​Szósty pakiet unijnych sankcji na Rosję został przyjęty przez ambasadorów państw UE. Z listy ograniczeń wykreślony został patriarcha moskiewski Cyryl, czego domagały się Węgry. Rosja okupuje obecnie około 20 procent terytorium Ukrainy, bronimy się przed niemal całą rosyjską armią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga. "Musimy być przygotowani na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo" - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu. Najnowsze informacje, zdjęcia i filmy dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w zapisie naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Rosja okupuje obecnie około 20 procent terytorium Ukrainy, bronimy się przed niemal całą rosyjską armią powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga.
  • Do tej pory deportowano łącznie ponad 200 tys. ukraińskich dzieci - stwierdził w opublikowanym w mediach społecznościowych wystąpieniu Zełenski.
  • Musimy być przygotowani na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu.
  • Szósty pakiet unijnych sankcji na Rosję został przyjęty przez ambasadorów państw UE. Z listy ograniczeń wykreślony został patriarcha moskiewski Cyryl, czego domagały się Węgry.
  • Wojsko rosyjskie zniszczyło lub uszkodziło 20 proc. szkół i przedszkoli na Ukrainie - powiedział zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
  • Około 800 osób ukrywa się w podziemiach zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku - poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. 

23:44

Wojska ukraińskie odniosły pewne sukcesy w Siewierodoniecku, ale ogólna sytuacja militarna w Donbasie nie zmieniła się w ciągu ostatnich 24 godzin - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

23:30

Liczba uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy do państw Unii Europejskiej przekroczyła 7 mln - informuje  Frontex.

23:13

Kreml poprosił państwowe rosyjskie media, by w piątek, w setnym dniu inwazji na Ukrainę, "nie skupiały się" na czasie trwania wojny - informuje Meduza, powołując się na swoje źródła. Władze nie chcą, by przypominać Rosjanom, że ponad trzy miesiące trwa "operacja wojskowa", która miała być błyskawiczna.

22:50

Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni.

Jak podała telewizja ABC, Ukraińcy szkoleni są przez amerykańskich instruktorów na terytorium jednego z europejskich krajów. W środę Pentagon informował, że cztery wyrzutnie HIMARS zostały uprzednio przetransportowane do Europy, by móc jak najszybciej zacząć szkolenia. 

22:21

Jesteśmy zaniepokojeni szkodliwymi działaniami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie i w innych krajach, w tym tworzeniem podziałów społecznych - powiedział wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. wolności religijnej Rashad Hussain. USA wskazały też Chiny jako kraj szczególnie prześladujący mniejszości religijne.

Hussain opisywał wnioski płynące z nowej wersji corocznego raportu o wolności religijnej na świecie. Pytany o ocenę Patriarchatu Moskiewskiego i patriarchy Cyryla, który popiera rosyjską inwazję na Ukrainę, Hussain podkreślił, że USA są "głęboko zaniepokojone" działaniami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, w tym kreowaniem "podziałów między Kościołami prawosławnymi" oraz podziałów społecznych. Zwrócił też uwagę na prześladowanie przez Rosję mniejszości religijnych, ukraińskich duchownych oraz niszczenie obiektów religijnych. W dokumencie potępiono też nasilone prześladowania w Rosji, skierowane m.in. przeciwko Świadkom Jehowy.

21:44

Wojna na Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną - stwierdził holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten w wywiadzie dla dziennika "Trouw".

W ocenie ministra rosyjska agresja na wschodniego sąsiada Polski "radykalnie zmieniła i przyspieszyła myślenie o transformacji klimatyczno-energetycznej".

Jetten twierdzi, że był to rodzaj "pobudki", aby zagwarantować Europie niezależną pozycję od rosyjskich surowców. Jednocześnie -w jego ocenie - w samych Niderlandach wojna odbywa się kosztem polityki klimatycznej.

Niedawno rząd podjął decyzję o zmniejszeniu funduszu klimatycznego w wysokości 35 miliardów euro o prawie miliard. Uczynił to, aby między innymi zrekompensować wysokie ceny paliw - powiedział gazecie minister.

21:28

To wojskowi z Ukrainy będą decydowali o zasięgu ostrzału prowadzonego z systemów artylerii rakietowej HIMARS, które USA przekażą Kijowowi - powiedziała amerykańska ambasador na Ukrainie Bridget Brink. Jak informował Pentagon, systemy HIMARS w wersji dla Ukrainy mogą razić cele do 70 km.

Brink podkreśliła, że rząd USA będzie wspierał Ukrainę niezbędną pomocą aż do jej wygranej z Rosją. Zaznaczyła, że amerykańscy dyplomaci i urzędnicy będą aktywnie koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy przekazywaną przez inne kraje oraz pomogą w jej transporcie.

21:21

Parlament Europejski w czwartek zakazał wstępu na swój teren wszystkim rosyjskim lobbystom - ogłosiła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W ten sposób eurodeputowani mają być chronieni przed szerzeniem rosyjskiej propagandy na temat wojny na Ukrainie.

20:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował ambasadorowi RP Bartoszowi Cichockiemu i nuncjuszowi apostolskiemu arcybiskupowi Visvaldasowi Kulbokasowi, którzy jako jedyni dyplomaci nie opuścili Kijowa przez 99 dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dzisiaj chcę szczególnie podziękować tym, którzy przez te wszystkie 99 dni w ogóle nie opuścili Kijowa. To ambasador Polski Bartosz Cichocki i nuncjusz apostolski Visvaldas Kulbokas - powiedział Zełenski podczas ceremonii wręczenia listów uwierzytelniających przez nowych ambasadorów USA, Indii i Mołdawii.

Zełenski przytoczył słowa św. Jana Pawła II, że "najgorszym więzieniem byłoby serce zamknięte".

W ciągu tych 99 dni przekonaliśmy się na 100 procent, że wasze serca są szeroko otwarte dla Ukrainy. Tak samo zawsze będzie dla was otwarte nasze państwo - powiedział Zełenski.

Agencja Interfax-Ukraina podaje, że prezydent Zełenski wręczył ambasadorowi Cichockiemu i arcybiskupowi Kulbokasowi ukraińskie odznaczenia państwowe.

20:38

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) dokonał pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. "Roczna referencyjna stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, z 10 proc. do 25 proc." - odnotowała agencja Bloomberga, zaznaczając, że to najwyższy poziom od września 2015 roku i najwyższa stopa procentowa w Europie.

20:20

Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi.

Wallace nie sprecyzował, ile sztuk M270 MLRS trafi na Ukrainę. Potwierdził natomiast, że decyzja została podjęta w ścisłej współpracy z władzami USA.

20:04

Jest tylko jeden scenariusz, czyli stabilna działalność Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w systemie energetycznym Ukrainy - oświadczył koncern Enerhoatom, operator elektrowni. Wcześniej doradca premiera Denysa Szmyhala mówił, że Kijów może odłączyć okupowaną przez Rosjan elektrownię w przypadku "najmniejszej groźby utraty kontroli".

"Na dzisiaj istnieje tylko jeden scenariusz: stabilne i pewne działanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w systemie energetycznym Ukrainy. Jej wyłączenie jest niemożliwe zarówno z technicznego, jak i z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia, a także z punktu widzenia bezpieczeństwa" - przekazał Enerhoatom w komunikacie na Telegramie. 

Oznajmiono również, że pracownicy siłowni robią wszystko, co jest możliwe, by zapewnić jej prawidłowe działanie, chociaż "są pod ogromną presją okupantów, ryzykują życiem i zdrowiem".

19:46

Musimy być przygotowani na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu.

Musimy podtrzymać to wsparcie dla Ukrainy i być przygotowani na długi dystans. Takie jest przesłanie ze strony Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników w NATO i partnerów - powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej.

Dodał, że pomoc Zachodu "robi różnicę" na polu bitwy, ale zaznaczył, że trwające obecnie walki z Rosjanami na wschodzie Ukrainy to wojna na wyniszczenie i obie strony ponoszą ciężkie straty.

Pytany, czy Ukraina powinna zdecydować się na ustępstwa terytorialne wobec Rosji, by zakończyć wojnę, szef Sojuszu Północnoatlantyckiego stwierdził, że nie jest rolą NATO dyktować, jakie Ukraina powinna podejmować decyzje w negocjacjach.

Mam pełne zaufanie do przywództwa politycznego na Ukrainie i to do nich należy decyzja, by podejmować te trudne decyzje i oceny. Naszą rolą jest wspieranie ich, by byli w najlepszej możliwej pozycji, kiedy zaczną się negocjacje - powiedział Stoltenberg. Podkreślił, że NATO zależy na tym, by nie eskalować konfliktu i nie być jego stroną.

19:40

Na Białorusi trwa minowanie leśnych dróg, tras objazdowych i mostów na terenach przy granicy z Ukrainą - podaje w podsumowaniu sztab generalny armii ukraińskiej.

Według sztabu w dalszym ciągu utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi z terytorium Białorusi.

W przeglądzie sytuacji na froncie poinformowano również, że siły rosyjskie kontynuują ostrzały ukraińskich pozycji w Siewierodoniecku i Lisiczańsku w obwodzie ługańskim, a także przygotowują się do ataku w rejonie Słowiańska w obwodzie donieckim. Prowadzili ostrzał infrastruktury cywilnej z kierunku Iziumu w obwodzie charkowskim.

W obwodzie donieckim Rosjanie ostrzeliwują stronę ukraińską wzdłuż całej linii styczności. Podejmują również działania szturmowe na kilku kierunkach w tym obwodzie, w tym m.in. w jego północnej części i w rejonie miejscowości Popasna.

Na wschód od Charkowa Rosjanie nie prowadzili aktywnych działań bojowych, lecz w dalszym ciągu ostrzeliwali szereg ukraińskich miejscowości z artylerii, a także prowadzili ostrzał z powietrza.

Z relacji sztabu wynika, że siły rosyjskie w celu utrzymania swoich pozycji niszczą obiekty infrastruktury drogowej na południu "na prawdopodobnych kierunkach przemieszczania się (ukraińskich) Sił Obrony".

Na południe od Krzywego Rogu "przeciwnik został zmuszony do przejścia do obrony".

Według danych strony ukraińskiej Rosjanie, w związku z ponoszonymi stratami, prowadzą przymusową mobilizację na tymczasowo okupowanych terenach obwodu donieckiego.

18:57

Komisja Europejska wspólnie przedstawi propozycję w sprawie statusu Ukrainy jako państwa kandydującego do UE - powiedziała w Berlinie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. (Ukraińcom - PAP) trzeba powiedzieć: tak, powinniście wejść do Unii Europejskiej - oświadczyła.

Jeśli chodzi o Ukrainę, trzeba podkreślić jedno. Nie wystarczy (jej) powiedzieć: "Tak, należycie do Europy, trzeba powiedzieć: powinniście wejść do Unii Europejskiej - dodała, zastrzegając jednocześnie, że dla Ukrainy nie przewidziano przyspieszonego procesu akcesyjnego. Nie może być taryfy ulgowej. Ale obecnie my jako Unia Europejska musimy obrać taki kurs, by nie zamykać teraz Ukrainie drzwi przed nosem - podkreśliła Baerbock.

18:56

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Ukraina w najbliższym czasie otrzyma status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Czas, żeby Zachód otworzył dla niej ramiona, żeby ją przyjął - podkreślił prezyden na wspólnej konferencji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Mateuszem Morawieckim.

Dodał, że "to niezwykle ważne, aby społeczeństwa UE pokazały naszym sąsiadom Ukraińcom, których ponad 2 miliony dzisiaj jest w Polsce, bo schroniło się w Polsce, że jesteśmy z nimi solidarni, że ich walka nie pozostaje obojętną dla nas, że wiemy, że walczą właśnie po to, by być częścią wspólnoty Zachodu, bo są nią i czują się nią i walczą właśnie po to, żeby pozostać, żeby nie stać się częścią rosyjskiej strefy wpływów, że to jest po prostu starcie między tamtym Wschodem, a oni są po stronie Zachodu".

18:54

Dziękuję Polakom za niesamowitą hojność. Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami. Historia nie zapomni waszej solidarności. To wspaniały przykład dla całego świata - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa KE podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydenta Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim zwróciła uwagę na trwającą w Ukrainie wojnę z Rosją.

18:19

W najbliższej przyszłości wojska rosyjskie zastosują na Ukrainie taktykę, którą wypróbowały w Syrii: zwiększą intensywność ataków lotniczych i rakietowych na pozycje sił ukraińskich i na obiekty cywilne oraz na infrastrukturę w całym kraju - powiedział generał Ołeksji Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Priorytetem wroga będzie "całkowite zniszczenie infrastruktury krytycznej i ludności cywilnej" - przekazał Hromow na konferencji prasowej. Wyliczył, że celem rosyjskich ataków będą szlaki zaopatrzeniowe, składy, magazyny, arsenały broni i amunicji. Dodał, że kolejnym priorytetem Rosjan będzie "przerwanie dostaw broni i sprzętu wojskowego dostarczonego nam przez zachodnich partnerów".
Wojska rosyjskie będą dążyły do okrążenia i zniszczenia sił ukraińskich oraz do utworzenia stabilnego korytarza lądowego od rosyjskiego obwodu rostowskiego do okupowanego Krymu i dalej, aż do Naddniestrza - powiedział Hromow. Zaznaczył, że celem Rosjan jest odebranie Ukrainie dostępu do Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

18:14

Około 800 osób ukrywa się w podziemiach zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku - poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W kluczowym mieście tego obwodu toczą się walki; Rosjanie ostrzeliwują je z artylerii.

Hajdaj powiedział CNN, że w poradzieckich schronach w podziemiach zakładów przebywają cywile, którzy wcześniej, mimo próśb władz, nie ewakuowali się z miasta. Wśród nich są także dzieci, lecz "nie jest ich wiele".

Wcześniej władze obwodowe poinformowały, że zakłady Azot znowu zostały trafione rakietą rosyjską. M.in. miał ucierpieć budynek, w którym przechowywany był metanol. Według władz wojska ukraińskie wciąż kontrolują przemysłowe dzielnice miasta.

Większa część Siewierodoniecka, jak informowano już w środę, została zajęta przez siły rosyjskie.

17:39

Legendarny brazylijski piłkarz Pele napisał list do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. 82-letni Pele wzywa Putina, aby położył kres rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

17:38

Okupacyjne władze obwodu zaporoskiego znacjonalizują mienie należące do Ukrainy - przekazali przedstawiciele wojskowo-cywilnego rządu regionu.

17:34

Działania prowadzone przez wojska rosyjskie na Ukrainie spełniają kryteria ludobójstwa, zatem sama rosyjska inwazja jest aktem ludobójstwa - uznał w przyjętej rezolucji Senat Irlandii (Seanad Eireann), będący wyższą izbą tamtejszego parlamentu.

17:29

Ukraina zetknęła się z problemem kolaboracji z przeciwnikiem, a urzędnicy, którzy współpracowali z agresorem i przeszli na jego stronę, zostaną ukarani - oświadczył minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski. Według niego problem kolaboracji nie okazał się "śmiertelny" z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju.

Policja prowadzi 540 postępowań w sprawie kolaboracji, a wobec 40 osób zapadły już wyroki.

17:28

Dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest nie tylko naszym strategicznym interesem, ale także obowiązkiem moralnym - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji GLOBSEC 2022 w Bratysławie, prezentując strategię pomocy UE dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Ukraińcy walczą tak dzielnie, bo wiedzą, jakiej przyszłości pragną. Chcą silnej, demokratycznej społeczności. Chcą dołączyć do Unii Europejskiej. To nie tylko nasz strategiczny interes, ale i obowiązek moralny, aby umożliwić im akcesję, i my utorujemy im drogę do naszej Unii - oświadczyła von der Leyen.

17:26

Amerykański departament skarbu ogłosił nałożenie sankcji na bliskiego znajomego prezydenta Rosji Władimira Putina, wiolonczelistę Siergieja Rołdugina, a także na jachty powiązane z Putinem i rosyjskimi oligarchami.

Dodatkowymi sankcjami objęto rzeczniczkę MSZ Marię Zacharową oraz rozszerzono zakaz importu technologii przez rosyjskie firmy.

Jak podkreśliło w komunikacie ministerstwa, Rołdugin - wieloletni przyjaciel Putina i ojciec chrzestny jego córki Marii - był zarządcą zagranicznego majątku rosyjskiego przywódcy. Razem z Rołduginem sankcjami objęto jego żonę, sopranistkę Jelenę Mirtową. Ponadto restrykcje dotknęły dwa jachty, Graceful i Olympia, na których wielokrotnie bywał Putin.

17:24

Rząd Ukrainy nie wyklucza scenariusza, że w przypadku najmniejszej groźby utraty kontroli nad zajętą przez rosyjskie wojska Zaporoską Elektrownią Atomową, zostanie ona całkowicie wyłączona - poinformował doradca ukraińskiego premiera Jurij Bojko.

Dopóki polecenia kontrolne są wykonywane, a obiekt utrzymuje reżim, nie zatrzymujemy. Ale scenariusz, w którym siłownia może całkowicie wymknąć się spod kontroli, a my ją wyłączymy, jest również analizowany - powiedział Bojko.

Doradca premiera Denysa Szmyhala zaznaczył, że system energetyczny Ukrainy jest przygotowany na taki rozwój wydarzeń i jest w stanie poradzić sobie z konsekwencjami takiej decyzji.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze, na południowym wschodzie kraju, największa tego typu w Europie i trzecia na świecie, została zajęta przez wojska rosyjskie na początku marca. Obecnie stacjonuje tam ok. 500 Rosjan, są tam także materiały wybuchowe i artyleria ciężka.

17:21

Prezydent Rosji Władimir Putin odznaczył znanego szachistę Siergieja Karjakina, który został zdyskwalifikowany przez międzynarodową federację (FIDE) na pół roku za poparcie inwazji Rosji na Ukrainę. Z tego powodu nie zagra w zbliżającym się turnieju kandydatów.

Putin uhonorował 32-letniego Karjakina medalem "Za Zasługi dla Ojczyzny", przyznawane Rosjanom za wybitne osiągnięcia w swoich dziedzinach.

Po inwazji na Ukrainę Karjakin zdecydowanie poparł działania Putina, wywołując ostrą krytykę ze strony szachowego świata. 

16:48

Ponad 220 osób zostało ukaranych dotąd w Mołdawii za noszenie w miejscach publicznych wstążki św. Jerzego, zakazanej w kwietniu przez władze kraju. Czarno-pomarańczowa wstążka uznawana jest w Mołdawii za symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

16:10

Szósty pakiet unijnych sankcji na Rosję został przyjęty przez ambasadorów państw UE. Z listy ograniczeń wykreślony został patriarcha moskiewski Cyryl, czego domagały się Węgry.

16:09

Wojska rosyjskie próbują atakować wieś Berestowe, leżącą na kluczowej drodze łączącej atakowane tereny obwodu ługańskiego Ukrainy z miastem Bachmut w obwodzie donieckim i z zachodem kraju - przekazał  generał Ołeksji Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Biegnąca przez Berestowe droga prowadzi z Bachmutu do Lisiczańska w obwodzie ługańskim, miasta, które graniczy z Siewierodonieckiem - ostatnim dużym bastionem Ukraińców w tym obwodzie.

15:45

Ukraina prowadzi tylko wojnę obronną - powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar w kontekście zapowiedzi Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie broni artyleryjskiej dalekiego zasięgu.

Wczoraj Kijów zapewnił, że systemy HIMARS, które ukraińska armia otrzyma od Amerykanów, nie będą używane do uderzeń na cele na terytorium Rosji.

Szczegóły nowego, 11. amerykańskiego pakietu broni dla Ukrainy, wartego 700 mln dolarów, nie zostały jeszcze opublikowane, ale we wtorek przedstawiciele Białego Domu zapowiedzieli, że znajdą się w nim - poza precyzyjnymi rakietami HIMARS o zasięgu ok. 80 km - także amunicja i części do haubic kalibru 155 mm, śmigłowce, radary, pojazdy opancerzone i pociski przeciwpancerne Javelin.

15:29

Wojska rosyjskie na wschodzie Ukrainy próbują posuwać się na południe w kierunku Kramatorska i Słowiańska, głównych ośrodków obwodu donieckiego kontrolowanych przez siły ukraińskie - poinformował szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.

Głównymi kierunkami, z których wróg stara się posuwać naprzód, by zająć kluczowe ukraińskie miasta - Słowiańsk i Kramatorsk - są Łyman i Izium - powiedział Kyryłenko na konferencji prasowej.

Szef administracji obwodowej przekazał również, że z obwodu ewakuowana jest ludność cywilna, szczególnie z terenów przyfrontowych.

W kontrolowanej przez siły ukraińskie części obwodu donieckiego pozostaje 340 tys. mieszkańców, przed rozpoczętą 24 lutego rosyjską inwazją było ich 1,67 mln - powiadomił Kyryłenko.

15:19

Obwód lwowski jest ukraińską bramą do Europy; pracujemy nad tym, by zwiększyć liczbę przejść granicznych z Polską, a ich infrastruktura odpowiadała europejskim standardom - poinformował na Telegramie Maksym Kozycki, szef lwowskiej administracji obwodowej.

Kozycki napisał, że przejście graniczne Niżankowice-Malhowice ma zacząć działać przed rokiem 2024; obecnie polski wykonawca prowadzi tam prace. Mają tam być prowadzone wspólne kontrole ukraińskich i polskich służb granicznych i celnych, tak jak w punkcie granicznym Budomierz-Hruszew. Przejście ma obsługiwać samochody o masie do 3,5 tony. Przewidywana wartość prac to 109 milionów złotych, a inwestycję finansuje Polska. 

15:13

Ukraińscy wolontariusze, którzy pomagali w ewakuacji mieszkańców oblężonego Mariupola, są przetrzymywani przez wojska rosyjskie w obozie filtracyjnym pod Wołnowachą; znajduje się tam ponad 20 takich osób - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Obóz powstał na terenie dawnego zakładu karnego. "Przebywają tam 'podejrzane' osoby, które oczekują na wydanie wyroku lub 'filtrację' (szczegółową kontrolę pod kątem ewentualnych związków z ukraińską armią i strukturami siłowymi - PAP)" - napisał polityk.

Jak dodał Andriuszczenko, prawie wszyscy wolontariusze uwięzieni pod Wołnowachą otrzymali wcześniej zaświadczenia z Czerwonego Krzyża Ukrainy. "Teraz jest już jasne, dlaczego tzw. Doniecka Republika Ludowa zaczęła dyskredytować tę organizację. Chcieli usprawiedliwić aresztowanie wolontariuszy" - dodał polityk.

14:52

Turcja sprezentuje Litwie drona Bayraktar, by ta przekazała go Ukrainie - poinformował litewski dziennikarz Andrius Tapinas, inicjator akcji społecznej, w ramach której zebrano prawie 6 mln euro na zakup tureckiego drona dla walczącej Ukrainy.

"Turcja i producent Baykar postanowili podarować Litwie najnowocześniejszego drona bojowego Bayraktar TB2 wraz z całą optyką i niezbędnymi elementami wyposażenia" - napisał Tapinas na Facebooku.

14:50

Dziennikarz relacjonujący wojnę dla rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej ma widoczne tatuaże z symboliką faszystowską - odnotował  portal Moscow Times.

Portal powołał się na zdjęcia, opublikowane w Telegramie przez kanał Kijewskaja Prawda 2 D. Widać na nich rosyjskiego dziennikarza Gleba Erwie, na którego ciele i głowie wytatuowane są symbole faszystowskie i nazistowskie.

Dziennikarz na swoim profilu w Telegramie nie zaprzeczył, że ma takie tatuaże, ale powiedział, że opuścił szeregi skrajnej prawicy trzy lata temu, ponieważ poczuł się "rozczarowany" tym ruchem.

14:44

Przedyskutowaliśmy kwestie dotyczące nowego pakietu pomocy wojskowej USA i przekazaliśmy Amerykanom informacje o potrzebach ukraińskiej armii; omówiliśmy też przyszłe niespodzianki, które na pewno nie spodobają się naszym wrogom - napisał na Telegramie Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Oprócz Jermaka, w rozmowie wzięli udział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"Ważne, że to nie ostatnie tego rodzaju wsparcie ze strony USA" - zapewnił Jermak.

Wczoraj Pentagon poinformował, że nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zawiera m.in. cztery zestawy artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją, cztery śmigłowce Mi-17, siedem radarów i 15 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Jak zapowiedział wiceminister obrony USA Colin Kahl, system HIMARS zostanie dostarczony Ukrainie w ciągu około trzech tygodni.

14:07

Sytuacja w rejonie ługańskim jest krytyczna - alarmują lokalne władze. To właśnie ten region jest obecnie najmocniej atakowany przez Rosjan, którzy próbują przełamać linię ukraińskiej obrony.

Rosjanie od kilkunastu dni nie są w stanie pokonać małej rzeki Doniec, przebiegającej niemal wzdłuż całej granicy obwodu ługańskiego. Szef lokalnej administracji informuje, że sytuacja jest niezwykle trudna i że Rosjanie robią, co mogą, żeby złamać ukraińską linię oporu.

14:06

Rząd Szwecji ogłosił przekazanie Ukrainie przeciwokrętowych pocisków rakietowych Robot 17, karabinów automatycznych 90 z amunicją oraz kolejnych 5 tys. granatników przeciwpancernych.

Mamy do czynienia z nową fazą wojny, wojska rosyjskie koncentrują siły we wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainie - uzasadniał decyzję na zwołanej konferencji prasowej minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

14:05

Wszyscy byliśmy świadomi tego, że w 90 proc. przypadków zginiemy; w tym samym momencie przychodziła jednak refleksja, że musimy zawieźć pomoc i zabrać stamtąd rannych, dlatego podejmowaliśmy ryzyko - wspomina ukraiński pilot wojskowy, uczestnik misji do oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu, w rozmowie opublikowanej przez ukraińskie wojska lądowe.

13:25

Rosja wpada w kryzys gospodarczy - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków w kwietniu dochody z podatku VAT tego państwa spadły do 192 mld rubli i były o 54 proc. mniejsze niż w 2021 r., co oznacza silny spadek aktywności gospodarczej i recesję.

13:23

Rosja okupuje obecnie około 20 procent terytorium Ukrainy, bronimy się przed niemal całą rosyjską armią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga, które wygłosił za pośrednictwem łącza wideo.

Musimy się bronić przed niemal całą rosyjską armią. Wszystkie rosyjskie formacje wojskowe znajdujące się w gotowości bojowej są zaangażowane w tę inwazję - poinformował Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że linia frontu ciągnie się przez ponad tysiąc kilometrów.

12:55

Papież Franciszek spotkał się z nuncjuszem apostolskim w Rosji arcybiskupem Giovannim d'Aniello. O audiencji poinformował Watykan w codziennym biuletynie. To pierwsze takie spotkanie od najazdu Rosji na Ukrainę.

12:53

Francja zachowuje dyskrecję w kwestii dostaw broni, co jest związane z jej pozycją dyplomatyczną jako "kraju równowagi"; mimo zapewnień szefów MSZ o zwiększaniu dostaw broni, wsparcie sprzętowe dla Ukrainy pozostaje skromne w porównaniu z dostawami innych europejskich partnerów - pisze dziennik "Le Monde".

Francja wysłała na Ukrainę pociski przeciwpancerne Milan i działa dalekiego zasięgu Cezar (155 mm). Źródła wojskowe wskazują również na pociski rakietowe krótkiego zasięgu Mistral, transportery personelu, lornetki z noktowizorami. itp. - podaje "Le Monde", powołując się na źródła wojskowe i wypowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona.

12:06

Okupacyjne władze Mariupola próbują jak najszybciej znaleźć lokale, w których będą wydawać świadectwa o miejscu zamieszkania i przyjmować wnioski w sprawie wydania rosyjskich paszportów; ma to związek z zapowiedziami, że Rosja chciałaby anektować Mariupol już w lipcu - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

11:44

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak pytany przez PAP o straty rosyjskiej armii poniesione w czasie inwazji na Ukrainę i bezpieczeństwo Polski zaznaczył, że dziś możemy czuć się bezpiecznie. Putin nie ma jakiejkolwiek możliwości zaczęcia awantury militarnej z kimkolwiek - powiedział. Jak ocenił, "Rosja przez najbliższych pięć lat nie będzie zdolna do jakiejkolwiek wojny". Straty, które poniosła armia rosyjska w sprzęcie, będą o wymagały odtwarzania tego sprzętu, zdolności rosyjskich przez wiele, wiele lat - zapewnił Skrzypczak.

11:40

Wojsko rosyjskie zniszczyło lub uszkodziło 20 proc. szkół i przedszkoli na Ukrainie - powiedział zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Są szkoły, w których okna czy dachy są po prostu uszkodzone, można to naprawić w półtora miesiąca. Przed nami są też jednak bardziej złożone prace, takie jak renowacja murów i całych budynków - wyjaśnił urzędnik kancelarii ukraińskiego prezydenta. 

11:26

Przestrzegam osoby, które mówią, że ukraińskie zboże zaleje Europę i świat. Trzeba po prostu je spokojnie i mądrze wywieźć i nakarmić ludzi, którzy są w tym momencie głodni. Udrożnić te kanały, aby również dbać o polskiego rolnika, który wtedy będzie mógł po dobrych cenach sprzedawać swoje zboże - mówi Norbert Kaczmarczyk. Wiceminister rolnictwa był gościem Tomasza Weryńskiego w programie "7 pytań o 7:07" w Radiu RMF24.

10:56

Z ogromnymi utrudnieniami muszą liczyć pasażerowie ukraińskich kolei, w tym korzystający z połączeń międzynarodowych. Ruch pociągów osobowych i towarowych w zachodniej części kraju został właściwie wstrzymany po tym, jak w nocy Rosjanie ostrzelali infrastrukturę kolejową.

Celem był przede wszystkim Beskidzki Tunel Kolejowy, przez który przejeżdża około 70 proc. ładunków trafiających do Ukrainy. Także koleją transportowane są dostawy broni i sprzętu dla walczących na wschodzie.

Tunel znajduje się w południowej części obwodu lwowskiego, ale skutki ataku są odczuwalne w całym kraju. Nie kursują zarówno pociągi międzynarodowe na trasach Przemyśl-Odessa i Przemyśl-Kijów, jak i krajowe.

W wyniku ataku rannych zostało co najmniej 5 osób. 

10:45

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla ABC News stwierdziła, że nawet gdyby Ukraina zdecydowała się oddać część terytorium Rosji, nie powstrzymałoby to trwającej wojny. Nie można oddać części terytorium. To byłoby jak oddanie wolności - podkreśliła.

09:56

Potwierdzono doniesienia o śmierci kolejnych 17 dzieci w zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu. Oprócz tego 14 osób poniżej osiemnastego roku życia zostało tam rannych - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

W komunikacie prokuratury przekazano również, że we wtorkowym rosyjskim ostrzale miejscowości Iwaniwka w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego zginął 12-letni chłopiec. Ogółem od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, potwierdzono śmierć 261 dzieci, a ponad 460 odniosło różnego rodzaju obrażenia 

09:30

Rosyjscy żołnierze popijają kawę i palą papierosy w przerwach między walkami o Donbas. Widać to na zdjęciach, zrobionych aparatem fotograficznym znalezionym przez Ukraińców pod Ługańskiem. Jednak większość zdjęć w aparacie pokazuje życie kogoś innego, w innym czasie, w innym miejscu.

Żołnierze ukraińskiej 24. Brygady zmechanizowanej, przeszukując w połowie maja miejsce, w którym w Ługańsku stacjonowali rosyjscy żołnierze, znaleźli cyfrowy aparat fotograficzny. Na jego karcie pamięci znajdowało się ponad tysiąc zdjęć. 11 z nich, a także trzy krótkie filmy, pokazywały rosyjskich żołnierzy w trakcie przerw między starciami z Ukraińcami.

09:23

Redaktor naczelny rosyjskiego niezależnego wydawnictwa "Nowaja Gazieta" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow wystawił na aukcję swój pamiątkowy medal noblisty. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane UNICEF i przeznaczone na pomoc dzieciom na Ukrainie - poinformowało Radio Swoboda.

Medal jest licytowany na platformie internetowej domu aukcyjnego Heritage Auctions. Finalna aukcja ma odbyć się 20 czerwca w Nowym Jorku.

22 marca Muratow ogłosił, że sprzeda swoje pamiątkowe odznaczenie, a zysk z tej transakcji przeznaczy na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Decyzja noblisty uzyskała poparcie zespołu redakcyjnego "Nowej Gaziety".

09:20

W początkowej fazie inwazji rosyjskie wojska napotkały twardy opór i poniosły ogromne straty, a dezercje i niesubordynacja żołnierzy, w tym Rosgwardii, dodatkowo pogłębiły problemy - podkreśla "Wall Street Journal".

Z dokumentów, do których dotarł "WSJ", wynika m.in., że 4 marca dowódca bazy wojskowej zarządził zwolnienie ze służby kilkuset żołnierzy, którzy odmówili wykonywania obowiązków w pobliżu ukraińskiej granicy. Inny dokument z 25 maja opisuje odrzucenie apelacji 115 wojskowych Rosgwardii, zwolnionych ze służby za odmowę wejścia na Ukrainę w lutym i na początku marca.

Na legitymacji jednego ze zwolnionych rosyjskich żołnierzy dodano adnotację: "Podatny na zdradę, oszustwo i nieszczerość. Odmówił udziału w specjalnej operacji wojskowej" - wynika ze zdjęcia dokumentu, opublikowanego w maju przez prawnika żołnierza Maksima Grebeniuka.

09:15

"Rosja przejęła kontrolę nad większą częścią Siewierodoniecka. Główna droga do enklawy Siewierodoniecka prawdopodobnie pozostaje pod kontrolą ukraińską, ale Rosja nadal osiąga stałe, lokalne zdobycze, co umożliwia jej silna koncentracja artylerii. To nie odbyło się bez kosztów, a siły rosyjskie poniosły w tym procesie straty. Przekroczenie rzeki Doniec, która stanowi naturalną przeszkodę na osi frontu, ma kluczowe znaczenie dla sił rosyjskich, gdy umocowują się w obwodzie ługańskim i przygotowują się do przeniesienia uwagi na obwód doniecki" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:58

Wczoraj w podpisanych dokumentach między premierem Polski a premierem Ukrainy znalazło się sformułowanie, że Polska w sposób szczególny zaangażuje się w odbudowę obwodu charkowskiego - powiedział w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jestem przekonany, że polskie firmy, włączając się w odbudowę, na pewno na tym skorzystają, podobnie jak Ukraińcy mieszkający w tym obwodzie - zaznaczył.

08:36

Od początku wojny funkcjonariusze straży granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,771 mln osób. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,4 tys. osób. 

08:24

"Rosjanie robią wszystko, żeby potem można było oświadczyć, że (zniszczonych miejsc - przyp. red.) nie da się już odbudować. Od 2014 roku nie włożyli ani grosza w odbudowę okupowanej części obwodu ługańskiego i teraz też nie mają takiego zamiaru. Dlatego rujnują, co się da" - napisał na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Najeźdźcom nie są potrzebne szkoły, szpitale, zakłady przemysłowe i miejsca pracy. Oni po prostu dewastują i plądrują nasz region. Robią to jeszcze ze złością, ponieważ sami, siedząc wyłącznie na gazociągach, nie posiadają w swoich domach prawie niczego, co dla Ukraińców jest częścią codziennego życia" - dodał Hajdaj.

08:11

Siły ukraińskie zatopiły ostatniej doby dwa rosyjskie szybkie okręty desantowe na limanie Dniepru i Bohu w południowej części Ukrainy - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe

07:48

Początkowo rosyjskie wojska walczyły na Ukrainie niezgodnie z zasadami sztuki wojennej, lecz później wyciągnięto wnioski i zastosowano podejście wywodzące się wprost z sowieckich podręczników; taktyka wroga nie zmieniła się od czasów ZSRR - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Jurij Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN.

Analityk dostrzegł liczne błędy popełnione przez rosyjską armię w pierwszych tygodniach najazdu na Ukrainę. Odnotowano wiele przypadków, gdy duże konwoje przeciwnika, składające się z kilkuset sztuk sprzętu wojskowego i innych pojazdów, poruszały się zupełnie odsłonięte i w efekcie łatwo stawały się celem ukraińskiego ostrzału. Tak było pod Kijowem i w wielu innych miastach kraju - zauważył Fedorow. Po miesiącu przeciwnik zmienił taktykę i zastosował wzorce rodem z czasów sowieckich, oparte jeszcze na doświadczeniach II wojny światowej. Według tych zaleceń, przed szturmem należy przeprowadzić zmasowany ostrzał artyleryjski, a także użyć samolotów do zniszczenia linii obrony przeciwnika i instalacji wojskowych na tyłach operacyjnych. Nikogo wtedy jednak nie uczono, by oszczędzać życie żołnierzy. W ten sposób rosyjskie wojsko walczy obecnie na Ukrainie, co pociąga za sobą znaczne straty w ludziach - ocenił. 

07:36

Umowa na ponad 50 sztuk armatohaubic Krab warta ok. 3 mld zł została podpisana w Kijowie. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak przypomina "DGP", przy odpowiedniej amunicji zasięg tych poruszających się na gąsienicach armatohaubic to ok. 40 km.

07:00

Trwają walki o wieś Komyszuwacha w obwodzie ługańskim, którą wojskom rosyjskim udało się częściowo zająć - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

06:30

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock została zapytana w programie niemieckiej telewizji publicznej "Markus Lanz" o ostrożne wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza, że Rosja nie może wygrać wojny. W odpowiedzi odparła: "Ukraina musi wygrać tę wojnę".

Oczywiście, Rosja nie może wygrać tej wojny, musi ją strategicznie przegrać - zadeklarowała niemiecka minister. Rosja, jej zdaniem, łamie prawo międzynarodowe: Chcą zniszczyć pokój na Ukrainie. Dlatego Ukraina nie może przegrać w żadnych okolicznościach - to znaczy: Ukraina musi wygrać - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ.

05:21

Gdzie jest “rzeźnik z Syrii", rosyjski generał Aleksandr Dwornikow? - pyta włoski dziennik "Il Messaggero". Przypomina, że został on wezwany przez prezydenta Władimira Putina, by dowodził agresją na Ukrainie po fiasku ofensywy na Kijów. Gazeta odnotowuje, że od dwóch tygodni generał nie pokazuje się publicznie.

Rzymski dziennik pisze o przypuszczeniach amerykańskich obserwatorów, których zdaniem Dwornikow mógł jako kolejny trafić na listę oficerów, "wyczyszczonych" przez Putina, rozczarowanego przebiegiem wojny od 24 lutego, która miała być błyskawiczna, a zamienia się w "bagno".

05:18

Wielka Brytania wystąpiła do USA o zgodę na przekazanie Ukrainie systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał portal Politico. O sprawie mieli rozmawiać prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson. MLRS to starsza i cięższa wersja systemu HIMARS.

Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, a w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.

05:10

Rosja prowadzi konsekwentną, zbrodniczą politykę deportacji naszych rodaków. Przymusowo deportuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest to jedna z najohydniejszych zbrodni wojennych Rosji. Do tej pory deportowano łącznie ponad 200 tys. ukraińskich dzieci - stwierdził w opublikowanym w mediach społecznościowych wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nieuchronność kary to zasada, której Ukraina z pewnością nauczy Rosję - zapewnił.