​James Cleverly będzie starał się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy podczas wtorkowej wizyty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Tak wynika z najnowszego komunikatu ministerstwa spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Cleverly będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami - Antony'em Blinkenem i Melanie Joly.

Wielka Brytania niezłomnie wspiera Kijów od czasu inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku, a w weekend zobowiązała się wysłać na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2 i inne ciężkie uzbrojenie - przypomina brytyjskie MSZ.

Niemcy są pod presją, aby wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę, ale ich rząd twierdzi, że takie czołgi powinny zostać dostarczone Ukrainie tylko wtedy, gdy będzie zgoda między głównymi sojusznikami Kijowa, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi.

Cleverly powie sekretarzowi stanu USA Antony'emu Blinkenowi i kanadyjskiej odpowiedniczce Melanie Joly, że nadszedł właściwy czas, aby pójść "dalej i szybciej", aby udzielić Ukrainie wsparcia wojskowego, głosi komunikat wydany przed podróżą.

Dzisiaj jesteśmy zjednoczeni przeciwko nielegalnej wojnie Putina i będziemy nadal wykorzystywać nasze wyjątkowo silne więzy w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, aby ostatecznie naród ukraiński zwyciężył - powiedział Cleverly w oświadczeniu przed podróżą.

Brytyjskie MSZ poinformowało również, że Cleverly poruszy temat Iranu podczas swojej podróży po tym, jak Wielka Brytania tymczasowo odwołała swojego ambasadora po egzekucji obywatela brytyjsko-irańskiego Alirezy Akbari w sobotę.

Pierwsze takie wsparcie

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace przedstawił w poniedziałek w Izbie Gmin szczegóły nowego pakietu pomocy, który po raz pierwszy obejmie także czołgi, o co władze w Kijowie od dawna zabiegały.

To, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj przekaże Ukrainie czołgi podstawowe produkcji zachodniej, zapowiedział w sobotniej rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim premier Rishi Sunak. W wydanym w sobotę późnym wieczorem komunikacie sprecyzowano, że na Ukrainę trafi 14 czołgów Challenger 2 oraz około 30 samobieżnych armatohaubic AS90.

"Nowy pakiet brytyjskiej pomocy militarnej dla Ukrainy jest najbardziej znaczącym od rozpoczęcia rosyjskiej napaści" - oświadczył Wallace. Wezwał on też Niemcy, by poszły śladem Wielkiej Brytanii i przekazały Ukrainie czołgi.