Holenderski związek zawodowy FNV otworzył gorącą linię dla pracowników, którzy muszą pracować w zbyt wysokiej temperaturze. Od dwóch tygodni w Holandii daje się we znaki fala upałów.

Na specjalnej stronie otwartej przez związek zawodowy znajduje się kalkulator ciepła. Każdy może go użyć, by dowiedzieć się, czy w jego miejscu pracy nie jest za gorąco.

Kalkulator bierze pod uwagę różne czynniki np. wilgotność powietrza albo rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli okaże się, że temperatura jest za wysoka - można anonimowo złożyć skargę. A związek obiecuje, że będzie interweniować u pracodawcy.

Praca w wyjątkowo gorących warunkach może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie, jeśli temperatura ciała wzrośnie ponad 38 stopni.

Pracownicy, którzy pracują w zakładach, gdzie temperatura jest za wysoka mogą doznać udaru słonecznego, omdlenia czy chorób skóry. A polepszyć warunki pracy jest zazwyczaj dosyć łatwo. Rzecznik związku mówi, że już w kilku przypadkach okazało się, że wiele można zmienić. Na przykład, wprowadzić można częstsze przerwy, bądź ułatwić dostęp do dodatkowej wentylacji.

Strona związku zawodowego FNV z kalkulatorem temperatury w pracy.