Rosja zgromadziła 450 samolotów i 300 śmigłowców w bazach wojskowych na zachodzie państwa, około 200 km od granicy z Ukrainą - poinformował Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego, cytowany przez Kyiv Post. "Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba; Ukraina musi wygrać te wojnę" - oświadczył na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że dokonał formalnej oceny, iż siły rosyjskie na Ukrainie popełniły zbrodnie przeciwko ludzkości. Jak ocenił, kampania zbrodni przeciwko cywilom jest częścią "szeroko zakrojonego i systematycznego ataku" przeciwko ludności cywilnej Ukrainy. "Sytuacja na flance na północ od Bachmutu jest bliska krytycznej, a w mieście - 'to prawie piekło na ziemi'" - powiedział portalowi Suspilne ukraiński żołnierz Wołodymyr Nazarenko. Zapewnił, że Ukraińcy wciąż kontrolują trasę z Kostiantyniwki do Bachmutu. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie podczas konferencji prasowej w Monachium, gdzie uczestniczy w konferencji bezpieczeństwa, że jego kraj otrzyma samoloty od sojuszników. "To kwestia czasu i procedury" - dodał. Sobota była 360. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na wschód od polskiej granicy znajdziecie w naszej relacji z 18.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:45

Blisko dwie trzecie Niemców (64 proc.) wypowiedziało się przeciwko dostarczeniu Ukrainie myśliwców. Najwięcej przeciwników tej opcji - jak poinformowała agencja dpa - jest wśród zwolenników prawicowo-populistycznej AfD i lewicy.

21:27

Rosja jest jak wirus, powinna być odizolowana i wysłana na kwarantannę - oświadczył Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wkrótce zobaczymy 10. pakiet sankcji (UE), dziękujemy naszym partnerom za aktywność w polityce sankcyjnej. Ale jeśli Rosja ma jeszcze ekonomiczną możliwość, by kontynuować wojnę, to znaczy, że sankcje gdzieś nie działają - podkreślił Stefanczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Trzeba przeanalizować, gdzie nie działają sankcje i wyciągnąć z tego wnioski - dodał.

21:03

Każdy rosyjski atak na ukraińską ziemię będzie miał konkretne skutki prawne - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dotyczy to rosyjskiej agresji trwającej od 2014 roku - dodał.

Szef ukraińskiego państwa poinformował na wyemitowanym wieczorem nagraniu, że w minionym tygodniu strona ukraińska otrzymała "silne sygnały" od partnerów i osiągnęła z nimi konkretne uzgodnienia w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za agresję i terror przeciwko ukraińskiemu państwu i narodowi.

20:51

Producent czołgów Krauss-Maffei Wegmann (KMW) nie widzi przeszkód dla szybkiego zwiększenia produkcji. Brakuje nam tylko konkretnych zamówień - oświadczył szef KMW Ralf Ketzel.

Jak podkreśla portal dziennika "Merkur", prawie rok po rozpoczęciu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie, możliwości zachodnich firm zbrojeniowych są jednym z przedmiotów dyskusji na trwającej od piątku Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

20:35

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że "Białoruś nie powinna być problemem do rozwiązania na później" - przekazało na kanale społecznościowym jej biuro.

Bezpieczeństwo w regionie i w całej Europie zależy od Białorusi. Konieczne jest powstrzymanie pełzającej hybrydowej okupacji Białorusi przez Rosję - oświadczyła Cichanouska.

20:22

Przemówienie Emanuela Macrona na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa było ostrzejsze w tonie wobec Rosji - mówiła w internetowym Radiu RMF24 Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak jednak zaznaczyła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem, teraz nadejdzie weryfikacja, czy po przełomowej decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów leopard, nastąpią dużo większe dostawy sprzętu ze strony Francji czy Niemiec.

20:09

Czy nowa rosyjska ofensywa już się rozpoczęła? Czego ze strony Rosji możemy się spodziewać 24 lutego, w rocznicę rozpoczęcia agresji na Ukrainę? Między innymi o to w Przeglądzie Zagranicznym w Radiu RMF24 Andrzej Kohut pytał Tomasza Piechala, autora bloga "Szkice Wschodnie".

19:54

Rosja, aby osiągnąć swoje cele, musi sparaliżować i w istocie rozbić jedność Zachodu oraz wykazać fasadowość Sojuszu Północnoatlantyckiego - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Zachód musi właściwie identyfikować cele Kremla - stwierdził.

19:30

Dwa tygodnie na opuszczenie Holandii ma 10 rosyjskich dyplomatów. Ponadto Rosja musi od wtorku zamknąć swoje biuro handlowe w Amsterdamie - poinformował holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Wyjaśnił on, iż jest to odpowiedź m.in. na to, iż Rosja nie zaprzestaje wysyłania do Niderlandów szpiegów, działających pod przykrywką dyplomatyczną.

19:19

Musimy mieć armię tak silną, żeby żadna inna nie odważyła się nas zaatakować. Doktryna oszczędzania na armii prowadzi donikąd, dlatego inwestujemy w rozbudowę polskiej armii i nowoczesny sprzęt, przeznaczamy do 4 proc. PKB na uzbrojenie - powiedział w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

19:03

Rosja zgromadziła 450 samolotów i 300 śmigłowców w bazach wojskowych na zachodzie państwa, około 200 km od granicy z Ukrainą - poinformował Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez Kyiv Post.

Przedstawiciel HUR uważa, że zmasowany atak na Kijów jest mało prawdopodobny. Według niego, skoncentrowane maszyny rosyjskie wojsko może wykorzystać do działań, mających na celu zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca.

18:45

Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba; Ukraina musi wygrać te wojnę - oświadczył na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

18:26

Ukraina walczy z rosyjską agresją nie tylko o swoją niepodległość, ale również o naszą wolność i bezpieczeństwo - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, uczestniczący w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w wywiadzie dla telewizji France 24.

Wojna na Ukrainie jest pewnego rodzaju punktem zwrotnym nie tylko w dziejach Europy, ale również całego świata - zaznaczył Morawiecki.

Premier stwierdził, że zagrożenie rosyjskie dla Polski i innych krajów regionu jest bardzo wysokie. Kreml przywołał najgorsze demony XX-wiecznego imperializmu, kolonializmu i nacjonalizmu - powiedział. To są właśnie podstawy ruskiego miru, jak go nazywa Kreml - dodał.

18:11

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę stosunki Polski i Stanów Zjednoczonych zostały sprowadzone do właściwych proporcji - mówił w rozmowie z Andrzejem Kohutem w Przeglądzie Zagranicznym w internetowym Radiu RMF24 Marcin Fatalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak dodał, Polska jest zainteresowana utrzymaniem oporu Ukrainy i jej zwycięstwem, natomiast Stany Zjednoczone są gwarantem trwania tego oporu. Nie da się myśleć o jakichkolwiek działaniach na wschodzie bez Polski - podkreślił ekspert.

17:55

Mieszkanie białoruskiego opozycjonisty Siarhieja Cichanouskiego, męża Swiatłany Cichanouskiej, wystawiono na sprzedaż - informuje białoruska redakcja Radia Swoboda.

To szabrownictwo i bandytyzm reżimu - oceniła liderka opozycji na Białorusi.

17:40

Na przejściu granicznym z Białorusią w Koroszczynie (województwo lubelskie) widzimy wzrost liczby pojazdów ciężarowych, które wcześniej korzystały z innych tras. Jesteśmy przygotowani na zwiększenie obsady na terenie przejścia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała dziś, że z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy od rana nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku z Litwą i Łotwą. Samochody polskich przewoźników wyjeżdżające lub wjeżdżające na Białoruś odprawiane są tylko w przejściu granicznym Kukuryki - Koroszczyn - dodała.

17:27

Brytyjski premier Rishi Sunak podczas rozmowy z Mateuszem Morawieckim zobowiązał się do dalszego wspierania bezpieczeństwa Polski, a obaj wyrazili zadowolenie ze ścisłej współpracy między krajami - przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

17:19

Putin swoimi działaniami doprowadził do wzmocnienia NATO - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wystąpił on podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z szefem MSZ tego kraju Dmytrem Kułebą i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Odpowiadając na pytanie o bezpieczeństwo w krajach wschodniej flanki NATO, Blinken wskazał, że podejmowane środki ostrożności w tym regionie podyktowane są obawami przed rosyjską ekspansją.

Putin zrobił więcej niż ktokolwiek inny dla wzmocnienia Sojuszu - dodał. 

Zapowiedział, że tematem najbliższego szczytu NATO w Wilnie będzie dalsze wzmacnianie wschodniej i południowej flanki Sojuszu

16:51

W przyszłym tygodniu do Polski, po raz drugi w ciągu roku, przyleci prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Oprócz spotkania z prezydentem Dudą i liderami grupy B9, nazywanej "Bukaresztańską Dziewiątką", wygłosi także przemówienie w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Z jakim przesłaniem przyjedzie? Między innymi o tym reporterka RMF FM rozmawiała z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim.

16:35

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że dokonał formalnej oceny, iż siły rosyjskie na Ukrainie popełniły zbrodnie przeciwko ludzkości. Jak ocenił, kampania zbrodni przeciwko cywilom jest częścią "szeroko zakrojonego i systematycznego ataku" przeciwko ludności cywilnej Ukrainy.

16:24

W piątek, 24 lutego, w Jasionce koło Rzeszowa, w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, odbędzie się koncert charytatywny "Stay Together". Wystąpią polskie i ukraińskie gwiazdy, podczas koncertu będzie można wpłacać pieniądze na pomoc dla walczącej Ukrainy.

16:22

Gdybyśmy nie wspierali Ukrainy, miejsca rosyjskich zbrodni, takie jak Bucza czy Mariupol, byłyby w całej Ukrainie - oświadczyła na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

16:15

Sytuacja na flance na północ od Bachmutu jest bliska krytycznej, a w mieście - "to prawie piekło na ziemi" - powiedział portalowi Suspilne ukraiński żołnierz Wołodymyr Nazarenko.

Zapewnił, że Ukraińcy wciąż kontrolują trasę z Kostiantyniwki do Bachmutu.

16:11

Po spotkaniu Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina w piątek pod Moskwą nie wydano żadnych oświadczeń - zauważają niezależne białoruskie media.

Od piątku nie wiadomo, co dzieje się z Łukaszenką - pisze Nasza Niwa.

16:03

Długotrwały pokój w przestrzeni euroatlantyckiej jest możliwy tylko, kiedy Rosja się zmieni i nie będzie dłużej stanowić zagrożenia - oświadczył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

15:57

Wystąpienie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena będzie miało istotny wymiar historyczny. Będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy - wskazał prezydent Andrzej Duda. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie wygłoszone z Warszawy.

15:48

Brytyjski premier Rishi Sunak wezwał do podwojenia wsparcia dla Ukrainy oraz do skoordynowania strategii wojskowej, by wygrała ona wojnę i strategii politycznej, by wygrała pokój.

Podkreślił, że Rosja musi zapłacić za dokonane zniszczenia.

15:40

Zbadaliśmy dowody dotyczące rosyjskich działań w Ukrainie i w świetle norm prawnych, nie ma wątpliwości: mamy do czynienia ze zbrodniami przeciwko ludzkości - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris w trakcie trwającej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

15:28

Polska ma uczciwe i dobre zamiary i chce dobrze żyć z sąsiadami, ale jeżeli ktoś jest wobec nas agresywny, to może się spodziewać twardej odpowiedzi z naszej strony - mówił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do relacji polsko-białoruskich.

15:23

Dalsze możliwości wsparcia walczącej Ukrainy były jednym z tematów rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem w Monachium.

Szef polskiego rządu od piątku przebywa w stolicy Bawarii, gdzie odbywa się 59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Uczestniczy w niej również premier Wielkiej Brytanii. Ich spotkanie odbyło się w kuluarach konferencji.

15:14

Najistotniejsza część moich rozmów z szefem NATO i europejskimi przywódcami dotyczyła wzmacniania obronności Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chcemy, aby w pełni zrealizowane zostały postanowienia szczytu NATO z Madrytu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent powiedział dziennikarzom po powrocie do Polski z wizyt w Brukseli, Londynie i Monachium, że bardzo ważnym elementem poruszanym podczas rozmów było dla niego wzmacnianie obronności Polski i wschodniej flanki NATO.

15:08

Są pewne siły, które najwyraźniej nie chcą, aby negocjacje zakończyły się sukcesem lub aby wojna (w Ukrainie - przyp. red.) zakończyła się szybko - powiedział szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Nie sprecyzował jednak, o jakie "siły" chodzi.

15:00

Dwie osoby zostały ranne w mieście Chmielnicki w centralnej części Ukrainy w wyniku porannego ostrzału rakietowego wojsk rosyjskich - powiadomił mer Ołeksandr Symczyszyn. Władze regionalne podały, że uszkodzony został obiekt wojskowy.

14:52

Udało się przełamać nacisk grup biznesowych w Niemczech ws. relacji z Rosją i wsparcia dla Ukrainy, mam nadzieję, że to trwała tendencja. Z punktu bezpieczeństwa Europy rosyjski imperializm musi zostać powstrzymany - powiedział prezydent Andrzej Duda.

14:44

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie podczas konferencji prasowej w Monachium, gdzie uczestniczy w konferencji bezpieczeństwa, że jego kraj otrzyma samoloty od sojuszników.

Zaryzykuję stwierdzenie, że Ukraina dostanie samoloty. To kwestia czasu i procedury - powiedział Kułeba. Jak przypomina agencja Reutera, partnerzy Ukrainy wahają się w sprawie dostaw samolotów, podczas gdy obiecali Kijowowi czołgi i trwają rozmowy na temat systemów rakietowych dalszego zasięgu.

Kułeba poinformował, że w Monachium rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych państw G7. "Skoncentrowaliśmy się na wszystkim, co jest potrzebne dla zwycięstwa Ukrainy w 2023 roku. Będą szybkie dostawy broni i nowe sankcje" - napisał minister na Twitterze.

Dodał następnie: "Rosja musi zdać sobie sprawę, że nie zmęczymy się odpieraniem jej agresji".

14:30

Wszyscy sojusznicy zgadzają się absolutnie z tym, że musimy wspierać Ukrainę, jest tutaj absolutna jedność wśród wszystkich rozmówców, z którymi spotkałem się w ostatnich dniach - mówił prezydent Andrzej Duda.

Polski przywódca podczas konferencji prasowej podsumowującej ofensywę dyplomatyczną, w czasie której odwiedził Brukselę, Londyn oraz Monachium, gdzie spotykał się z europejskimi liderami, wskazał, że "cały cykl spotkań przebiegł w bardzo dobrej atmosferze".

14:21

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że z powodu ograniczeń wprowadzonych przez Białoruś polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Kierowcy są odprawiani tylko na przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn.

14:12

Dziennik "Daily Mail", pisząc o niedofinansowaniu brytyjskich sił zbrojnych, jako przykład do naśladowania wskazuje Polskę. Podkreśla, że dzięki zwiększeniu wydatków na obronność i trafnej ocenie sytuacji wyrasta ona na nową siłę militarną w NATO.

Gazeta, przypominając wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona sprzed trzech lat o "śmierci mózgowej" NATO, zauważa, że trudno o bardziej błędną ocenę, bo rosyjska inwazja na Ukrainę wlała w Sojusz nową energię i jest on dziś bardziej zjednoczony, zdeterminowany, istotny i dobrze wyposażony niż kiedykolwiek.

13:56

Przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał do kontynuowania i wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem, a także ostrzegł przed konsekwencjami sukcesu Kremla, który byłby sygnałem dla innych reżimów, że swoje cele mogą osiągnąć za pomocą siły.

13:45

Brytyjski premier Rishi Sunak wezwał w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do podwojenia wsparcia dla Ukrainy oraz do skoordynowania strategii wojskowej, by wygrała wojnę i strategii politycznej, by wygrała pokój.

Teraz jest moment, by podwoić nasze wsparcie wojskowe. Kiedy Putin zaczynał tę wojnę, obstawiał, że nasza determinacja osłabnie. Nawet teraz obstawia, że stracimy odwagę. Ale udowodniliśmy mu, że się mylił wtedy, i udowodnimy mu, że myli się teraz - powiedział brytyjski premier.

13:25

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie to zbrodnie przeciwko ludzkości, winni będą pociągnięci do odpowiedzialności, a sprawiedliwości musi stać się zadość - oświadczyła w sobotę w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA Kamala Harris.

12:55

Dwie osoby zostały ranne w mieście Chmielnicki w centralnej części Ukrainy w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w sobotę rano - powiadomił mer Ołeksandr Symczyszyn. "Według wstępnych danych dwie osoby są ranne, otrzymały pomoc medyczną, ich życie nie jest zagrożone" - przekazał mer w komunikacie na serwisie Telegram.

 

Uszkodzone zostały budynki szkolne, obiekty handlowe, kawiarnie i obiekt wojskowy.

12:34

Przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Ursula von der Leyen podkreśliła, że UE nie może czekać miesiącami i latami na to, by być w stanie uzupełnić własne zapasy wojskowe lub wysłać na Ukrainę amunicję, np. 155-milimetrowe pociski artyleryjskie.

Moglibyśmy pomyśleć na przykład o zaawansowanych umowach zakupu, które dają przemysłowi obronnemu możliwość inwestowania w linie produkcyjne już teraz, aby były szybsze i aby zwiększyć ilość, którą mogą dostarczyć - powiedziała von der Leyen.

12:15

Jeśli Putin wygra na Ukrainie, będzie to dla niego i innych reżimów autorytarnych sygnał, że mogą dostać to, czego chcą, używając siły - ostrzegł w Monachium sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szef NATO zaznaczył, że Putin nie jest zainteresowany pokojem.

11:58

Rosja nie może dłużej straszyć wszystkich innych państw Europy, szantażować, nie może dominować nad życiem całej Europy - podkreślał podczas sobotniej konferencji w Monachium premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił wagę budowy koalicji państw ws. produkcji amunicji, której Ukraina bardzo potrzebuje.

Dzisiaj możemy mówić o przekazaniu (Ukrainie - przyp. red.) naszych MIG-ów w ramach szerszej koalicji i do tego jesteśmy gotowi. Inspirujemy również innych do tego - oświadczył w Monachium Mateusz Morawiecki.

Nie możemy zgodzić się na to, by Ukraina była strefą buforową; jeśli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie, Ukraina musi być zintegrowana z UE i NATO - mówił premier Morawiecki.

10:35

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się z dyrektorem generalnym niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Arminem Pappergerem. Jak poinformował na Twitterze Kułeba, rozmowa skupiała się na "sposobach zwiększenia produkcji dla Ukrainy i sojuszników". 

"Omówiliśmy również duże projekty mające na celu zwiększenie potencjału czołgów i pojazdów opancerzonych dla Ukrainy, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Rheinmetall jest gotowy do zwiększenia zaangażowania" - stwierdził Kułeba.

10:00

Poranny rosyjski atak rakietowy na Ukrainę w sobotę zakończył się dwoma wybuchami w Chmielnickim w centralnej części Ukrainy oraz eksplozjami w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie kraju - przekazały lokalne władze. Po godzinie alarm przeciwlotniczy odwołano.

Szef Chmielnickiej Wojskowej Administracji Obwodowej Serhij Hamalij powiadomił o dwóch wybuchach. "Wybuch w Chmielnickim. Pozostańcie w schronach" - napisał w komunikatorze Telegram. "Powtórny wybuch" - dodał w kolejnym wpisie.

9:40

Kreml prawdopodobnie włączy elementy białoruskiego przemysłu obronnego do swoich działań na rzecz doposażenia armii rosyjskiej w celu wsparcia przedłużającej się wojny z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kreml "może zarekwirować fabryki białoruskie i przeorganizować je, by produkowały wyposażenie wojskowe, którego potrzebuje armia rosyjska". Ośrodek zaznacza, że wojska rosyjskie zaczęły wykorzystywać poligony białoruskie i tamtejszych specjalistów do szkolenia zmobilizowanych Rosjan, by nadrobić swoje pogorszone możliwości.

8:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił premiera Węgier Viktora Orbana do złożenia wizyty w Kijowie; strona ukraińska ma nadzieję, że szef węgierskiego rządu będzie mógł przyjechać - przekazał wiceszef kancelarii Zełenskiego Ihor Żowkwa.

Premier Węgier jest zaproszony do Kijowa i mamy nadzieję, że będzie mógł tu być. Znane jest stanowisko Węgier, które mówią, że nie będą udzielać Ukrainie pomocy wojskowej. W dyplomacji najlepszy jest zawsze dialog, rozmowa - powiedział Żowkwa w wywiadzie dla Radia Swoboda, opublikowanym w piątek wieczorem.

8:32

Rosyjskim władzom coraz trudniej jest izolować społeczeństwo od wojny na Ukrainie, a wraz z rosnącą liczbą zmobilizowanych znaczenia nabiera kwestia wsparcia dla nich i ich rodzin - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Kwestia ta stanie się prawdopodobnie bardziej istotna, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek dalszej mobilizacji (czy to jawnej, czy przeprowadzanej po cichu). Putin może odnieść się do tych spraw w swoim orędziu o stanie państwa w dniu 21 lutego 2023 roku. Kremlowi coraz trudniej jest izolować społeczeństwo od wojny na Ukrainie" - ocenił brytyjski resort obrony.

8:15

Prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia, które wygłosi we wtorek w Warszawie, "prześle wiadomość" prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - stwierdza brytyjski "Guardian".

8:00

Alarm przeciwlotniczy w części obwodów ogłosiły władze Ukrainy w sobotę rano. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 8.30 (7.30 w Polsce). Użytkownicy sieci społecznościowych piszą o możliwych atakach rosyjskich samolotów znad Morza Azowskiego i Czarnego.

"Dwa nierozpoznane cele opuszczają (przestrzeń powietrzną) obwodu na północnym zachodzie. Lecą w kierunku zachodnim" - napisał w Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

Dzień wcześniej, w piątek, alarmy przeciwlotnicze ogłaszane były w Kijowie trzykrotnie w godzinach popołudniowych.

7:55

USA będą bezpośrednio ostrzegać firmy przed obchodzeniem sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną w Ukrainie - ogłosił wiceszef resortu finansów Wally Adeyemo. Wśród państw budzących obawy w sprawie omijania sankcji wymienił Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Turcję i kraje znajdujących się w bliskim sąsiedztwie Rosji.

Możecie nadal robić rzeczy, które będą korzystne dla Rosji i zapewniać jej wsparcie materialne, ale wtedy ponosicie ryzyko utraty dostępu do gospodarki europejskiej, do gospodarki Stanów Zjednoczonych, do gospodarki Wielkiej Brytanii - to jest wasz wybór - podkreślił amerykański polityk i dodał: "Jesteśmy gotowi podjąć te działania".

7:22

Na poligonie w bawarskim Grafenwoehr armia USA zakończyła pięciotygodniowe szkolenie pierwszych 635 ukraińskich żołnierzy w eksploatacji gąsienicowych wozów bojowych Bradley - poinformował w piątek Pentagon.

7:05

Minutą ciszą dla ofiar wojny w Ukrainie rozpoczął się w piątek wieczorem w wileńskim ratuszu koncert polskiego pianisty i klawesynisty Stanisława Łopuszyńskiego, który od roku angażuje się w pomoc humanitarną dla tego kraju.

Samodzielnie lub z lokalnymi organizacjami Łopuszyński realizuje przewozy, jeździ na front i pomaga potrzebującym, organizuje i uczestniczy w ewakuacjach ludności cywilnej z miejscowości położonych bezpośrednio przy linii frontu. Do tej pory zrealizował ponad 40 wyjazdów.

"Za każdym razem wyjeżdżając boję się i to trwa do dzisiaj, ale wiem, że muszę to robić, a przede wszystkim, chcę to robić" - wskazuje muzyk.