Zbieramy wspólnotę państw, które przekażą czołgi Leopard dla Ukrainy. Liczę na to, że sojusznicy się przyłączą i uda się sformułować przynajmniej brygadę pancerną - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

"Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i obronie Europy w kontekście rosyjskiej agresji. Podczas Forum będzie dużo rozmów o Ukrainie i jej odbudowie, by jak najszybciej wróciła na drogę rozwoju" - tłumaczył prezydent. 

"Przed najbliższe dni będzie się tu dyskutować również o problemach gospodarczych, ochronie klimatu, nowoczesnych rozwiązań klimatycznych i elektrowniach atomowych - to ważne dla Polski" - stwierdził Andrzej Duda. 

"Ukrainie potrzebna jest broń, broń i jeszcze raz broń; tak powiedział nam prezydent Wołodymyr Zełenski na samym początku inwazji. Jeżeli dalej będziemy przekazywać dużo nowoczesnego sprzętu, to Ukraińcy będą mieli potencjał, by powstrzymać Rosję" - tłumaczył Duda.  

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980. Od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

Seria spotkań w Davos

Andrzej Duda w poniedziałek pojawił się w Szwajcarii. Dziś formalnie zaczyna się tam Światowe Forum Ekonomiczne. W Davos prezydent spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przed wylotem do Szwajcarii powiedział, że w Davos "chcemy pokazywać Polskę jako aktywnego aktora polityki międzynarodowej". 

We wtorek Andrzej Duda razem z prezydentami Litwy Gitanasem Nausedą, Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim oraz liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską weźmie udział w dyskusji "In Defence of Europe. 

W środę w Centrum Kongresowym WEF prezydent Polski spotka się z prezydentem Szwajcarii Alainem Bertsem, a następnie z prezes IBM na Europę, dyrektor generalną EMEA Aną Paulą Assis.