​Doradca Viktora Orbana powiedział, że Budapeszt popiera przyspieszenie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. W rozmowie z Bloombergiem zaznaczył jednak, że Węgry chcą utrzymać więzi z Rosją.

Mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej, a kraje członkowskie powinny wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby przyspieszyła ten proces - powiedział Balazs Orban, doradca premiera Węgier, komentując unijne aspiracje Ukrainy.

Mówiąc o stosunkach z Rosją doradca Viktora Orbana powiedział, że stanowisko Węgier opiera się na "idei utrzymania więzi", więc "nie powinniśmy być od siebie oddzielani".

Węgierskie władze wielokrotnie krytykowały unijne sankcje wymierzone w rosyjski sektor energetyczny. Viktor Orban przekonywał nawet, że ich zniesienie pomogłoby ożywić europejską gospodarkę i uniknąć recesji na kontynencie. Budapeszt zawsze walczył o wyjątki w sankcjach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jeszcze w lutym, krótko po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji, podpisał wniosek o przyłączenie kraju do Unii Europejskiej. W czerwcu Ukraina otrzymała status kandydata do członkostwa w UE, a Komisja Europejska przekazała siedem rekomendacji, które Kijów musi spełnić.