Mimo niekorzystnych warunków okupanci intensyfikują ataki. Chodzi prawdopodobnie o utrzymanie inicjatywy do wyborów prezydenckich w Rosji. Prokuratura generalna Ukrainy ustaliła, że producentem dronów Shahed 131/136, których Rosja używa do ataków, jest irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company - informuje portal Suspilne. W piątek Rosjanie zastosowali w atakach na Ukrainę rakiety-wabiki, których zadaniem było zmylenie i przeciążenie ukraińskiej obrony powietrznej. Ten plan jednak się nie powiódł - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Niedziela była 655. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zbieramy w naszej relacji z 10.12.2023 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:30

Nie jest jasne, czy wizyta Zełenskiego w USA (do której dojdzie we wtorek) doprowadzi do przełamania impasu. Jak powiedział PAP przedstawiciel Demokratów w Kongresie, jeszcze w listopadzie szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiał na temat ewentualnej grudniowej wizyty Zełenskiego. Od republikańskich rozmówców miał usłyszeć, że nie będzie to pomocne. Już podczas swej wizyty we wrześniu ukraiński przywódca spotkał się na Kapitolu z chłodniejszym, niż wcześniej przyjęciem. Ówczesny spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie wyraził zgody na przemówienie Zełenskiego przed Kongresem. Zełenski robił to wcześniej dwukrotnie, raz występując przed połączonymi izbami wirtualnie, a drugi raz podczas wizyty w grudniu 2022 roku.

21:20

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie w Białym Domu w najbliższy wtorek - powiadomiła w niedzielę rzeczniczka amerykańskiego przywódcy Karine Jean-Pierre. Spotkanie ma "podkreślić niezachwiane zobowiązanie" Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy.

Będzie to trzecia wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Dojdzie do niej w momencie, kiedy w Kongresie ważą się losy dalszego wsparcia USA dla Ukrainy.

20:30

"To nie Gwiezdne Wojny, to amerykański Bradley IFV z działkiem 25 mm" - napisał resort obrony Ukrainy pod nagraniem zamieszczonym w sieci. Bradley'e mają "pomóc" okupantom w zrozumieniu, że nie ma dla nich miejsca na ukraińskiej ziemi - dodano.

19:20

Rodziny ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji wyszły w niedzielę na demonstracje w Kijowie i innych miastach Ukrainy, na których domagały się uwolnienia swoich bliskich. Rosja i Ukraina nie dokonują wymian jeńców od sierpnia.

W Kijowie akcja pod hasłem "Nie milcz, niewola zabija" odbyła się na Majdanie Niepodległości, gdzie zgromadziło się kilkaset osób. Rodziny mówiły, że nie mają kontaktu ze swoimi bliskimi prawie od dwóch lat - przekazał portal Ukrainska Prawda.

W listopadzie przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow mówił, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę odbyło się już niemal 50 wymian jeńców, a do domu powróciło ponad 2,5 tys. Ukraińców.

18:45

Biały Dom zamierza zintensyfikować wysiłki, by przekonać Kongres do udzielenia wsparcia Ukrainie - przekazał agencji Reutera senator Demokratów Chris Murphy.

Republikanie nalegają, aby dodatkowemu finansowaniu Ukrainy towarzyszyły poważne zmiany w bezpieczeństwie granic USA.

Według Murphy'ego obecne żądania Republikanów dotyczące bezpieczeństwa granic są nieuzasadnione, a Partia Republikańska "igra z bezpieczeństwem świata", łącząc pomoc wojskową ze środkami bezpieczeństwa granic USA. "W tym tygodniu Biały Dom, będzie bardziej proaktywny" - zapowiedział Murphy.

17:20

Prezydent Wołodymyr Zełenski odbył krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem podczas ceremonii inauguracji nowo wybranego prezydenta Argentyny. 

Kancelaria prezydenta nie komentowała, czego dotyczyła rozmowa.

Tymczasem brytyjski "Guardian" donosi o mającym nastąpić spotkaniu między amerykańskimi Republikanami i sojusznikami Orbana. W Waszyngtonie mają odbyć się rozmowy, które prawdopodobnie dotyczyć będą działań na rzecz zatrzymania pomocy dla Ukrainy.

15:30

Dowódca ukraińskich Sił Lądowych Oleksandr Syrski przyznaje, że sytuacja na wschodzie jest trudna, a Rosjanie nacierają na całej linii frontu. Ukraińskie dowództwo koncentruje się obecnie na utrzymaniu obrony i zminimalizowaniu strat.

Z drugiej strony Ukraińcy zgromadzili znaczne siły do ochrony przyczółków na lewym brzegu Dniepru, w okolicach miejscowości Krynki. To jedyny odcinek, gdzie siły Kijowa mają obecnie inicjatywę.

14:30

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych gen. Micael Byden był na linii frontu na Ukrainie - przekazał w niedzielę portal Ukraińska Prawda, powołując się na służbę prasową 45. Samodzielnej Brygady Artyleryjskiej.

Szwedzki generał pytał wojskowych m.in. o to, czy szkolenia, które przechodzili w Szwecji są przydatne w działaniach na froncie i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

Ukraińska Prawda odnotowuje, że podczas niedawnego spotkania Bydena z ministrem obrony Rustemem Umierowem (8 grudnia) rozmawiano m.in. o możliwości przekazania Ukrainie szwedzkich myśliwców Gripen. Na razie, jak powiedział generał, jest to przedmiotem rozmów "politycznych i wojskowych". 

11:46

Rosja prawdopodobnie rozpoczęła nową, bardziej skoordynowaną kampanię uderzeń mających na celu degradację ukraińskiej infrastruktury energetycznej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w nocy z 7 na 8 grudnia rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły dużą falę ataków na Kijów i centralną Ukrainę przy użyciu floty ciężkich bombowców, i były to pierwsze takie uderzenia od 21 września. Samoloty te, najprawdopodobniej Tu-95 (w kodzie NATO: Bear H), wystrzeliły co najmniej 16 pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza (ALCM) ze swojego typowego obszaru operacyjnego nad Morzem Kaspijskim.

Wskazano, że pociski te to najprawdopodobniej AS-23a (w kodzie NATO: Kodiak), będące najlepszymi rosyjskimi ALCM, a Rosja prawie na pewno gromadzi te pociski do wykorzystania w kampanii zimowej.

"Prawdopodobnie był to początek bardziej skoordynowanej kampanii Rosji mającej na celu degradację ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Wstępne doniesienia wskazują jednak, że większość tych pocisków została skutecznie przechwycona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Mimo że według doniesień zginęła co najmniej jedna osoba cywilna, szkody wydają się obecnie minimalne" - napisano.

10:46

Alarm przeciwlotniczy na Ukrainie.

10:42

Rosyjskie wojska podejmują działania ofensywne na różnych odcinkach frontu pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, dążąc do przejęcia inicjatywy przed marcowymi wyborami prezydenckimi w Rosji - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wojska rosyjskie podejmują obecnie ataki wzdłuż znacznej części frontu na Ukrainie, w szczególności na granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, a także w kierunku Awdijiwki - pisze ISW. Oprócz tego Rosjanie prowadzą w dalszym ciągu ataki lądowe na zachodzie obwodu zaporoskiego.

10:13

W obwodzie charkowskim w ciągu minionej doby zginęły dwie osoby, a w obwodzie donieckim wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej rosyjskich ostrzałów - powiadomiły lokalne władze. Pod Krzywym Rogiem odłamki zestrzelonego pocisku uszkodziły siedzibę przedsiębiorstwa.

09:23

W piątek Rosjanie zastosowali w atakach na Ukrainę rakiety-wabiki, których zadaniem było zmylenie i przeciążenie ukraińskiej obrony powietrznej. Ten plan jednak się nie powiódł - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

09:20

Prokuratura generalna Ukrainy ustaliła, że producentem dronów Shahed 131/136, których Rosja używa do ataków, jest irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company - informuje portal Suspilne.

"Otrzymaliśmy wyniki ekspertyz, z których wynika, że drony oznaczone jako Gierań-2 zostały zidentyfikowane jako drony kamikadze typu Shahed-136. Inny model pod nazwą Gierań-1 został zidentyfikowany jako dron Shahed-131" - powiadomiło biuro prokuratora generalnego w odpowiedzi na zapytanie portalu.

Producentem tej broni (amunicji krążącej), którą Rosja masowo stosuje w atakach na Ukrainę, jest według ustaleń prokuratury irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Company (HESA).

Prokuratura nie przekazała natomiast informacji na temat innych dronów uderzeniowych takich jak Mohajer-6 czy Italmas. "Postępowanie karne w tej sprawie trwa" - poinformowano.