Tajemnice, niewyjaśnione zagadki, ukryte skarby, zrabowane dzieła sztuki, archeologia i zbrodnia. Jeśli pasjonują Cię takie historie, chciałbyś poznać nowe fakty, spotkać naukowców, wymienić doświadczenia… To nie może Cię zabraknąć na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic. Impreza trwa od 14 do 16 sierpnia na zamku Książ. Będzie tam i RMF FM! Serdecznie zapraszamy!

WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ ZABAWIE I POJEDŹ NA FESTIWAL TAJEMNIC RAZEM Z RMF FM! TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY NASZEGO KONKURSU!

Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia 2015 roku w Zamku Książ - jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Festiwal połączy cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów oraz wystaw, dioram i rekonstrukcji historycznych.

Jedną z wielu atrakcji Festiwalu będzie szereg pokazów historycznych z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które w widowiskowy sposób odtworzą wydarzenia sprzed lat.

Zagadki i tajemnice historii - spotkania z naukowcami

III Dolnośląski Festiwal Tajemnic będzie również wydarzeniem naukowym, w trakcie którego odbędzie się cykl wykładów na tematy związane z tajemnicami historii. Wystąpią w nich znani badacze i naukowcy z wielu dziedzin nauki. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie głównie dwóm epokom historycznym - przełomowemu okresowi ostatnich lat trwania drugiej wojny światowej oraz pierwszych lat po jej zakończeniu oraz średniowieczu.

Z okresem końca drugiej wojny światowej i pierwszych lat okresu powojennego związanych jest wiele niewyjaśnionych do dziś zagadek i tajemnic Dolnego Śląska. W trakcie wykładów i widowisk rekonstrukcyjnych chcemy pokazać historię ukrywania i odzyskiwania zabytków na terenie Dolnego Śląska oraz działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Skradzione, odzyskane

Przed końcem drugiej wojny światowej Konserwator Dolnośląski, Günther Grundmann rozdysponował kilkadziesiąt transportów z depozytami wrocławskich muzeów, kościołów i uczelni. Na Dolny Śląsk przyjeżdżały również transporty zabytków i dzieł sztuki zagrabionych z okupowanej Polski. Ich odzyskaniem zajmowała się w 1945 roku polska Komisja Rewindykacyjna. Przed jej zawiązaniem, Dolny Śląsk został ograbiony przez wojska radzieckie, które m.in. znalazły w Zagórzy Śląskim "Stańczyka" Jana Matejki. Jeden dzień festiwalu poświęcimy będzie więc nie tylko tematyce zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki, ale również, niemalże kryminalnym, historiom ludzi, którzy je śledzili i odzyskiwali.


Tajemnic, zamki, podziemia

W czasie Festiwalu Tajemnic poznacie historie dolnośląskich zabytków, ich upadku, grabieży, a następnie powrotu do świetności. Podczas wykładów o zamkach i pałacach wystąpią właściciele obiektów zabytkowych, konserwatorzy oraz muzealnicy. Zaprezentowane zostaną walory turystyczne tych obiektów. Wykładom towarzyszyć będą Zamkowe Targi Historyczne, podczas których poszczególne obiekty będą prezentować swoje największe atrakcje.


Polska podziemna


Historia końca wojny i pierwszych lat powojennych to również działalność polskiego podziemia niepodległościowego. Podczas widowisk historycznych uczestnicy imprezy zobaczą najbardziej spektakularne operacje, w których brali udział "żołnierze wyklęci", najdzielniejsi z dzielnych, którzy do samego końca walczyli i umierali za niepodległą i wolną Polskę.

Jedną z takich operacji była próba zorganizowania zamachu na komunistycznego marszałka Polski, Konstantego Rokossowskiego, w czasie jego pobytu na Dolnym Śląsku. Odtworzona zostanie też jedna z operacji oddziału sabotażowo - dywersyjnego "Zagra-Lin" - tajnej grupy dywersyjnej Armii Krajowej, której celem było dokonywanie operacji przeciwko okupantowi na terenie Niemiec, m.in. we Wrocławiu. Oddział "Zagra-Lin" wsławił się wykonaniem wielu zakończonych sukcesem, spektakularnych i bezprecedensowych operacji przeciwko istotnym dla okupanta celom. Próba odtworzenia wydarzeń sprzed lat odbędzie się w realistycznej, specjalnie w tym celu stworzonej scenografii przez profesjonalną ekipę kaskaderską i rekonstrukcyjną.

Sobotni (drugi wieczór festiwalu) zakończy widowisko historyczne, podczas którego odtworzona zostanie, w fabularyzowanej formie, bitwa stoczona przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dodatkową atrakcją Festiwalu tajemnic będzie udział byłych żołnierzy grupy uderzeniowej "Grom", którzy w trakcie imprezy zademonstrują elementy szkolenia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych -  "Cichociemnych" oraz komandosów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej utworzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego.

Wiosna średniowiecza

Tematem ostatniego dnia festiwalu będzie średniowiecze, a właściwie ta jego część, której historyczne korzenie umocowane są na terenach Dolnego Śląska. Będzie więc o świętych miejscach, Ślęży i jej sekretach oraz tajemnicach dawnych kultów. Na dziedzińcu Zamku Książ staną namioty słowiańskich władców oraz powstanie obozowisko rycerzy zakonnych. Średniowiecze to także tradycje polskiego rycerstwa, na których powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, największa potęga XVII wiecznej Europy, która jako jedyna potrafiła przeciwstawić się naporowi islamu.

W czasie Festiwalu Tajemnic, niczym w wehikule czasu, pokazana zostanie barwna przeszłość najbardziej tajemniczego rejonu Polski. Wśród atrakcji dla widzów (oprócz wykładów) nie zabraknie rewii mody historycznej, gier i zabaw szlacheckich, pokazów sokolniczych, wykładów o dawnej kuchni, pokazów potyczek wojów ślężańskich, oraz degustacji przysmaków średniowiecznej kuchni.

"Dolnośląski Festiwal Tajemnic" jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

Dwie poprzednie edycje "Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic", które odbyły się w 2013 i 2014 roku okazały się wielkim sukcesem. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej edycji festiwalu łączna liczba odwiedzających przekroczyła 20 tysięcy.

Głównymi patronami medialnymi imprezy są miesięcznik Świat Wiedzy, Świat Wiedzy Historia, oraz radio RMF FM. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa dolnośląskiego.