Według ukraińskiego dowództwa na Morzu Czarnym przybywa rosyjskich okrętów, z których może być prowadzony ostrzał rakietowy. Ukraiński prezydent potwierdził zakup w Polsce 200 transporterów opancerzonych Rosomak. Dwie osoby zostały zabite i dwie ranne w ataku rosyjskiej rakiety na Zaporoże. Po sześciu miesiącach przerwy Ukraina może rozpocząć eksport energii elektrycznej. Brytyjski wywiad stwierdza, że wojska rosyjskie zagroziły kluczowym trasom zaopatrzenia dla Ukraińców broniących Bachmutu. Turcja zapowiedziała, że ograniczy tranzyt zachodnich towarów do Rosji, a "Washington Post" ujawnił, że Grupa Wagnera właśnie w Turcji próbowała kupić broń. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 09.04.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:40

"Washington Post" donosi, że w części dokumentów wywiadu amerykańskiego ujawnionych ostatnio w mediach społecznościowych znajdują się informacje o przedstawicielach Grupy Wagnera, którzy próbowali zaopatrywać się w broń w Turcji.

Amerykański dziennik pisze, że z opublikowanych dokumentów wynika, iż na początku lutego wysłannicy Grupy Wagnera "spotkali się z tureckimi przedstawicielami w celu zakupu broni i sprzętu z Turcji dla działań prowadzonych przez rosyjskich najemników w Mali i na Ukrainie". Ponadto w dokumentach zawarta jest informacja, że tymczasowy prezydent Mali, Assimi Goita, "potwierdził, że Mali może nabyć broń od Turcji w imieniu Grupy Wagnera".

Z ujawnionych dokumentów nie wynika jasno, co rząd turecki mógł wiedzieć o wysiłkach Grupy Wagnera ani czy okazały się one owocne, ani czy Mali miało być pośrednikiem, a broń docelowo miała trafić na ukraiński front.
Rzecznik tureckiego rządu odmówił komentarza dla "Washington Post", podobnie ambasada Mali w Waszyngtonie.

21:20

Wojna w Ukrainie to tysiące ofiar, zburzone miasta i zniszczona infrastruktura cywilna. Konflikt zbrojny to także niepowetowane straty dla środowiska. Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego dowodzą, że w skutek prowadzonych działań wojennych delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Badacze szacują, że w ciągu zaledwie 3 miesięcy wojny śmierć mogło ponieść między 37 500 a 48 000 osobników

To jest ogromna liczba, która stanowi jedną szóstą do jednej piątej populacji waleni w Morzu Czarnym, liczącej około 253 000 osobników przed wojną. W dłuższej perspektywie trwania działań militarnych na Morzu Czarnym tamtejsze walenie mogą stanąć w obliczu wyginięcia - alarmuje profesor Konrad Leniowski, współautor badań.

20:45

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, obchodzą dziś Niedzielę Palmową. Musimy wierzyć, że zło przegra i musimy przybliżać jego klęskę - oznajmił w dzisiejszym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa przypomniał, że nocą z soboty na niedzielę rosyjska armia ostrzelała rakietami S-300 Zaporoże na południu Ukrainy. Trafiono w budynek mieszkalny. W ataku zginął mężczyzna i 10-letnia dziewczynka o imieniu Iryna. W ostrzelanym domu była też kobieta, która została ranna. "Tak państwo-terrorysta obchodzi tę Niedzielę Palmową. Tak Rosja przenosi się do jeszcze większej izolacji od świata, od ludzkości" - grzmiał Zełenski. 

18:19

Na okupowanym terytorium nie ustają przypadki uprowadzania cywilów przez rosyjskie siły - informuje. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Starobielsku w obwodzie ługańskim rosyjskie wojsko prowadzi przeszukania mieszkań osób podejrzewanych o wsparcie Ukrainy i wywozi ludzi w nieznanym kierunku. Wywiezione osoby nie wracają.

Rosyjskie wojsko nadal koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na czterech odcinkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby ukraińscy obrońcy odparli ponad 40 wrogich ataków - pisze sztab.

W ciągu doby siły przeciwnika przeprowadziły ponad 10 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych oraz 23 ataki lotnicze i cztery rakietowe - czytamy w komunikacie. Trafiono m.in. w obiekty infrastruktury cywilnej i domy. W atakach są zabici i ranni. 

17:20

Teraz nie czas na negocjacje. Pogoda sprzyja wojnie - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron gazecie "Les Échos" w czasie swojej wizyty w Chinach. Dodał również, że w jego ocenie Pekin podobnie rozumie obecną sytuację w Ukrainie. Prezydent zdradził także, że celem Zachodu jest konsolidacja stanowiska wobec konfliktu i włączenie do tego podejścia Chin. Dodał, że "Chiny muszą same wyciągnąć wnioski na temat konsekwencji faktu, że Rosja rozmieszcza broń jądrową na Białorusi, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że tego nie uczyni".

Żeby mówić o pokoju - skonkludował Macron - Zachód musi mieć gwarancję, że Rosja faktycznie chce zakończenia wojny, prawo humanitarne musi być przestrzegane (zwłaszcza to dotyczące dzieci), a "europejska architektura bezpieczeństwa" nie może być zagrożona trwającym lub zamrożonym konfliktem.

16:20

Ukraiński wojskowy cytowany przez portal NV.ua przekazał, że walki o Bachmut nadal są intensywne. Ściągnęli tu wszystko. Atakują nasze pozycje faktycznie wszystkim: artylerią, czołgami, ciężkimi granatnikami przeciwpancernymi. Ciągle ataki. Próbują nas wypchnąć z naszych pozycji. Na razie, już od miesiąca, wychodzi im to tak sobie, mówiąc łagodnie - relacjonował Ołeksandr Jabczanka porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy z batalionu "Wilki Da Vinci".

Mówiąc otwarcie i dosłownie - zaścielają ciałami naszą ziemię. Są miejsca, gdzie ich trupy (leżą) w kilku warstwach. Nie przesadzając. idą nad ciałami, i tak próbują szturmować. Likwidujemy ich, a oni i tak idą. Więc to są tak zwane mięsne fale - to prawda, to się dzieje, widzę to - opowiadał wojskowy.

15:03

W Awdijiwce kontynuowane są poszukiwania dzieci, które wciąż przebywają w mieście. Według informacji policji czwórkę dzieci ukrywają rodzice, którzy nie zgadzają się na ewakuację -  informuje ukraińskie MSW.

Mimo, że miast znajduje się na linii frontu i jest pod ciągłym ostrzałem artylerii rosyjskiej, niektórzy rodzice nie decydują się na ewakuację z zagrożonych terenów. Kijów wprowadził nakaz ewakuacji dla dzieci mieszkających w strefach konfliktu.

Policja wie o czwórce dzieci, która wciąż pozostaje w mieście, pomimo bardzo niebezpiecznych warunków. Dwoje dzieci już znaleziono i funkcjonariusze na razie próbują przekonać rodziców, by zgodzili się na ewakuację.

14:05

Konsulat Rosji na Wyspach Alandzkich, utrzymywany od czasów II wojny światowej, stanowi "zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii" - tak uważają obywatele, którzy po oficjalnym przyjęciu kraju do NATO wystąpili z petycją w sprawie zamknięcia tej placówki.

Zasadność utrzymywania rosyjskiego konsulatu jest reliktem przeszłości, ponieważ porozumienia zostało niegdyś zawarte z ZSRR - komentuje były szef wywiadu wojskowego gen. Pekka Toveri, który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał też mandat poselski z listy zwycięskiej "Koalicji Narodowej" (KOK).

12:50

W ciągu dwóch tygodni w okupowanej części obwodu zaporoskiego, w tym w Melitopolu, siły ukraińskie zniszczyły ponad 15 obiektów wojsk wroga, doszło do intensyfikacji eksplozji, m.in. w magazynach rosyjskiego sprzętu - powiadomił w niedzielę mer miasta Iwan Fedorow.

Chodzi m.in. o eksplozje, do których miało dojść w miejscach zgromadzenia rosyjskiego sprzętu wojskowego na terytorium miasta. Informowała o nich strona ukraińska.
M.in. do wybuchu doszło na lotnisku w Melitopolu i na terenie lokomotywowni, gdzie Rosjanie remontowali sprzęt wojskowy i składowali paliwo i amunicję.

11:39

"Na Morzu Czarnym zgrupowanie (rosyjskie) składa się z 11 okrętów bojowych, liczbę jednostek przenoszących rakiety (od soboty) zwiększono dwukrotnie. Obecnie gotowe do zastosowania są dwa okręty podwodne z ośmioma Kalibrami" - powiadomiło Dowództwo Operacyjne Południe w komunikacie na Facebooku.

10:24

Armia rosyjska używa artylerii, by zrekompensować zmniejszenie potencjału ofensywnego na froncie, a sama ofensywa najwyraźniej wygasa - ocenia w niedzielę Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując doniesienia z pola walki na Ukrainie.

ISW przytacza wypowiedź ukraińskiego wojskowego Iwana Tymoczki, który oświadczył w sobotę, że wojska rosyjskie kontynuują walki na całej linii frontu, ale ich potencjał ofensywny się zmniejsza.

M.in. w rejonie Bachmutu intensywność ataków na różnych kierunkach zmalała, ofensywa pod Awdijiwką "utknęła", a siłom rosyjskim nie udało się zająć Marjinki, chociaż miasto zostało przez nich zrównane z ziemią.

9:53

Choć rosyjskie władze próbują przedstawiać sytuację na nielegalnie anektowanych terytoriach Ukrainy jako normalizującą się, w rzeczywistości są one aktywną strefą walki - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

"W rzeczywistości duża część tego obszaru pozostaje aktywną strefą walki, narażoną na ataki partyzanckie i z bardzo ograniczonym dostępem do podstawowych usług dla wielu obywateli" - napisano.

9:20

W obwodzie chersońskim rosyjskie siły okupacyjne nasiliły kontrolę ludności, przeprowadzają naloty z kontrolami telefonów i rewizjami - powiadamia w niedzielę sztab generalny ukraińskiej armii w sobotę.

Według informacji strony ukraińskiej siły okupacyjne w obwodzie chersońskim "nasilają działania kontrwywiadowcze i kontrolę policyjną".

8:49

Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraina kupi w Polsce 200 transporterów opancerzonych Rosomak - informuje na Twitterze kanał Visegrad 24.  

100 rosomaków zostanie wysłanych teraz, a 100 "później".

8:12

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku na Zaporoże na południu Ukrainy - powiadomiły w niedzielę rano władze miasta. Pocisk uderzył w budynek mieszkalny.

Jak informuje agencja Reutera zabici to 50-letni ojciec i jego 11-letnia córka.

"Na razie wiadomo, że (...) zginęły dwie osoby, mężczyzna i dziecko urodzone w 2012 roku. Dziecko zmarło w karetce pogotowia ratunkowego" - powiadomił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.

Ranne zostały dwie osoby; jedna trafiła do szpitala. Jedna z dwóch wystrzelonych przez Rosjan rakiet zburzyła dom jednorodzinny, a wybuch uszkodził także "dziesiątki innych". Na miejscu trwa operacja ratunkowa. Na ulicy odłączono gaz i elektryczność.

7:32

Po presją państw Grupy G7 Turcja zgodziła się zablokować tranzyt do Rosji zachodnich towarów objętych sankcjami. Amerykańskie władze zapowiedziały, że będą monitorować, czy wymiana handlowa Ankary z Moskwą rzeczywiście spadnie.

7:15

Po raz pierwszy od pół roku Ukraina jest w stanie eksportować energię elektryczną - informuje BBC. 

W październiku ubiegłego roku Rosja rozpoczęła długie i celowe ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Według Kijowa Rosja wystrzeliła w czasie wojny ponad 1200 rakiet i dronów atakując nimi obiekty energetyczne.

Doprowadziło to do przerw w dostawach prądu, a ukraińskie miasta tonęły w ciemnościach. W związku ze zniszczeniami infrastruktury Ukraina została zmuszona do zaprzestania eksportu energii elektrycznej, ale teraz będzie mogła ponownie sprzedawać swoje nadwyżki mocy - stwierdza BBC.

7:05

Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że siły rosyjskie zagrażają kluczowej trasie dostaw do Bachmutu, który od miesięcy jest głównym celem ataków wojsk Putina. Dowództwo ukraińskie zapewnia, że nadal broni miasta, ale sytuacja jest trudna. W ocenie specjalistów uporczywa obrona Bachmutu służy wykrwawieniu wojsk rosyjskich i stanowi jeden z elementów przygotowywanej kontrofensywy ukraińskiej.