groźby wobec władz i armii ukraińskiej, ciągle też wychwala czeczeńskich żołnierzy, którzy walczą na froncie. Sami "kadyrowcy" także są aktywni w mediach społecznościowych, niektórzy nazywają ich "oddziałem tiktokowym". Publikują m.in. nagrania, jak ostrzeliwują puste budynki.