Przyczyną śmierci ówczesnego szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja w listopadzie 2022 roku było samobójstwo - utrzymuje niezależna gazeta "Nasza Niwa". Administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje nałożyć na Rosję nowe kontrole eksportu i kolejne sankcje, wymierzone w sektor obronny i energetyczny, instytucje finansowe i kilka osób fizycznych - poinformował Bloomberg. "Prowadzimy z administracją prezydenta Joe Bidena rozmowy na temat zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i uczynienia jej bardziej stałą" - poinformował premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji CBS. "Estonia przeznacza ponad 1 proc. swego PKB na pomoc Ukrainie" - powiedziała estońska premier Kaja Kallas w wywiadzie dla mediów ukraińskich w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Będąc bardzo małym krajem oddajemy wszystko, co mamy" - podkreśliła. Niedziela była 361. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na wschód od polskiej granicy znajdziecie w naszej relacji z 19.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:44

Medialne marionetki Putina są pod stałą kontrolą władz i służb specjalnych, realizując szczegółowe wytyczne reżimu - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

21:24

Stany Zjednoczone są zaniepokojone możliwością udzielenia przez Chiny materialnego wsparcia siłom rosyjskim, które dokonały inwazji na Ukrainę. Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że może chodzić nawet o "różnego rodzaju śmiercionośną pomoc, w tym broń". Waszyngton ostrzegł Pekin, że taki ruch spotka się z "poważnymi konsekwencjami w relacjach między obydwoma krajami".

21:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we włoskiej telewizji RAI, że "Europejczycy muszą modlić się o to, by Ukraina nie upadła". Bo wtedy wojna stałaby się naprawdę europejska - ostrzegł w wywiadzie udzielonym przed oczekiwanym przyjazdem premier Włoch Giorgii Meloni do Kijowa.

20:55

Gościem poniedziałkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, z którym porozmawiamy m.in. o rozpoczynającej się we wtorek wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. Co usłyszymy z ust amerykańskiego przywódcy - wiele ciepłych słów pod adresem Polski i Polaków, czy może konkrety dotyczące wzmacniania wschodniej flanki NATO i pomocy militarnej dla Ukrainy?

Zapraszamy tuż po godzinie 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na RMF24.pl, portalu Interia.pl oraz do naszych mediów społecznościowych!

20:41

Mer Lwowa Andrij Sadowy będzie rozmówcą Bogdana Zalewskiego - najpierw w Faktach o godz. 7:00, a potem w internetowym Radiu RMF24. Nasz dziennikarz połączy się ze Lwowem, aby uzyskać najnowsze informacje na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy!

20:27

Prezydent USA Joe Biden podczas pobytu w Polsce powinien zachęcać sojuszników do przeciwstawienia się Chinom, w taki sam sposób, jak pracował nad długoterminowym zagrożeniem strategicznym ze strony Rosji - uważa think tank Heritage Foundation.

20:13

Do stanowczych działań wobec Moskwy wzywali Zachód prominentni oponenci Kremla: Michaił Chodorkowski i Garri Kasparow na spotkaniu z opozycją rosyjską, które odbyło się podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - podało Radio Swoboda.

19:47

Rosja może wzmocnić szantaż jądrowy przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Europie, aby udaremnić tę wizytę i osłabić wsparcie dla Ukrainy - ocenił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram wywiad wskazał, że w Rosji rozpoczynają się ćwiczenia strategicznych sił jądrowych.

19:22

Premier Włoch Giorgia Meloni będzie w poniedziałek w Warszawie, a we wtorek w Kijowie - podał dziennik "Corriere della Sera" na swojej stronie internetowej. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Szefowa rządu zapowiadała wcześniej, że uda się się do Kijowa przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę, przypadającą 24 lutego.

18:59

Rosyjski muzyk rockowy Jurij Szewczuk, znany ze sprzeciwu wobec wojny Rosji z Ukrainą, opublikował teledysk z piosenką, w której wzywa swój kraj do zaprzestania działań wojennych - podało niezależne Radio Swoboda.

"Nie trać rozumu - to nie twoja wojna" - wzywa słuchaczy Szewczuk, weteran rosyjskiego rocka i lider legendarnej grupy DDT.

18:34

Były agent KGB i izraelski dyplomata Jakow Kedmi w trakcie debaty w propagandowej telewizji Rossija 1 powiedział, że "Polska przygotowuje się do wojny, której nie będzie". Zagroził że jeśli polskie wojska "przesuną się" w kierunku Rosji, to Moskwa będzie w stanie cofnąć nasz kraj do "epoki kamienia łupanego".

18:21

Przyczyną śmierci ówczesnego szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja w listopadzie 2022 roku było samobójstwo - utrzymuje niezależna gazeta "Nasza Niwa" w opublikowanym dziś materiale.

"Nasza Niwa" powołuje się na źródła medyczne i z kręgu administracji państwowej.

17:56

Prowadzimy z administracją prezydenta Joe Bidena rozmowy na temat zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i uczynienia jej bardziej stałą - poinformował premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji CBS.

Ocenił też, że oczekuje ze strony prezydenta USA mocnego potwierdzenia woli pokonania Rosji na Ukrainie.

17:46

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena planuje nałożyć na Rosję nowe kontrole eksportu i kolejne sankcje, wymierzone w kluczowe branże - poinformował Bloomberg.

Nowe sankcje będą wymierzone w sektor obronny i energetyczny, instytucje finansowe i kilka osób fizycznych.

17:22

Estonia przeznacza ponad 1 proc. swego PKB na pomoc Ukrainie - powiedziała estońska premier Kaja Kallas w wywiadzie dla mediów ukraińskich w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Będąc bardzo małym krajem oddajemy wszystko, co mamy - podkreśliła.

Rząd estoński, jak mówiła Kallas, otrzymuje nowe wykazy amunicji i sprzętu wojskowego, który jest potrzebny Ukrainie i robi wszystko, co możliwe, by je zrealizować. Z punktu widzenia wydatków na jednego mieszkańca Estonia przekazała Ukrainie największą pomoc - powiedziała szefowa rządu w Tallinie.

Kallas mówiła też o przedstawionej przez jej kraj propozycji wspólnych w UE zakupów 1 mln pocisków dla Ukrainy kalibru 155 mm. Oceniła, że "UE dość dobrze zareagowała na propozycję zwiększenia produkcji pocisków". 

Jak podała agencja Reutera, szef dyplomacji UE Josep Borell powiedział, że "całkowicie się zgadza" z propozycjami estońskiej premier.

16:58

Liczymy, że wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie kolejnym krokiem na drodze wzmacniania naszego regionu, ale także wsłuchiwania się w głos Polski na arenie międzynarodowej - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w naszym kraju w dniach 21-22 lutego (wtorek-środa). Podczas wizyty ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, odbędzie też spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent USA wygłosi także przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

16:35

Przypadająca w piątek 24 lutego pierwsza rocznica inwazji rosyjskiej będzie w Ukrainie dniem modlitwy i postu w intencji pokoju. Centralne uroczystości Kościoła łacińskiego (katolickiego) z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Visvaldasa Kulbokasa odbędą się w Berdyczowie - powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

15:57

W poniedziałek gościem RMF FM będzie admirał John Kirby, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski będzie pytał o podróż Joe Bidena do Polski, wystąpienie amerykańskiego przywódcy w Warszawie, a także o relacje polsko-amerykańskie.

15:51

Szefowie dyplomacji Ukrainy i Chin, Dmytro Kułeba i Wang Yi rozmawiali w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Kułeba podkreślił, że inicjatywy pokojowe dotyczące Ukrainy powinny opierać się na zasadzie integralności terytorialnej.

15:41

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow napisał w niedzielę na Telegramie, że pewnego dnia planuje założyć własną prywatną firmę wojskową na wzór dowodzonej przez Jewgienija Prigożyna Grupy Wagnera.

15:26

Z powodu udziału delegacji Rosji Ukraina zbojkotuje obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które zbierze się w Wiedniu w dniach 23-24 lutego - zapowiedziała w parlamentarzystka Jewhenija Krawczuk.

14:59

Mołdawia powinna stać się częścią nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa - oświadczyła prezydent kraju Maia Sandu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodała jednak, że obywatele nie chcą teraz odejścia od zasady neutralności.

Status neutralny nie może Mołdawii obronić, ale obywatele nie popierają teraz rezygnacji z niego. Niemniej, choć zrezygnowanie z neutralności nie jest teraz możliwe, Mołdawii potrzebna jest pomoc, by wzmocnić jej sektor obronny" - powiedziała Sandu.

14:33

W poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotka się ze swoją włoską odpowiedniczką Giorgią Meloni.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że na agendzie spotkania znajdzie się omówienie najważniejszych bieżących kwestii z zakresu współpracy dwustronnej i unijnej, pomoc Ukrainie oraz tematyka bezpieczeństwa.

14:15

Kiedy państwa Europy zrozumieją, że rosyjskie media to propaganda, a nie dziennikarstwo, wówczas z większą odwagą będziemy ich zakazywać w naszych krajach - powiedziała premier Litwy Ingrida Šimonytė podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Przez tak wiele lat, tak wiele osób w Europie, polityków, obserwatorów było zaślepionych i nie widziało, że Rosja tak naprawdę zawłaszcza wszelkie wartości, które tak bardzo cenimy (w Europie) (...) i nadużywa ich dla swoich korzyści - powiedziała premier Šimonytė, biorąca udział w panelu dotyczącym europejskiej suwerenności.

Premier Litwy uważa, że według Rosjan wolność słowa daje im prawo do twierdzenia, że jeśli Europejczycy "tolerują każdą opinię, muszą też tolerować opinie Rosji". Jak podkreśliła, nie można dać się zwieść tego typu rosyjskim taktykom.

Benjamin Haddad, francuski poseł i były ekspert ośrodka analitycznego Atlantic Council, zgodził się z Šimonytė, że Rosjanie wykorzystają demokratyczne wartości jako narzędzia wpływu. Dodał, że jedną z ważniejszych kwestii w Europie, której należy poświęcić dużą uwagę, jest obecnie walka z dezinformacją, którą umyślnie rozprzestrzenia m.in. Rosja.

13:52

Jak poinformowała administracja obwodu chersońskiego, troje dorosłych zginęło na miejscu, gdy na podwórze ich domu spadł pocisk. Do ostrzału Burhunki zmasowanym ogniem artyleryjskim doszło w niedzielę rano.

Ranny 13-latek jest w szpitalu. Drugie dziecko - jak oceniły władze regionu - "cudem nie ucierpiało". Podczas ostrzału w tej samej wsi ranny został w innym miejscu ośmioletni chłopiec.

Wróg bierze na cel cywilów! - podkreśliła administracja obwodu chersońskiego w komunikacie na serwisie Telegram.

13:45

Nexta: Holandia sfinansuje przygotowanie wykazu ukraińskich strat podczas wywołanej przez Rosję wojny.

13:21

Kijów Independent na Twitterze: Rosyjski ostrzał w obwodzie chersońskim. Zginęły 3 osoby, wśród rannych dzieci.

12:59

Kijów Independent opublikował najnowsze zestawienie rosyjskich strat w rozpoczętej przez ten kraj wojnie przeciwko Ukrainie.

Jak podano, do tej pory zginęło ponad 142 tysiące żołnierzy, zniszczono m.in. ponad 6,5 tys. bojowych wozów i 3,3 tys. czołgów.

12:39

Najtrudniejsza sytuacja (w obwodzie ługańskim) jest obecnie na kierunku Kreminnej. Tam jest najwięcej ostrzałów i ataków. Próbują przełamać naszą obronę - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na antenie ukraińskiej telewizji.

Jak dodał, "tak samo niespokojnie jest na kierunkach Biłohoriwka i Swatowe, ale pod tą drugą miejscowością mamy bardziej stabilne pozycje". Tam udaje się nawet niszczyć ciężki sprzęt wroga. W ostatnim czasie w ciągu jednego wieczoru nasi żołnierze spalili trzy bojowe wozy piechoty - oświadczył Hajdaj.

Szef władz regionu zaznaczył, że taktyka wroga na różnych kierunkach różni się nieco w zależności od krajobrazu.

Na kierunku swatowskim, gdzie jest więcej otwartego terenu, Rosjanie atakują przy użyciu wozów opancerzonych, pomiędzy którymi idzie piechota. Starają się podjechać jak najbliżej do ukraińskich pozycji, żeby pod ich osłoną piechota mogła atakować. Pod Kreminną (gdzie teren jest bardziej lesisty) nie da się tego zrobić - mówił Hajdaj.

Hajdaj potwierdził, że w rejonie Kreminnej przeciwnik gromadzi dodatkowe siły - ludzi i sprzęt - i zapewne nasili tam ataki.

Oni rzeczywiście gromadzą siłę żywą i sprzęt w dużej ilości i pójdą jeszcze do ataku. Nasi dowódcy analizują sytuację, widzą, skąd może być zagrożenie - dodał.

Urzędnik ocenił, że niezależnie od tego, że sytuacja jest ciężka, jest ona pod kontrolą.

12:10

Wojna na Ukrainie zupełnie odwróciła spojrzenie administracji prezydenta Joe Bidena na to, kogo uważa za głównego sojusznika USA w Europie - pełniące tę rolę Niemcy straciły na wiarygodności, a głównym beneficjentem tego stała się Polska - mówi PAP prof. Aleks Szczerbiak, politolog z University of Sussex.

Do czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie administracja Bidena chciała prowadzić relacje z Europą poprzez Niemcy. Berlin miał być głównym rozmówcą i głównym sojusznikiem. To się zupełnie zmieniło wraz z wojną. Fakt, że Niemcy straciły tak dużo wiarygodności jako aktor w dziedzinie bezpieczeństwa w Europie doprowadził do zasadniczej zmiany podejścia amerykańskiej administracji w kwestii tego, z kim mieć do czynienia w Europie. Wielkim beneficjentem tego jest Polska - wskazuje prof. Szczerbiak.

Jak dodaje, aby w pełni zrozumieć wagę tej zmiany, należy przypomnieć sobie jak fatalne były początkowo, do czasu, gdy konflikt na Ukrainie zaczął być realną perspektywą, relacje administracji Bidena z polskim rządem. Były okropne. Administracja Bidena przez długi czas nie chciała dyplomatycznych relacji z Polską, zorganizowała dużą konferencję na rzecz demokracji, gdzie jednym z celów było krytykowanie polskiego i węgierskiego rządu. Tymczasem teraz jesteśmy w momencie, gdy Biden będzie składać drugą wizytę w Polsce w ciągu roku i wybrał odwiedzenie Polski w związku z rocznicą rosyjskiej napaści - zauważa ekspert.

11:49

Wschodni Europejczycy byli w przeszłości nazywani podżegaczami wojennymi, wszczynającymi fałszywy alarm. Czy mówicie poważnie o tym, że Unia Europejska chce włączenia kolejnych spośród nas, tych którzy mają doświadczenie imperialistycznej Rosji? - zapytał były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves zwracając się do uczestników panelu dyskusyjnego Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w którym wziął udział szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Dodał, że Polacy, Estończycy i inne narody, które w przeszłości znajdowały się w rosyjskiej strefie wpływów, zupełnie inaczej postrzegają Rosję niż kraje Zachodu.

Josep Borrell, który zaznaczył, że nie był przygotowany na pytania dotyczące przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej, ponieważ panel, w którym uczestniczył miał dotyczyć przede wszystkim obronności i architektury bezpieczeństwa w Europie, potwierdził, że plany przyłączenia Ukrainy do Unii są poważne.

Ukraina, Mołdawia, a potem Gruzja zostaną członkami Unii Europejskiej, jednak istnieją pewne wymagania - powiedział Borrell.

11:22

Sytuacja w ukraińskim mieście Wuhłedar.

11:01

Bardzo krótkoterminowy cel Unii Europejskiej to wsparcie militarne Ukrainy, cel średnioterminowy to wzmacnianie obronności w Europie, a długoterminowy to zwrócenie uwagi na globalne Południe, aby przeciwdziałać rosyjskim działaniom propagandowym w tej części świata - powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Bardzo krótkoterminowe cele to przekazanie więcej amunicji Ukrainie - oświadczył Borrell, mówiąc o najważniejszych wyzwaniach dla UE w kontekście wojny na Ukrainie. Jak dodał, "jest znacznie więcej do zrobienia i należy tego dokonać znacznie szybciej. Ukraina "potrzebuje czołgów, nie wygra się wojny bez tego rodzaju uzbrojenia" - zaznaczył.

10:43

Balony w przestrzeni powietrznej Ukrainy prawdopodobnie są nową taktyką Rosji. Moskwa chce w ten sposób obserwować ukraińskie systemy obrony powietrznej, ale też zmuszać Ukrainę do zużywania cennych zapasów broni - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

10:32

Rodziny zmobilizowanych do rosyjskiej armii z okupowanego Krymu skarżą się na łamanie ich praw podczas zaciągu - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w niedzielnym komunikacie.

Według ukraińskiego dowództwa "krewni zmobilizowanych na tymczasowo okupowanym Krymie masowo zwracają się do ministerstwa obrony z powodu łamania praw wojskowych".

Najważniejsze przyczyny tych skarg to według danych strony ukraińskiej brak rotacji na froncie przez ponad sześć miesięcy oraz brak perspektyw na rotację w ciągu kolejnych 2-3 miesięcy, niezadowalające warunki żywieniowe oraz sanitarne, nadużycia oficerów, w tym domaganie się łapówek (1 tys. dol.) za zgodę na krótkoterminową przepustkę. Resort obrony w Moskwie nie reaguje na te skargi - zaznacza Sztab.

10:13

Bardzo krótkoterminowy cel Unii Europejskiej to wsparcie militarne Ukrainy, cel średnioterminowy to wzmacnianie obronności w Europie, a długoterminowy to zwrócenie uwagi na globalne Południe, aby przeciwdziałać rosyjskim działaniom propagandowym w tej części świata - powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Bardzo krótkoterminowe cele to przekazanie więcej amunicji Ukrainie - oświadczył Borrell, mówiąc o najważniejszych wyzwaniach dla UE w kontekście wojny na Ukrainie.

09:42

Wzywamy do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty w intencji pokoju - zaapelowali biskupi ukraińskiego Kościoła katolickiego w liście na początek Wielkiego Postu. Jest on odczytywany w kościołach w niedzielę 19 lutego.

Jesteśmy świadomi naszego zmęczenia wojną, rozdrażnienia, często destrukcyjnego gniewu, a czasem nawet apatii i poczucia beznadziei. I dlatego teraz wzywamy się wzajemnie do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty. Droga przywracania pokoju na Ukrainie, a także w naszych sercach, nie będzie łatwa, ale będzie zbawienna dla nas wszystkich - napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w orędziu na początek Wielkiego Postu.

Duchowni zaznaczyli, że ubiegłoroczny Wielki Post rozpoczął się "w szczególnych warunkach prowadzonej na pełną skalę inwazji Rosji na ziemie Ukrainy", a miniony rok uświadomił wiernym siłę modlitwy.

09:23

Balony w przestrzeni powietrznej Ukrainy prawdopodobnie są nową taktyką Rosji, która w ten sposób chce obserwować ukraińskie systemy obrony powietrznej, ale też zmuszać Ukrainę do zużywania cennych zapasów broni - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w środę 15 lutego Siły Zbrojne Ukrainy zauważyły nad Kijowem kilka balonów z zawieszonymi pod nimi reflektorami radarowymi, a ukraińskie władze poinformowały o zestrzeleniu co najmniej sześciu z nich. Wcześniej, 12 lutego, siły powietrzne Ukrainy zgłosiły obecność balonów nad obwodem dniepropietrowskim.

08:50

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował zdjęcia, na których widać efekt rosyjskiego ostrzału w miejscowości Drużkiwka w obwodzie donieckim:

08:25

Kreml nie wywiązuje się z obietnic finansowych złożonych walczącym na wojnie w Ukrainie ochotnikom, czyli tym, którzy dobrowolnie podpisali kontrakty z rosyjskim wojskiem; czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow dystansuje się od Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera - informuje Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niewywiązywanie się przez władze rosyjskie z obietnic finansowych, złożonych wcześniej ochotnikom dobrowolnie podpisującym kontrakty z wojskiem prawdopodobnie istotnie wpłynie na możliwości generowania sił w dłuższym terminie i zniechęci do dobrowolnego wstępowania do armii - ocenia w najnowszym raporcie ISW.

Jak dodaje, dotyczy to zwłaszcza tzw. BARS (Bojowa Rezerwa Armii Państwowej), czyli działającej od 2021 r. bojowej rezerwy osobowej rosyjskiej armii, w ramach której, w założeniu zgłaszający się dobrowolnie ochotnicy mieli odbywać szkolenia i otrzymywać niewielkie wynagrodzenie finansowe.

08:08

Kijów Independent: Rosyjski nocny ostrzał Dniepropietrowska uszkodził dwa budynki mieszkalne, a także linię energetyczną. Nie było ofiar.

07:49

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w opublikowanym wywiadzie dla "Journal du Dimanche", "Le Figaro" i "France Inter", że chce "pokonania" Rosji przez Ukrainę. Ostrzegł jednak tych, którzy chcą "przede wszystkim zmiażdżenia Rosji".

07:40

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn próbował w 2019 roku ingerować w przeprowadzane w Estonii wybory do Parlamentu Europejskiego, starając się nawiązać współpracę z eurosceptyczną Estońską Konserwatywną Partią Ludową (EKRE) - poinformował portal Politico.

Współpraca rozpoczęła się, ponieważ EKRE chciała być radykalnie przeciwna partiom liberalnym i była zadowolona z otrzymania tego bardzo profesjonalnie przygotowanego pakietu wsparcia - powiedział Viljar Veebel, cytowany przez Politico naukowiec z Baltic Defence College.

Agenci rozpowszechniali w Estonii podstawowe antyzachodnie narracje Kremla, jak to że "za problemami kraju stoi UE". Nie jest jasne, czy zdołali osiągnąć zamierzone cele - zaznaczył Politico. Ich strategia była jednak uderzająco podobna do operacji z 2018 roku przed krajowymi wyborami parlamentarnymi. Wagnerowcy założyli m.in. grupy na Facebooku i rosyjskojęzycznym VKontakte, gdzie próbowali wywołać spory i podziały społeczne - dodano.

07:26

"W międzyczasie" to jedna z grup polskich medyków pola walki pracujących na Ukrainie. Wyróżnia ją to, że spośród wielu międzynarodowych zespołów paramedyków, są jedynym działającym na linii frontu. To właśnie dlatego do kolejnych wyjazdów przygotowują się w ekstremalnych warunkach. Znajdujemy się na szkoleniu dla medyków, których przygotowujemy do wyjazdu na front. Sami też podnosimy swoje kwalifikacje, wyjaśniamy pewne rzeczy, przygotowujemy się do kolejnego wyjazdu - powiedział szef zespołu "W międzyczasie" Damian Duda.

Sala, w której odbywa się kurs przypomina plan zdjęciowy horroru. Na posadzce rozłożona jest ubrudzona sztuczną krwią folia. Przy ścianie siedzi wołający o pomoc, ucharakteryzowany na rannego pozorant. Chwilę później do pomieszczenia wbiegają medycy i przystępują do akcji ratunkowej.

Działają zgodnie ze ścisłymi procedurami: w strefie pod ostrzałem (ang. Care Under Fire) tamują wyłącznie masywne krwotoki i szukają bezpieczniejszego miejsca. W następnej, względnie bezpiecznej strefie (ang. Tactical Field Care) wykonują dodatkowe badania i procedury, np. udrożnienie dróg oddechowych czy zabezpieczenie obrażeń klatki piersiowej. Dopiero w kolejnej strefie (ang. Tactical Evacuation Care), ranny przygotowywany jest do ewakuacji do szpitala. Ćwiczenie kończy się zdaniem raportu o stanie zdrowia poszkodowanego lekarzowi pogotowia.

To bardzo realistyczny trening, którego celem jest przećwiczenie konkretnych scenariuszy, ran i sytuacji. Powtarzamy procedurę i staramy się poukładać sobie w głowie wszystko, co się może wydarzyć - powiedział Duda. W szkoleniu biorą udział również lekarze z Ukrainy. Jak dodał, "dziś są z nami też ukraińscy medycy, więc mamy okazję wymienić się doświadczeniami".

07:12

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na strzelnicy, aby doskonalić swoje umiejętności w walce z wrogiem.

06:52

Pierwsza wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce odbyła się w dniach 25-26 marca 2022 r., miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę i była szeroko komentowana w światowym mediach. To było najważniejsze przemówienie prezydentury Bidena - oceniał CNN. Biden podkreślił wyjątkową rolę, jaką odgrywa Polska, zapewniając pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy - pisał "Bild".

To może być najważniejsze przemówienie, które wygłosił jako prezydent, a z pewnością najważniejsze do tej pory - mówiła dziennikarka amerykańskiej stacji CNN Kaitlan Collins o przemówieniu Bidena wygłoszonym 26 marca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zarówno ona jak i inni komentatorzy stacji skupili się na odnoszącym się do Putina ostatnim zdaniu mowy prezydenta: "na litość boską, ten człowiek nie może pozostać przy władzy". Zastanawiali się przy tym, z jakim zamiarem wypowiedziane były te słowa, biorąc pod uwagę, że Biały Dom dotychczas wystrzegał się sugestii, że jego celem jest zmiana reżimu w Moskwie.

06:40

Prezydent Joe Biden w przededniu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie będzie z całą pewnością mówił w Warszawie o różnicy między wolnym światem, opartym o wartości demokratyczne, a ciemnym autorytaryzmem, którego uosobieniem są władze Rosji i Białorusi - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w Polsce w dniach 21-22 lutego (wtorek-środa). Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski informował, że prezydent Biden we wtorek po południu w Warszawie, w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego, wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Podczas wizyty Bidena zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a także - w środę - jego udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie mowa będzie o dalszym wsparciu Ukrainy.

Przydacz podkreślił w rozmowie PAP, że ta wizyta będzie historycznym wydarzeniem. Po raz pierwszy w historii III Rzeczypospolitej prezydent Stanów Zjednoczonych dwukrotnie w ciągu tego samego roku odwiedza Polskę - zaznaczył szef BPM.

06:29

Ukraina ma jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu, który odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wartość złóż metali w Ukrainie szacuje się nawet na 11,5 bln dol. - dodali.

Eksperci PIE powołali się na dane, zgodnie z którymi Rosjanie sprawują obecnie kontrolę nad wartymi 12,4 bln dol. złożami surowców naturalnych zlokalizowanych na terytorium Ukrainy. Część znajduje się pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 r. i rozpoczęcia walk o Donbas. Wśród nich jest 42 proc. ukraińskich metali i 33 proc. metali ziem rzadkich - wskazali analitycy.

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" zwrócono uwagę, że Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwiema kopalniami tytanu, dwiema - rudy cyrkonu, jedną - strontu i po jednej: uranu, litu i złota.

Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu. Ten ostatni metal odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych - zaznaczyli eksperci. Przytoczyli szacunki, z których wynika, że na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu, zlokalizowanych głównie w tzw. tarczy ukraińskiej (wołyńsko-azowskiej). Byłoby to tym samym jedno z największych złóż "białego złota" w Europie - podkreślili.

06:16

W najbliższej przyszłości udział Rosji w wydarzeniach światowych będzie znikomy, Moskwa praktycznie nie będzie miała wpływu na kluczowe dyskusje na forum międzynarodowym - ocenił w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Rosja nie ma przyszłości. Jej przyszłość to bycie krajem trzeciego świata, krajem wygnania, krajem zamkniętym - powiedział Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform.

Doradca prezydenta Ukrainy zaznaczył, że jakikolwiek kompromis z Rosją oznaczałby przyzwolenie na łamanie prawa międzynarodowego. A to oznacza, zdaniem Podolaka, że Europa nie będzie istniała w takiej formie, w jakiej obecnie istnieje.

Wcześniej Federacja Rosyjska maskowała swoje działania, a teraz pokazuje, że te wszystkie demokracje i wartości humanistyczne nie są dla niej. I dlatego jeśli Rosja uzyska jakiś kompromis, jak to miało miejsce w 2014 roku, będzie to oznaczało, że zdominuje Europę i będzie stopniowo zwiększać finansowanie ugrupowań ultraradykalnych, finansowanie ataków terrorystycznych, dziwnych akcji protestacyjnych w całej Europie itp. To znaczy, że nie będziemy mieli wolnej przestrzeni europejskiej, do której Europejczycy są przyzwyczajeni - powiedział Podolak.

06:00

Według szacunków dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Najewa, rosyjskie wojska stacjonujące obecnie na terytorium Białorusi nie wystarczą do przeprowadzenia lądowego ataku na północne regiony Ukrainy.

Odnosząc się do prawdopodobnego zagrożenia militarnego na północy Ukrainy, Najew oświadczył, że "te siły nie wystarczą w tej chwili do przeprowadzenia ofensywy lądowej, ale to, co może się wydarzyć w przyszłości, zależy od intencji wroga".

Według Najewa ukraińskim obrońcom udało się znacznie wzmocnić północną granicę.

Stworzyliśmy system barier inżynieryjnych, w szczególności przeciwminowych, zwiększając ich gęstość dziesięciokrotnie wzdłuż granicy państwowej. Utworzyliśmy system linii i stanowisk obronnych - poinformował Najew na Telegramie.