Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall utworzy spółkę joint venture w siedzibą w Kijowie. "Zrobimy wszystko, aby uchronić Ukrainę i Europę przed szantażem radiacyjnym Rosji" - przekazał Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu. W Kijowie pojawił się dziś szef NATO. "Rosyjskie siły walczą na Ukrainie o imperialne złudzenia Moskwy, lecz bez powodzenia; ukraińskie wojska stopniowo zdobywają teren podczas kontrofensywy" - ocenił Jens Stoltenberg po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Andrij Jermak, szef kancelarii Zełenskiego podał, że w czwartek po południu Chersoń znów został ostrzelany. Zginęły co najmniej trzy kobiety. 18 października, gdy przestanie obowiązywać rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, przewidująca utrzymanie zakazu eksportu uzbrojenia rakietowego przez Iran do 2023 roku, Rosja może nabyć irańskie pociski balistyczne o zasięgu powyżej 300 km. Czwartek był 582. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia z tym związane zebraliśmy w naszej relacji z 28.09.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

Niemcy nie powinny obawiać się, że Kazachstan będzie próbował pomóc Rosji obejść zachodnie sankcje nałożone w związku z jej inwazją na Ukrainę - powiedział w czwartek prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie. Jak podaje agencja Reutera, Tokajew zapewniał, że Kazachstan nadal wzywa do rozmów między Rosją a Ukrainą w sprawie zakończenia wojny trwającej już od 20 miesięcy.

Prezydent Kazachstanu dodał, że nie obawia się zagrożenia ze strony Moskwa dla integralności terytorialnej swojego kraju.

23:02

Amerykańska firma Iridium dostarcza systemy nawigacji dla dronów "Kartograf", które produkowane są w Rosji przez firmę AFM-Servers na potrzeby FSB i wykorzystywane w wojnie z Ukrainą - takie informacje podaje Ekonomiczna Prawda powołując się na wyniki śledztwa grupy Trap Aggressor.

Jak dowodzą autorzy raportu, dron "wypełniony jest komponentami produkcji zagranicznej", a "kluczowe, zaawansowane technologicznie elementy tego sprzętu produkowane są przez firmy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Japonii".

22:17

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall potwierdził, że otrzymał zgodę Federalnego Urzędu Antymonopolowego Niemiec na utworzenie spółki joint venture z koncernem "Ukraiński Przemysł Obronny" (dawniej Ukroboronprom) - informuje Ukraińska Prawda.

"Spółka joint venture będzie miała siedzibę w Kijowie i będzie zajmować się serwisem i konserwacją, a także montażem, produkcją oraz rozwojem pojazdów wojskowych" - napisano w oficjalnym komunikacie.

21:33

Przebywający z wizytą w Kijowie szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii admirał Tony Radakin powiedział, że ataki na Flotę Czarnomorską Federacji Rosyjskiej są przykładem utrzymywania inicjatywy przez Ukrainę.

20:57

Zrobimy wszystko, aby uchronić Ukrainę i Europę przed szantażem nuklearnym Rosji - dodał Zełenski. 

20:56

Ukraina zrobi wszystko, aby wdrożyć pierwszy punkt Formuły Pokoju - bezpieczeństwo nuklearne i radiacyjne - i zagwarantować całkowite wyzwolenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od rosyjskich okupantów - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:50

Na ukraińskich kanałach na Telegramie pojawiły się zdjęcie i informacje wskazujące na pożar w mieście Kercz na Krymie.

20:39

Mołdawscy pirotechnicy przeprowadzili w czwartek kontrolowaną detonację fragmentów pocisku, który został znaleziony dzień wcześniej w jeziorze niedaleko od granicy z Ukrainą. Władze potwierdziły, że była to rakieta, lecz eksperci dopiero mają ustalić, jakiego typu.

Fragment rakiety zauważyli w środę mieszkańcy wsi Hirbovat w południowo-wschodniej części kraju. MSW Mołdawii powiadomiło w czwartek, że zabezpieczyło teren wokół jeziora. Na miejsce w tym celu wysłano policjantów, a także funkcjonariuszy straży granicznej i pracowników inspektoratu ds. sytuacji nadzwyczajnych - pisze rumuński portal Digi24.

20:13

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny omówił sytuacje na froncie z naczalnym dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie i dowódcą Sił Zbrojnych USA w Europie generałem Christopherem Cavolim. Załużny przekazał też informację o tym, co jest w tej chwili najbardziej potrzebne ukraińskiej armii.

19:58

"Dziś po południu nad terytorium obwodu dniepropietrowskiego został zniszczony kolejny wrogi dron. Dziękujemy Obronie Powietrznej!" - napisał na Facebooku burmistrz Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkul.

19:45

W ciągu dnia na froncie doszło do 19 starć między siłami ukraińskimi a rosyjskimi - przekazał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie siły utrzymują, że odparły ataki wojsk rosyjskich w rejonie Łymanu, Doniecka i dwóch innych miejscowości.

18:51

Aby zapewnić stabilną sytuację ponad 4 mln ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w krajach unijnych, Rada UE postanowiła w czwartek przedłużyć - od 4 marca 2024 roku do 4 marca 2025 roku - tymczasową ochronę dla osób, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji.

18:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował byłego ukraińskiego piłkarza Andrija Szewczenkę specjalnym doradcą, a brytyjskiego aktora Marka Stronga ambasadorem organizacji charytatywnej United24, zbierającej środki na rzecz ofiar wojny z Rosją.

W komunikacie biura prezydenta Ukrainy nie podano szczegółów dotyczących obowiązków Szewczenki jako doradcy, ale były napastnik reprezentacji Ukrainy oraz AC Milan i Chelsea Londyn zasugerował, że rozszerzy to jego pracę jako ambasadora United24.

18:35

Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że Rosjanie znów ostrzelali Chersoń. Zginęły co najmniej trzy kobiety.

18:32

Chińscy importerzy kupili w ciągu ostatnich dwóch tygodni kilkaset tysięcy ton kukurydzy paszowej z Ukrainy - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła w Azji i Europie. Informacje o sprzedaży do Chin potwierdził ukraiński rząd.

Dokładny wolumen nie jest znany, jednak singapurski handlowiec z międzynarodowej firmy zajmującej się zbożem powiedział, że zamówienie wypełni 10-12 statków typu panamax. Ładunek na takich masowcach zwykle przekracza 60 tys. ton.

18:04

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, aby przedyskutować sytuacje ma froncie i potrzeby ukraińskiej armii.

17:53

Przez lato Ukrainie udało się naprawi 80 proc. infrastruktury energetycznej zniszczonej przez rosyjskie ataki. Dzięki temu udało się uniknąć zapaści sektora energetycznego - podaje portal Kviy Post.

16:37

Im silniejsza jest Ukraina, tym bliżej jesteśmy zakończenia wojny  - powiedział podczas wizyty w Kijowie szef NATO Jens Stoltenberg.

16:27

Prezydent Rosji Putin podpisał ustawę o wpisaniu dnia "aneksji" czterech obwodów Ukrainy na listę "Dni chwały militarnej Rosji".

15:26

W obwodzie donieckim Rosjanie zbombardowali koksownię.

Według sił ukraińskich jedna z rakiet wroga trafiła w magazyn naftalenu w zakładzie, a jej pozostałości obecnie płoną.

15:13

Ukrinform opublikował najnowsze zdjęcia pokazujące jak teraz wygląda Bachmut, Kliszczejówka i Andrijówka.

15:08

Ukraina wykorzystuje wszelkie środki, aby odzyskać kontrolę nad całym terytorium państwa. Każdy atak na naszą infrastrukturę energetyczną i ludność cywilną postrzegamy jako zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym analizujemy, co Ukraina może zrobić i podejmujemy odpowiednie wrażliwe kroki na terytorium Ukrainy. Na pewno zapytam o to właściwe służby - tak na pytanie o to czy w wyniku ataku na siedzibę Floty Czarnomorskiej zginął jej dowódca, odpowiedział Wołodymyr Zełenski podczas konferencji z Jensem Stoltenbergiem.

14:27

Ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę w obwodzie zaporoskim mogą w najbliższym czasie przesunąć się w głąb rosyjskich pozycji; siły wroga prawdopodobnie nie kontrolują już linii okopów w pobliżu miejscowości Werbowe, co ułatwia zadanie Ukraińcom - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). 

Oto infografika obrazująca sytuację w obwodzie zaporoskim:


13:48

Rosyjskie siły walczą na Ukrainie o imperialne złudzenia Moskwy, lecz bez powodzenia; ukraińskie wojska stopniowo zdobywają teren podczas kontrofensywy - ocenił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa i spotkał się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Mogę potwierdzić, że NATO posiada umowy ramowe na (zakup) amunicji o wartości 2,4 mld euro, w tym wiążące zamówienia o wartości 1 mld euro. Obejmuje to takie (rodzaje uzbrojenia), jak amunicja artyleryjska kalibru 155 mm, przeciwpancerne pociski kierowane i amunicja czołgowa - oświadczył Stoltenberg, wyjaśniając, że są to środki finansowe przeznaczone na uzupełnienie zasobów państw członkowskich Sojuszu, które przekazują pomoc wojskową Ukrainie.

13:33

Obecna wojna, to nie konflikt Putina z Zełenskim, lecz dyktatora ze światem demokratycznym. Rumunia stoi na stanowisku, że Ukrainie należy pomagać - oświadczył premier Marcel Ciolacu. Bukareszt negocjuje z Ukrainą warunki importu zbóż, które nie uderzą w rumuńskich rolników.

W drodze dialogu znaleźliśmy system licencjonowania eksportu z Ukrainy, zapewniający ochronę rolników, ale nie wprowadziliśmy zakazu - podkreślił Ciolacu w środowym wywiadzie dla telewizji Digi24.

Premier zaznaczył, że Rumunia nie zdecydowała się, tak jak Polska, na wprowadzenie jednostronnego embarga na ukraińskie zboże, ponieważ "byłby to sygnał, że nie chcemy pomagać Ukrainie, a to jest nieprawda".

13:11

Po 18 października, gdy przestanie obowiązywać rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, przewidująca utrzymanie zakazu eksportu uzbrojenia rakietowego przez Iran do 2023 roku, Rosja może nabyć irańskie pociski balistyczne o zasięgu powyżej 300 km - ostrzegł w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

12:50

W Kijowie trwa niezapowiedziana wizyta szefa NATO. Jens Stoltenberg spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO rozmawiali - jak piszą ukraińskie agencje - na temat kluczowych kwestii obronnych, a także o perspektywach członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Ukraiński prezydent wyraził opinię, że to członkostwo jest przesądzone. Dziś jest to już rozmowa pomiędzy de facto sojusznikami i tylko kwestią czasu jest, kiedy Ukraina stanie się de iure członkiem Sojuszu. Robimy wszystko, aby przybliżyć ten czas - mówił podczas konferencji w Kijowie. 

Zełenski podziękował też partnerom za pomoc wojskową. Efekty współpracy z NATO są oczywiste - mówił, dodając, że "sama rzeczywistość jest dowodem na to, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu będzie całkowicie naturalne i wzmocni zarówno Ukrainę, jak i NATO". 

11:01

Wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce - ocenił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina. Dodał, że "historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską".

09:56

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) od lutego 2022 roku w wojnie na Ukrainie straciły w walkach około 90 samolotów, a inne wskutek intensywnego wykorzystywania zużywają się szybciej niż planowano - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:43

Na lądzie może nie dzieje się za wiele, ale na morzu - jak najbardziej. Ostatnia seria ukraińskich ataków na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie sprawiła, że Rosjanie nie mają już pełnej kontroli nad wodami Morza Czarnego. Czas pokaże, czy będzie to kolejny punkt zwrotny w trwającej już ponad 1,5 roku wojnie.

09:16

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

07:25

Zazwyczaj wylewni rosyjscy militarni blogerzy spuścili zasłonę milczenia na to, co dzieje się w okolicach miejscowości Werbowe. Władze okupacyjne obwodu zaporoskiego przyznały, że cztery ukraińskie kompanie "ze znaczną liczbą pojazdów opancerzonych" przypuściły szturm na rosyjskie pozycje w regionie. Według niepotwierdzonych informacji, siły Kijowa minęły już pola minowe i fortyfikacje. Rosjanie zaczynają się denerwować, a sytuacja wojsk Putina na linii Robotyne-Werbowe zaczyna się komplikować.

07:21

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w nocy ponad 30 dronów podczas zmasowanego ataku rosyjskiego - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.

"Wróg skierował drony szturmowe w różnych kierunkach, w tym na regiony centralne. Atak był masowy, więc jeszcze podsumowujemy jego skutki" - powiedziała Humeniuk, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

W obwodach południowo-wschodniej Ukrainy ogłoszono w nocy alarm przeciwlotniczy, w niektórych regionach trwał on do godz. 3:30 nad ranem. 

05:20

Co najmniej jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Chersoń na południu Ukrainy - poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Produkin.

Podczas ostrzału zginął 41-letni mężczyzna.

W tych dniach Rosja bombarduje Chersoń, Berysław i wioski w obwodzie chersońskim ze szczególną brutalnością. To świadomy terror okupanta - powiedział wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu wideo.