Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski. Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda. Armia ukraińska oparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy. Najważniejsze wydarzenia ze 173. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji 15.08.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:30

Na lotnisku Ziabrowka w obwodzie homelskim Białorusi skoncentrowano dużą liczbę rosyjskich systemów rakietowych, co może świadczyć o przygotowaniach do ataku na Ukrainę - ocenili w poniedziałek blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

Według blogerów, na lotnisku znajduje się 10-14 systemów rakietowych S-400 Triumf, trzy stacje radiolokacyjne Kasta 2E2 oraz 48Ja6 Podlot, oraz dwa systemy rakietowe Pancir. Jest tam także magazyn amunicji z pociskami do systemów S-300/400.

21:10

Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za życzenia z okazji przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego. "Przyjmujemy je nie tylko jako gest przyjaźni, ale także jako akt braterstwa" - zaznaczył Duda.

"Głęboko wierzymy, że Ukraina, także dzięki współpracy polsko-ukraińskiej, zatriumfuje nad złem" - dodał prezydent.

Wołodymyr Zełenski podziękował w poniedziałek Polakom za wsparcie i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych z okazji Święta Wojska Polskiego.

20:40

Szef Pentagonu Lloyd Austin jest zakażony koronawirusem. Ma łagodne objawy Covid-19. Jest to drugie jego zakażenie w tym roku. Po raz pierwszy Austin zachorował w styczniu.

20:16

Organizacja Narodów Zjednoczonych posiada możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę - powiedział w poniedziałek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą w marcu opanowały wojska rosyjskie.

19:57

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał dziś w mediach społecznościowych, że siły rosyjskie 73 razy częściej atakowały w Ukrainie obiekty cywilne niż wojskowe.

"Statystyka jest nieubłagana. Od rozpoczęcia agresji na pełną skalę Rosja przeprowadziła 22 tysiące ataków na obiekty cywilne. I tylko 300 ataków na wojskowe. To 73 razy mniej" - napisał Podolak.

19:49

Osadzony w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny poinformował, że został umieszczony w karcerze za naruszenie zasad, ponieważ próbował zachęcić współwięźniów do przyłączenia się do utworzonego przez siebie związku zawodowego.

Nawalny odsiaduje wyrok 11 i pół roku więzienia za rzekome defraudacje finansowe. Kara została zasądzona w 2014 roku i odwieszona w lutym 2021 roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

19:20

Łotewski minister obrony Artis Pabriks poinformował, że Łotwa przekazała Ukrainie cztery śmigłowce, które niebawem zostaną włączone do ukraińskich sił zbrojnych. Portal delfi podał, że chodzi o dwa śmigłowce Mi-17 i dwa Mi-2, które przekazano Ukrainie w postaci częściowo rozmontowanej.

18:55

W uzdrowisku Darków-Zdrój na Zaolziu rozpoczęli leczenie dwaj ukraińscy żołnierze, którzy zostali ranni na wojnie z Rosją - poinformowała w poniedziałek placówka medyczna. To pierwsi tacy pacjenci w Czechach, w najbliższych dniach ma przyjechać kolejnych pięciu.

18:45

Cieszę się, że mówimy jednym językiem, językiem wolności - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, komentując słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, związane ze Świętem Wojska Polskiego.

Prezydent Ukrainy podziękował w poniedziałek Polakom za wsparcie i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych z okazji Święta Wojska Polskiego.

18:12

18:00

Jak donosi portal "Nexta", oligarcha Jewgienij Prigożyn, będący bliskim współpracownikiem Władimira Putina, nie zginął w ukraińskim ataku na bazę członków "grupy Wagnera" w Popasnej.

O śmierci "kucharza Putina" głośno było szczególnie w ukraińskich mediach. Szerzej o ataku pisaliśmy w tym artykule.

17:21

Cytowany przez Reutersa kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że choć jest miejsce na debatę na szczeblu europejskim o zakazaniu turystom z Rosji wjazdu do Unii Europejskiej, to nie powinno się utrudniać życia przeciwnikom Kremla, którzy chcą uciec z Rosji.

16:57

Kobieta poniosła śmierć, a jej syn został ciężko ranny w poniedziałek, gdy ich samochód wjechał na minę we wsi Herojske w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała szefowa władz hromady (gminy) czułakiwskiej Ołeksandra Musijenka.

16:44

Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała na dzisiejszym briefingu w Kijowie, że sytuacja na Morzu Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają.

16:30

Filipiny chcą kupić amerykańskie śmigłowce Chinook - powiedział dziś filipiński ambasador w Stanach Zjednoczonych Jose Manuel Romualdez. W obawie przed zachodnimi sankcjami, Filipiny zerwały niedawno umowę z Rosją na zakup 16 śmigłowców Mi-17.

16:15

16:00

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział, że "prawdopodobnie około stu najemników z grupy Wagnera zginęło w wyniku ataku wojsk rosyjskich na Popasną".

Więcej o ataku przeczytacie w naszym artykule.

15:51

Stan wojenny i powszechna mobilizacja na Ukrainie zostały przedłużone do 21 listopada. Tak zdecydował dziś parlament w Kijowie na wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

15:34

"Rosja zrobi wszystko co konieczne, by umożliwić specjalistom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wizytację Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" - powiedziała dziś rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, cytowana przez agencję Reuters.

Zaporoska EJ, największy tego typu obiekt w Europie, została zajęta przez rosyjskie wojska w trakcie inwazji na Ukrainę. Obiekt został w ostatnich dniach kilkukrotnie ostrzelany. Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o generowanie ryzyka katastrofy nuklearnej.

15:24

W najlepszym wypadku Finlandia będzie pełnoprawnym członkiem NATO do końca tego roku - oświadczył w poniedziałek minister obrony tego kraju Antti Kaikkonen.

"Można by rzec, że nie pozostaje nic innego, jak tylko podłączyć wtyczkę" - powiedział Kaikkonen

14:55

Szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow poinformował, że jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy.

14:21

Dziennikarze rosyjskiego portalu Ważnyje Istorii poinformowali w poniedziałek, że ustalili tożsamość wojskowych rosyjskich, którzy mogą być odpowiedzialni za rabunki, a także mordy cywilów w obwodzie kijowskim. Jeden z wojskowych przyznał się do tych czynów.

Gdy wojska rosyjskie wycofały się, pozostawiły na miejscu nie tylko setki obrabowanych domów, ale i 25 zdjęć zrobionych porzuconym telefonem, wcześniej ukradzionym jednemu z mieszkańców. Właśnie te fotografie pozwoliły na ustalenie tożsamości sprawców.

"Są to żołnierze 64. brygady zmechanizowanej: Daniił Frołkin, Dmitrij Daniłow, Rusłan Głotow i Iwan Szepelenko. Wielu mieszkańców Andrijiwki, z którymi rozmawialiśmy, pamiętają żołnierzy ze zdjęć. Sądząc z opowiadań miejscowych, mogą być oni odpowiedzialni za grabieże, szabrownictwo i nawet zabójstwa" - piszą autorzy materiału.

13:49

Rosyjskie wojsko zaczęło ewakuować swoje rodziny z Melitopola - przekazał burmistrz miasta Iwan Fiodorow.

13:44

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz powiedział, że w obecnej chwili nie jest w stanie podać przybliżonego lub bardziej konkretnego terminu ewentualnej wizyty papieża Franciszka w jego kraju. Podkreślił, że najłatwiejsza droga do Kijowa prowadzi przez Polskę.

Na pytanie PAP, jak prawdopodobna i realna jest podróż papieża na Ukrainę w najbliższym czasie, przed jego wizytą w Kazachstanie w połowie września, ambasador Jurasz odpowiedział: "Trochę trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Na pewno Ukraina będzie szczęśliwa mogąc powitać papieża. Ukraina rozumie zarazem ważne i wymagane warunki wstępne dla organizacji takiej wizyty, ale do tej pory nie mamy żadnego potwierdzenia".

13:38

Mapa aktualnej sytuacji na froncie w Ukrainie.

13:24

Charków po rosyjskiej inwazji.

13:13

13:02

 Apple zażądał, aby Rutube (rosyjski odpowiednik Youtube) ukrył w aplikacji na iOS materiały udostępniane przez media państwowe.

12:59

Papież Franciszek zachęcił wiernych do modlitwy w intencji pokoju na świecie. Podczas spotkania w Watykanie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny papież apelował o modlitwę za naród ukraiński.

12:45

Moment zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca szturmowego Ka-52 "Aligator".

12:04

Gdy czytamy o wojnie polsko-bolszewickiej, widzimy jednocześnie bombardowania i ludobójstwa, jakich dopuszczają się Rosjanie na Ukrainie. Nie możemy patrzeć z obojętnością na napastniczą wojnę, jaką prowadzi Rosja - powiedział wojewoda Tobiasz Bocheński podczas łódzkich obchodów święta Wojska Polskiego.

W Łodzi uroczystości święta Wojska Polskiego w 102. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej rozpoczęły się przed południem w archikatedrze mszą, której przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

12:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodach kijowskim i tarnopolskim, a także skierował dotychczasowego szefa SBU w obwodzie lwowskim do kierowania strukturami SBU w Kijowie.

Przetasowania w służbach rozpoczęły się w połowie lipca br., gdy Zełenski zwolnił szefa SBU Iwana Bakanowa. Według mediów Bakanow był obwiniany za błędy, które doprowadziły m.in. do zajęcia przez wojska rosyjskie Chersonia na południu kraju.

11:51

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą obecnie na Ukrainie sześć zgrupowań, a skład każdej z tych grup jest niejednorodny.

Pierwsza grupa koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Druga rozlokowana jest wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem, piąta - koło Awdijiwki i Doniecka. Szósta, ostatnia grupa znajduje się na południu Ukrainy - wskazano w raporcie, opublikowanym w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego).

11:39

Słup dymu unoszący się nad miejscowością Putiłowka w Doniecku.

11:15

Gen. Załużny w wystąpieniu wideo zwrócił się do Polaków słowami "Drodzy bracia!" i złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. "W bitwie warszawskiej wasz naród bronił państwowości i uratował Europę przed najazdem bolszewików. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa" - powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych, występując na tle ukraińskich sztandarów i polskiej flagi państwowej.

"Jestem szczerze wdzięczny Polakom za wsparcie i pomoc w tym trudnym czasie. Walczymy o naszą i waszą wolność. Razem wygramy!" - powiedział gen. Załużny. Nagranie opublikowano na profilu Sztabu Generalnego armii ukraińskiej na Facebooku.

11:07

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny złożyli życzenia Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej.

"Wszystkiego najlepszego dla naszej zaprzyjaźnionej Polski i Wojska Polskiego! Nasi ludzie dobrze wiedzą, że Siły Zbrojne są gwarancją niepodległości państwa i wolności narodu. Za wolność naszą i waszą!" - napisał Reznikow na Twitterze. 

10:40

Dron kamikaze Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył wieżę komunikacyjną na terytorium Federacji Rosyjskiej w pobliżu granicy z Ukrainą.

10:29

Ukraińcy raportują o stratach Rosjan, od 24 lutego miały zginąć prawie 44 tysiące żołnierzy Putina. Zniszczonych zostało niemal 1,9 tys. czołgów i tysiąc systemów artyleryjskich. 

10:01

Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło a 13  zostało rannych w rosyjskich ostrzałach  w ciągu ostatniej doby - poinformował szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko.

"14 sierpnia Rosjanie zabili w Donbasie trzech cywilów, w Bachmucie, Sołedarze i Marjince. Kolejnych 13 osób zostało rannych" - napisał Kyryłenko na komunikatorze Telegram.

Według jego szacunków od 24 lutego, czyli początku inwazji rosyjskiej, zginęło w ostrzałach 733 cywilów mieszkających w obwodzie donieckim. Liczba rannych przekroczyła 1900. 

09:57

Najemnicy z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej zadeklarowali, że nie będą walczyć na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

09:49

Słowiańsk po nocnym ostrzale.

09:35

Mina morska eksplodowała w Odessie w pobliżu kąpiących się w morzu wczasowiczów.

09:07

Niektórzy eksperci, jak np. grupa Conflict Intelligence Team (CIT) nie wykluczyli, że publikacja była celowa i miała za zadanie sprowokować atak ukraiński. Taki atak miałby ułatwić Rosjanom określenie lokalizacji zachodnich wyrzutni używanych przez siły ukraińskie - ostrzegł CIT.

08:57

Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, ale nie jest jasne, czy decyzja o jego przeprowadzeniu już zapadła - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:19

08:06

Konwój około 20 przekazanych Ukrainie przez USA pojazdów opancerzonych M1224 MaxxPro MRAP.

07:52

Rosjanie potwierdzili ukraiński atak na bazę grupy Wagnera w Popasnej.

07:27

Na kierunku atakowanego od tygodni Bachmutu Rosjanie ostrzeliwali rejony miejscowości: Toreck, Bachmutske, Biłohoriwka Kurdjumiwka, Wasyliwka, Zajcewe i Zalizne, z użyciem artylerii i czołgów. Działania ofensywne podjęli w kierunku Sołedaru i Kodemy, po czym w obliczu niepowodzenia wycofali się.

W komunikacie sztab informuje o ostrzałach rosyjskich wokół kilku miejscowości w rejonie Awdijiwki. Koło Krasnohoriwki Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy. Sztab zapewnił, że na tym odcinku frontu niepowodzeniem zakończył się szturm rosyjski w kierunku miejscowości Pisky i Perwomajske. 

07:10

Armia ukraińska oparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Na kierunku Słowiańska wróg prowadził ostrzały z artylerii różnych typów niedaleko miejscowości: Wełyka Komyszuwacha, Wrażiwka, Załyman, Wirnopilla, Mazaniwka i Bohorodyczne. Prowadził działania szturmowe na kierunku Tychocke-Dołyna, ale bez powodzenia i wycofał się ze stratami - głosi komunikat sztabu. 

06:35

Na froncie zginął najlepszy pilot Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy 2019 roku - Anton Listopad. Odznaczony Orderem Odwagi III stopnia.

06:22

Rosyjska baza najemników "Wagner" po uderzeniu HIMARS — Popasna, obwód ługański.

06:09

Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda.

Wspólne Centrum Koordynacyjne w ramach Inicjatywy ONZ pozwoliło sześciu statkom przybywającym na inspekcję przejść przez Morski Korytarz Humanitarny na Morzu Czarnym.

Dwa z tych statków przeszły już inspekcję na Morzu Marmara i mogą udać się na załadunek do Czarnomorska w obwodzie odeskim.

Na poniedziałek zaplanowana jest inspekcja pozostałych czterech statków, które następnie również trafią do Czarnomorska.

Statki przewożące zboże z Ukrainy na eksport są chronione specjalną strefą buforową o szerokości 10 mil morskich (około 18,5 km).

06:05

Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski.

Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia - oświadczył Sobolewski.

Dodał, że wszystkie główne drogi są pod kontrolą ogniową sił zbrojnych Ukrainy. Być może to był główny powód, dla którego dowództwo wojskowe Rosjan naprawdę opuściło Chersoń - napisał.

Sobolewski uważa, że morale wojsk rosyjskich jest teraz bardzo złe, ponieważ wszystkie plany Rosjan wobec obwodu chersońskiego zawiodły.