Rosjanie przeprowadzili w nocy serię ataków w Ukrainie. Celem była między innymi kluczowa infrastruktura kraju. Rakiety uderzyły w wojskowy poligon w Jaworowie w obwodzie lwowskim, ok. 20 kilometrów od przejścia granicznego w Korczowej. W Iwano-Frankowsku bomby spadły na lotnisko. Z kolei w Mikołajowie zaatakowany został kompleks „Zoria” produkujący turbiny gazowe m.in. dla ukraińskiej marynarki wojennej. Najważniejsze wydarzenia znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z dnia 13.03.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Alarmy przeciwlotnicze słyszane są w nocy w niemal każdej części Ukrainy.

- Doszło do ataku rakietowego na poligon w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.

- Zbombardowane zostało lotnisko w Iwano-Frankowsku w południowo-zachodniej Ukrainie. 

- Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych.

- Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z BBC nie wykluczył, że Władimir Putin może zdecydować o wykorzystaniu broni chemicznej. 

- 14 korytarzy humanitarnych, m.in. do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim, zaplanowano w Ukrainie.

DRUGA CZĘŚĆ RELACJI MINUTA PO MINUCIE>>>

14:18

Tysiące osób wyszły w niedzielę na proukraiński wiec w okupowanym przez wojsko rosyjskie Chersonie - poinformował portal Ukrainska Prawda, dodając, że według świadków żołnierze rosyjscy zaczęli strzelać ludziom po nogach kulami kauczukowymi.

Na wiecu pod hasłem "Chersoń - to Ukraina" wiele ludzi trzymało ukraińskie flagi i wznoszono okrzyki "Chwała narodowi - śmierć wrogom", "Rosyjski żołnierzu, p... się" czy "Wracaj do domu, pókiś żyw".

14:11

Indie tymczasowo przenoszą swoją ambasadę z Ukrainy do Polski z powodu "gwałtownie pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa" i ataków na zachodzie kraju - poinformowało w niedzielę indyjskie MSZ. Ambasada została wcześniej przeniesiona z Kijowa do Lwowa.

13:56

Siły rosyjskie starają się zniszczyć obiekty, które zapewniają zdolność bojową Siłom Zbrojnym Ukrainy w całym kraju, a nie tylko na niektórych terenach - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar.

Malar oceniła też, że każdego regionu kraju trzeba bronić do upadłego, bo "każdy punkt na naszej mapie to w rzeczywistości droga do przejęcia kontroli nad całą Ukrainą". Jak podkreśliła, właśnie kontrola nad całą Ukrainą jest celem Rosji.

Jeśli analizować plan, zgodnie z którym działa wróg, to w istocie niszczone są większe obiekty, które mogłyby zapewnić zdolność bojową Sił Zbrojnych. To taka taktyka wojskowa - powiedziała Malar w telewizji.

13:50

Jutro lub pojutrze może dojść do kolejnych bezpośrednich rozmów delegacji Rosji i Ukrainy - taką informację przekazał Mychajło Podoliak, cytowany przez agencję Reutera. Doradca prezydenta Ukrainy przekonuje, że celem strony ukraińskiej jest doprowadzenie do bezpośrednich rozmów Władimir Putin - Wołodymyr Zełenski. 

13:44

System finansowy Ukrainy działa normalnie, a rząd był w stanie wykonać wszystkie konieczne płatności - oświadczył minister finansów Serhij Marczenko. Szef resortu energetyki Herman Hałuszczenko zapewnił natomiast, że system energetyczny jest stabilny.

13:41

Korespondent "New York Times" Brent Renaud został zastrzelony w Irpieniu w obwodzie kijowskim. Inny dziennikarz został ranny. 

13:32

W imię Boga proszę: zatrzymajcie tę masakrę - wezwał papież Franciszek, apelując o zakończenie wojny i bombardowań oraz ataków na Ukrainie. Podziękował wszystkim, którzy przyjmują ukraińskich uchodźców i zachęcał do dalszych działań.

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek powiedział, że w tym tygodniu miasto noszące w nazwie imię Maryi - Mariupol "stało się męczeńskim miastem przejmującej wojny, która niszczy Ukrainę".

W obliczu barbarzyństwa zabijania dzieci, niewinnych, bezbronnych cywilów nie ma racji strategicznych - oświadczył papież.

13:29

Turcja prosi Rosję o pomoc w ewakuacji swoich obywateli z oblężonego Mariupola. Zadzwoniliśmy wczoraj (do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa) i poprosiliśmy go o pomoc w ewakuacji naszych obywateli - poinformował szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu cytowany przez agencję AFP.

W sobotę ukraińskie MSZ poinformowało o ostrzelaniu przez rosyjskie wojska meczetu w Mariupolu, w którym przed atakami schroniło się ponad 80 osób, w tym obywatele Turcji i dzieci.

13:24

Obecnie kluczowym zadaniem jest pomoc oblężonemu Mariupolowi - oświadczył  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełnski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Kolumna naszej humanitarnej pomocy znajduje się w odległości 2 godz. od Mariupola, tylko 80 km. Robimy wszystko, żeby przełamać opór okupantów, którzy blokują nawet duchownych Cerkwi prawosławnej, wiozących tę pomoc: jedzenie, wodę, leki - powiedział prezydent.

13:17

Ukraińska prokuratura generalna wszczęła śledztwo w sprawie ataku rakietowego na Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Zginęło tam 35 osób, a 134 zostało rannych.

Postępowanie będzie prowadzone w sprawie naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy, co doprowadziło do śmierci i wojny - przekazano. 

13:03

Powinniśmy uświadomić sobie, że mamy wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo później, bo on nie zatrzyma się na Ukrainie - mówił w wywiadzie dla Radia Wolna Europa były szef NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że jego zdaniem Zachód nie zrobił wystarczająco dużo, by odstraszyć Rosję.

W wywiadzie poświęconym rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rasmussen - były sekretarz generalny NATO oraz były premier Danii - podkreślił, że rozumie krytykę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pod adresem Sojuszu, przy czym "wszyscy powinniśmy uświadomić sobie ryzyko związane z konfrontacją między NATO a Rosją".

Z drugiej strony Rasmussen zwrócił uwagę na konieczność większego zaangażowania sojuszników w dostawy broni na Ukrainę. Powinniśmy uświadomić sobie, że to wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo starcie się z nim później, bo Putin nie zatrzyma się na Ukrainie - ocenił.

12:42

Atak rakietowy w pobliżu Lwowa pokazuje wagę decyzji rządu węgierskiego, wykluczającej transport przez terytorium Węgier śmiercionośnej broni do Ukrainy - ocenił szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu na Facebooku.

Szijjarto oświadczył, że Węgry mimo wywieranej na nie presji obstają przy zakazie transportu broni przez ich terytorium do Ukrainy.

Wskazał, że działania militarne na Ukrainie są coraz ostrzejsze i coraz bardziej przesuwają się na zachód.

12:34

Na Placu Wolności w Chersoniu trwa proukraińska demonstracja. Miasto jest obecnie pod kontrolą Rosjan. 

12:30

Codziennie się modlę. Wierzę, że Matka Boska zniszczy całe zło. To był pierwszy raz jak zaatakowali tak blisko, tu jest pełno szpiegów, oni wiedzą, gdzie są te bazy - mówi Iwan spod Jaworowa, gdzie zaatakowany został poligon wojskowy. Rozmawiali z nim specjalni wysłannicy RMF FM do Ukrainy Mateusz Chłystun i Paweł Balinowski. 

 

12:29

Wielka Brytania rozważa wykorzystanie skonfiskowanego mienia rosyjskich oligarchów w celu zakwaterowania uchodźców - podał minister mieszkalnictwa Michael Gove.

Jest pewna wysoka poprzeczka prawna do pokonania. Nie mówimy o konfiskacie permanentnej, ale mówimy: “Jesteś sankcjonowany, popierasz Putina, ten dom jest tutaj, nie masz prawa z niego korzystać ani zarabiać na nim" i jeśli możemy użyć go w celu pomocy innym, to zróbmy to - mówił Gove w rozmowie z BBC. 

12:13

Wojskowo-polityczne kierownictwo Ukrainy uważa za problem numer 1 blokadę Mariupola nad Morzem Azowskim - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Meri Akopian.

Jak zaznaczyła wiceszefowa resortu, trwa obrona oblężonego Mariupola. To jasne, że miasto ma dla wroga strategiczne znaczenie, aby zapewnić korytarz lądowy do okupowanego Krymu z okupowanych terenów południa obwodu donieckiego, kontrolowanych przez Rosję - oznajmiła Akopian.

Podkreśliła, że liczba cywilnych ofiar śmiertelnych w mieście wzrosła już do 1582. Jej zdaniem jest to zemsta za proukraińskie nastawienie mieszkańców. Ale tak robią nie wojskowi, tylko terroryści - zaznaczyła. 

12:11

W Kijowie jest zapas wszystkich niezbędnych produktów, działa transport publiczny i sklepy - poinformował wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

Zakończyła się godzina policyjna, otwierają się sklepy i działa transport publiczny.(...) Miasto przystosowało się do funkcjonowania w takich warunkach. Służby komunalne działają. Światło, woda, ogrzewanie, łączność - wszystko jest - powiedział Poworoznyk.

Zaznaczył, że jest wystarczająca ilość artykułów spożywczych, środków do mycia, żywności dla dzieci czy pampersów. Jedyne, do czego trzeba się przyzwyczaić, to funkcjonowanie w godz. 8-20. W tym czasie trzeba zdążyć zorganizować dostawę produktów i wszystkich innych niezbędnych rzeczy ze sklepów - oznajmił.

12:07

Jedna osoba zginęła, a trzy odniosły obrażenia w wyniku ostrzału w pobliżu przystanku trolejbusowego w Charkowie - powiedział portalowi Suspilne dyrektor Centrum Pogotowia Ratunkowego Wiktor Zabaszta.

Jak poinformował, ranni zostali przewiezieni do szpitala. Wszystkie ofiary to osoby cywilne.

12:01

Administracja obwodu lwowskiego podaje, że wojskowy szpital we Lwowie potrzebuje pomocy ze względu na dużą liczbę rannych po nocnym ataku na poligon w Jaworowie. Rannych zostało tam ponad 130 osób.

Jak podaje samorząd, potrzebne są stabilizatory do złamanych kończyn, przyrządy do podciśnieniowej terapii ran, wiertła ortopedyczne czy apteczki wojskowe. 

11:57

Nocny ostrzał miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy przez siły rosyjskie uszkodził gazociąg - przekazał w niedzielę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

W Lisiczańsku uszkodzony został gazociąg i kilka domów. W Siewierdoniecku cztery domy zajęły się ogniem, w Popasnej pięć domów, a jeden został zniszczony. Został tam również uszkodzony gazociąg. Liczba ofiar jest ustalana - napisał Hajdaj na Telegramie.

11:51

Alarmy przeciwlotnicze włączono m.in. we Lwowie, Iwano-Frankowsku oraz obwodach tarnopolskim i chmielnickim na zachodzie kraju.

Syreny zawyły też w Humaniu i Żytomierzu w centralnej części kraju oraz w Sumach na północnym wschodzie.

Syreny usłyszeli także mieszkańcy Kijowa.

11:42

W rosyjskim ataku na poligon w Jaworowie zginęło 35 osób, a ponad 130 jest rannych - podała po godz. 12 czasu lokalnego administracja obwodu lwowskiego. 

11:17

"Dziewięć osób zginęło w wyniku bombardowań przeprowadzonych przez tych gnojków" w Mikołajowie - napisał gubernator obwodu Witalij Kim.

Ukraińska policja podała, że do ataków doszło w niedzielę rano, w wyniku czego został zniszczony budynek fabryczny i wybuchł pożar. 

10:59

Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie ze stacją BBC wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin w obecnej sytuacji może być skłonny do wszystkiego, w tym do użycia broni chemicznej.

Jest to coś, czego świat nie widział na taką skalę od czasów II wojny światowej. Jeśli pytacie mnie, czy Putin może użyć broni chemicznej, to myślę, że Putin może teraz użyć wszystkiego, zwłaszcza w tak trudnej sytuacji. Politycznie już przegrał tę wojnę, a militarnie nie jest w stanie jej wygrać - powiedział prezydent Duda. 

10:52

W rezultacie rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło dotąd 85 dzieci, a niemal 100 zostało rannych - podało na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Jak dodano, najwięcej dzieci zginęło w obwodach: kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim, żytomierskim oraz mikołajowskim.

Agencja Ukrinform podaje, że ostrzał wroga zniszczył też już 369 placówek edukacyjnych, w tym 57 - całkowicie. Do największej liczby zniszczeń (119 placówek) doszło w obwodzie donieckim. W dalszej kolejności są to obwody: mikołajowski (30 zniszczonych placówek), sumski i kijowski (po 28) oraz chersoński (21). W samym Kijowie zniszczono 17 placówek edukacyjnych.

10:22

14 korytarzy humanitarnych, m.in. do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim, zaplanowano w Ukrainie - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

Dostarczaniu pomocy humanitarnej z Zaporoża do Mariupola ma towarzyszyć rozminowywanie całej trasy przez Wasylówkę, Melitopol i Berdiańsk.

Konwój humanitarny z miasta Połohy w obwodzie zaporoskim ma dojechać do Zaporoża. Natomiast kolumna ewakuacyjna z Zaporoża po noclegu w wiosce Łuhowe ma ruszyć w odwrotną stronę.

Ze wsi Kozarowicze i Peremoha w obwodzie kijowskim pojedzie konwój humanitarny do Kijowa, z wioski Andriiwka oraz miast Makarów i Borodzianka w tym samym obwodzie do Żytomierza. Z wiosek Switylnia i Wełyka Dymerka również w obwodzie kijowskim konwój uda się do Browarów.

Z miasta Kreminna w obwodzie ługańskim konwój pojedzie do miasta Łyman, zaś z miast Rubiżne, Szczastia i Popasna oraz wioski Horske w tym samym obwodzie do Słowiańska.

10:08

W Pokrowsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zatrzymano małżeństwo podejrzane o przekazywanie Rosjanom danych dotyczących infrastruktury cywilnej i rozmieszczenia ukraińskich wojsk - podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując prokuraturę generalną.

Małżeństwo podejrzane jest o zdradę stanu - przekazał Ukrinform.

Według prokuratury mieszkanka Pokrowska i jej mąż w listopadzie 2021 roku zgodzili się przekazywać dane dotyczące infrastruktury przedstawicielowi rosyjskiej administracji okupacyjnej.

Następnie od grudnia 2021 roku do lutego 2022 roku przekazywali za pośrednictwem komunikatorów Telegram i Viber szczegóły dotyczące dróg, linii kolejowych i mostów, a także lotniska i rozmieszczenia ukraińskich sił zbrojnych. Zdawali sobie przy tym sprawę, że dane zostaną wykorzystane na szkodę integralności terytorialnej i zdolności obronnej Ukrainy - napisano.

09:44

Rosjanie porwali Jewhena Matwiejewa, mera Dniprorudnego w obwodzie zaporoskim - informuje gubernator obwodu Ołeksandr Staruch. 

09:39

W wyniku ostrzału poligonu w Jaworowie w obwodzie lwowskim zginęło 9 osób, a 57 osób zostało rannych. Wśród ofiar są cywile - poinformował szef lwowskiej administracji obwodowej Maksym Kozycki. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy nad ranem.

09:10

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że w Jaworowie pracowali zagraniczni instruktorzy wojskowi.

Szef resortu wezwał do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w związku z rosyjskim atakiem na ten poligon.  

09:06

74 samoloty i 86 śmigłowców, a także ponad 12 tys. żołnierzy straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oprócz tego siły ukraińskie zniszczyły 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemów obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych.

09:03

O rosyjskim ataku na sanatorium dziecięce Perła Donbasu i klasztor w Swiatohirsku w obwodzie donieckim na Ukrainie poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. W klasztorze przebywało ok. tysiąc osób.

W wyniku ostrzelania klasztoru ponad 30 osób odniosło obrażenia różnego stopnia. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Kyryłenko poinformował, że ostrzał artyleryjski i lotniczy północnej części obwodu donieckiego trwał całą noc.

08:49

Rosyjskie rakiety uderzyły w 5-piętrowy budynek mieszkalny w Charkowie. Blok się zawalił, pod gruzami wciąż są ludzie. 

08:38

Rosyjskie siły na Ukrainie kontynuują postępy, ale są okupione wysokimi stratami ze względu na zacięty opór wojsk ukraińskich - wskazało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

Siły rosyjskie starają się otoczyć siły ukraińskie na wschodzie kraju, nacierając ze strony Charkowa na północy i Mariupola na południu. Siły rosyjskie nacierające z Krymu próbują ominąć Mikołajów i zmierzają na zachód w kierunku Odessy. Rosja płaci wysoką cenę za każdy postęp, ponieważ ukraińskie siły zbrojne stawiają zacięty opór w całym kraju - napisano.

08:24

Rosjanie zbombardowali w Mikołajowie kompleks "Zoria" - poinformował szef mikołowskiej obwodowej administracji Witalij Kim. To państwowy zakład produkujący turbiny gazowe m.in. dla ukraińskiej marynarki wojennej. 

08:09

Mer Iwano-Frankowska Rusłan Marcykow poinformował, że miejskie lotnisko w wyniku rosyjskich ataków jest niemal całkowicie zniszczone. W wyniku nocnego bombardowania nie było ofiar. 

08:07

Doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko powiedział, że nocne rosyjskie ataki w zachodniej Ukrainie zostały przeprowadzone w celu "demoralizacji ukraińskiego społeczeństwa".

Starają się pokazać, że w kraju nie ma bezpiecznego miejsca. Zwłaszcza, że zdają sobie sprawę z tego, że regiony lwowski, tarnopolski i iwano-frankowski mają dużą liczbę uchodźców - powiedział. Podkreślił, że jedna z rosyjskich rakiet została zestrzelona.

08:06

W nocy doszło do rosyjskiego ataku w Czernihowie. Pocisk uderzył w wieżowiec przy Alei Wolności. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne - podaje szef czernihowskiej administracji Wiaczesław Chaus. 

08:00

Pociąg ewakuacyjny, który zmierzał po mieszkańców Łymania w obwodzie donieckim został ostrzelany - podaje Ukrzaliznycia w swoim kanale w Telegramie. Pocisk trafił w maszynę w okolicy stacji Brusyń.

Zginął jedna z konduktorek. Druga pracownica została ranna i trafiła do szpitala w Słowiańsku.

Uszkodzona maszyna miała jechać z Kramatorska do Lwowa. Ukrzaliznycia podaje, że dokłada wszelkich starań, by ewakuować wszystkich pasażerów, w tym ok. 100 dzieci z Łymania. 

07:21

Nocne wybuchy w Iwano-Frankowsku były najprawdopodobniej rezultatem ataku rakietowego na tamtejsze lotnisko - poinformował mer miasta Rusłan Marcynkow. Szczegóły zdarzenia są wciąż ustalane. 

07:17

Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo udziału sił białoruskich w wojnie przeciw Ukrainie - ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

W kierunku wołyńskim wróg nie prowadził działań ofensywnych. Wojskowe kierownictwo Republiki Białoruś wzmocniło ochronę granicy z Ukrainą. Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w operacji wojskowej przeciw Ukrainie - napisał sztab.

Według sztabu wojska rosyjskie szykują się do natarcia w kierunku Polesia, wsi Słobożanske w obwodzie charkowskim, Doniecka, Siewierska w obwodzie donieckim, Tawrijska w obwodzie chersońskim oraz południowego Bugu.

07:07

Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę komendanta miejscowe policji Ołeksija Biłoszyckiego.

Popasna. Użyto pocisków fosforowych. Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła - napisał Biłoszycki na Facebooku, zamieszczając zdjęcia rozpryskujących się pocisków.

Według konwencji genewskiej silnie trująca broń fosforowa nie może być stosowana na terenach zaludnionych, a jedynie do oświetlania.

06:45

Jak podaje administracja obwodu lwowskiego, nalot został przeprowadzony na Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie. Znajduje się tam wojskowy poligon, gdzie odbywały się liczne międzynarodowe ćwiczenia, m.in. Rapid Trident.

Według wstępnych rakiet wystrzelonych zostało 8 rakiet. 

06:30

Celem rosyjskiego ataku w obwodzie lwowskim był najprawdopodobniej Jaworów, znajdujący się ok. 29 km od granicy ukraińsko-polskiej - przekazują lokalni deputowani. 

06:17

Nocne eksplozje w okolicach Lwowa. Jak przekazał deputowany do lwowskiej rady Ihor Zinkiewicz, ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjskie pociski.

Eksplozje słychać było także w Iwano-Frankowsku i Chersoniu.  

Kyiv Independent przekazuje, że w nocy alarmy przeciwlotnicze rozległy się także m.in. w Kijowie, Równem, Tarnopolu, Czernihowie, Dnieprze, Czerkasach, Charkowie, Kramatorsku, Słowiańsku, Winnicy, Połtawie, Żytomierzu, Odessie, Wołyniu i Zaporożu.

05:21

Wojska rosyjskie kontynuowały w nocy ostrzał Czernihowa. Rosyjskie pociski zniszczyły m.in. jeden z głównych hoteli w mieście - Ukraina.

To leżące blisko granicy z Białorusią miasto jest od ponad tygodnia okrążone przez siły rosyjskie. Na nagraniach wideo z Czernihowa widać zawalone piętra hotelu, jak również zniszczenia spowodowane pociskami.

Jestem tu teraz. Nie ma już hotelu Ukraina - relacjonował na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Wiaczesław Czaus, szef administracji obwodu czernihowskiego. Podkreślił, że w wyniku ataków w Czernihowie giną cywile, bombardowania spowodowały też awarię sieci elektrycznej w mieście

05:15

Rosyjskie siły zbrojne zintensyfikowały w nocy ostrzał ukraińskich miast. W Kijowie słychać syreny alarmowe. W północnej części miasta płoną pojedyncze budynki. W Czernihowie pociski zniszczyły w nocy hotel Ukraina.

Silnemu ostrzałowi zostały poddane miasta Siewierodonieck i Rubiżne w obwodzie łuhańskim - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległo ponad 60 budynków - domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych.

05:11

Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie foliowe worki na zwłoki rosyjskich żołnierzy - podał portal informacyjny Nexta. Zaznaczył, że nie ma jeszcze porozumienia w sprawie zwrotu ciał stronie rosyjskiej. Portal powołał się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.

03:56

Szpitale w białoruskich miastach Homel, Mozyrz i Narowla są pełne rannych rosyjskich żołnierzy, a kostnice - ich ciał. Poinformowała o tym agencja Ukrinform, powołując się na Radio Swaboda.

Stacja przekazała, że personel szpitali musiał podpisać zobowiązanie do zachowania poufności. Niektórym medykom grożono zwolnieniem z pracy.

W ubiegłym tygodniu w Mozyrze zwłoki rosyjskich żołnierzy umieszczano w wagonach pociągu Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD). Tłumaczono to tym, że kostnice pękają w szwach.

Armia rosyjska nie ujawnia strat, jakie ponosi podczas wojny. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy szacuje je na 12 tys. wojskowych (zabitych, rannych i wziętych do niewoli).

03:30

Putin liczył na podzielone NATO, podzielony Zachód i szczerze mówiąc, podzieloną Amerykę. Ale nie otrzymał nic z tego - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

03:21

Alarmy przeciwlotnicze słyszalne są w niemal każdym regionie Ukrainy - informuje The Kyiv Independent

03:17

W Kijowie znów rozległ się alarm przeciwlotniczy. Władze stolicy Ukrainy wezwały mieszkańców do natychmiastowego udania się do schronów przeciwbombowych.

03.04

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa podała, że jej urząd prowadzi już 1717 postępowań karnych za zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

W swoim wpisie w mediach społecznościowych wskazała także stronę internetową, gdzie gromadzone są dowody w sprawie rosyjskiej agresji w postaci zdjęć i nagrań wideo.

02:17

"Domy dla Ukrainy" - program pod taką nazwą proponuje Wielka Brytania. Jak informuje Reuters, tamtejszy rząd zapowiedział, że pozwoli uchodźcom na przyjazd do kraju, nawet jeśli nie mają w nim rodzin

Wielka Brytania ma płacić 350 funtów miesięcznie osobom, które zaoferują ukraińskim uchodźcom wolny pokój lub nieruchomość na okres co najmniej sześciu miesięcy. Brytyjski rząd zapowiedział, że możliwość oferowania zakwaterowania ma być udostępniona poprzez specjalną stronę internetową do końca przyszłego tygodnia

02:12

W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, bez żywności, wody i ciepła znajduje się 400 tys. mieszkańców - poinformowała w sobotę wieczorem ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform.

Wiem, że są próby - i gorąco modlimy się o to - aby ten ładunek humanitarny został dostarczony do Mariupola i by ludzie otrzymali pomoc - dodała. Wiemy, jak jest ciężko. Wiemy, ile ludzi zabito. Nigdy nie wybaczymy tych wszystkich ofiar spowodowanych przez Federację Rosyjską - podkreśliła rzeczniczka.

W sobotę wojska rosyjskie przechwyciły konwój humanitarny, który do obleganego Mariupola jechał z Zaporoża

01:30

Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące zniszczenia w Mariupolu.

01:18

Wojska ukraińskie zniszczyły jeszcze jeden punkt dowodzenia rosyjskich sił okupacyjnych - poinformował na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Mniej o jeszcze o jeden punkt dowodzenia rosyjskich wojsk okupacyjnych na naszym terytorium. Witamy w piekle - napisał Załużny. Jego wpis zamieściła agencja Ukrinform.

Generał opublikował nagranie, pokazujące moment uderzenia pocisku w rosyjski punkt dowodzenia

01:10

Od początku wojny w podkijowskiej Buczy zginęło co najmniej 67 cywilów. Ich ciała zostały pochowane w zbiorowej mogile na terenie miejskiej cerkwi - poinformował na Facebooku przedstawiciel miejscowych służb medyczno-sanitarnych Andrij Lewkowski.

A teraz o nieprzyjemnym. Na terenie miejskiej cerkwi miasta Bucza pochowaliśmy 67 cywilów. Byli różni, niektórych nie udało się zidentyfikować. Mówicie, że nie ma wojny?! - napisał Lewkowski. Jego wpis, ilustrowany krótkim filmem z pochówku, przekazała agencja Ukrinform.

W Buczy toczyły się zacięte walki między siłami ukraińskimi i wojskami rosyjskimi, próbującymi okrążyć Kijów. Przez to liczące około 36 tys. mieszkańców miasto przebiega droga międzynarodowa M07, będąca częścią trasy europejskiej E373. Prowadzi ona ze stolicy Ukrainy do Dorohuska na granicy Polską.

01:03

Wojska okupanta poniosły znaczne straty i spowolniły tempo ofensywy. Wróg wciąż bezskutecznie próbuje zająć Kijów, szukając słabości naszej obrony - poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Ukrainy podsumowując 17. dzień rosyjskiej agresji.

00:50

W rozpętanej przez Rosję wojnie zginęło już 82 ukraińskich dzieci - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Zginęły od kul okupantów; kul, którymi strzela Putin. To dla nas bardzo wysoka cena za to, że walczymy o swoją niepodległość - powiedział Daniłow, którego przytacza agencja Ukrinform. 

W sobotę siły rosyjskie ostrzelały kolumnę cywilów, składającą się wyłącznie z kobiet i dzieci, które próbowały wydostać się z wioski Pobeda w obwodzie kijowskim. Zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko.

00:39

W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat ministra cyfryzacji dotyczący wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy. O jego nadanie uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą natomiast kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

00:30

Wszędzie, dokąd wkracza Rosja, umierają marzenia i zaczyna się walka o przetrwanie - powiedział w przesłaniu do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosyjscy okupanci nie są w stanie nas podbić. Nie mają takiej siły ani takiego ducha, jak my - zapewnił.

Zełenski ocenił, że Rosja, która jest organicznie niezdolna do normalnego funkcjonowania, napadając na Ukrainę, sama siebie postawiła w jednym szeregu z LNR i DNR - ludowymi republikami na wschodzie Ukrainy. Stała się ogromną, odizolowaną od całego świata zoną, gdzie panuje nędza, gdzie wszystko naznaczone jest przemocą i skąd ludzie starają się uciec, gdzie się tylko da - zaznaczył.

Fundamentami istnienia Rosji są przemoc, terror i uzbrojenie, którego mają pod dostatkiem, nie mając przy tym tego czegoś, co czyniłoby ludzi szczęśliwymi - powiedział Zełenski.

Wszędzie, dokąd wkracza Rosja, umierają marzenia - dodał. Prezydent Ukrainy podsumował także 17. dzień obrony Ukraińców przed rosyjską inwazją. Walczymy o nasze prawo do bycia wolnym, o prawo, by żyć na swej własnej ziemi tak, jak uważamy za stosowne, a nie tak, jak ktoś chciałby za nas i wbrew naszej naturze, byśmy żyli - oświadczył ukraiński lider w przesłaniu opublikowanym na Facebooku.

00:15

Antony Blinken poinformował o zatwierdzeniu wypłaty 200 milionów dolarów na uzbrojenie i sprzęt dla Ukrainy. Ta bezprecedensowa, czwarta wypłata w ciągu niecałego roku sprawia, że od stycznia 2021 r. łączna wartość pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa udzielona Ukrainie wzrosła do ponad 1,2 mld dolarów - napisał na Twitterze.

00:05

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow oświadczył, że Litwa stanie się następnym krajem, który będzie chciał podbić prezydent Rosji Władimir Putin, jeśli odniesie zwycięstwo w wojnie z Ukrainą. W dalszej kolejności, jak zauważył, będą pozostałe kraje bałtyckie i Polska. Daniłow powołał się na dane wywiadu ukraińskiego.

23:50

Rosyjscy najeźdźcy nie mogą nas podbić. Nie mają takiej siły - powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. 

23:41

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej, by przekonywać jej władze do zwiększenia produkcji ropy naftowej, co ułatwiłoby wprowadzenie embarga na ropę rosyjską - podał w dziennik "The Times".