Po niespełna trzech tygodniach Chorwacja dołączyła do spisu państw interaktywnej aplikacji EKUZ, która umożliwia refundację leczenia za granicą. NFZ nie potrafił jednak, a może nie chciał wyjaśnić nam, dlaczego ta prosta operacja trwała tak długo.

Na początku wyglądało to trochę tak, jakby fundusz był zaskoczony wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej.  Do naszej redakcji zgłaszały się osoby wyjeżdżające do Chorwacji, które miały kłopoty z wypełnieniem formularza.

Problem pojawiał się w punkcie czwartym, gdzie trzeba zaznaczyć państwo, do którego się wyjeżdża.  Po naszej interwencji NFZ umieścił, na stronie internetowej EKUZ  informację o braku Chorwacji w wykazie państw. Obok znalazła się również instrukcja obsługi nakazującą tym, którzy udawali się do Chorwacji, kliknięcie na dowolne państwo. Magdalenę Szefernaker z biura prasowego funduszu zapytaliśmy więc, po co w interaktywnej formatce umieszczać spis państw, skoro i tak wszystko jedno, które z nich zostanie zaznaczone. Do celów statystycznych - usłyszeliśmy.

Monika Gosławska