Tajemnice, niewyjaśnione zagadki, ukryte skarby, zrabowane dzieła sztuki, archeologia i zbrodnia. Jeśli pasjonują Cię takie historie, chciałbyś poznać nowe fakty, spotkać naukowców, wymienić doświadczenia, to nie mogło Cię zabraknąć na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic. Niedziela była ostatnim dniem festiwalu na Zamku Książ.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic trwał od piątku 14 sierpnia w Zamku Książ - jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Łączył cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów oraz wystaw, dioram i rekonstrukcji historycznych.

Jedną z wielu atrakcji Festiwalu był szereg pokazów historycznych z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które w widowiskowy sposób odtworzą wydarzenia sprzed lat. Uczestnicy Festiwalu mogli już m.in. wziąć udział w rekonstrukcji zamachu na konwój z wysokimi oficerami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa oraz marszałkiem Konstantym Rokossowskim. Zaprezentowany został udany atak na budynek UB i odbicie więźniów. Widzowie mogli podziwiać efekty pirotechniczne, broń hukową, zabytkowe pojazdy historyczne a dramaturgii wydarzeń dodał udział profesjonalnej grupy kaskaderskiej.

Wiosna średniowiecza

Tematem ostatniego dnia festiwalu było średniowiecze, a właściwie ta jego część, której historyczne korzenie umocowane są na terenach Dolnego Śląska. Była więc mowa o świętych miejscach, Ślęży i jej sekretach oraz tajemnicach dawnych kultów. Na dziedzińcu Zamku Książ stanęły namioty słowiańskich władców oraz powstało obozowisko rycerzy zakonnych. Średniowiecze to także tradycje polskiego rycerstwa, na których powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, największa potęga XVII wiecznej Europy, która jako jedyna potrafiła przeciwstawić się naporowi islamu.

PROGRAM OSTATNIEGO DNIA FESTIWALU:

[DZIEDZINIEC]

10.00 Wjazd piastowskiego księcia

10.30 Pokazy walk

11.00 Konkursy, gry i zabawy średniowieczne

11.30 Konkurs: strzelanie z łuku, kuszy, miotanie toporem i oszczepem

12.00 Nauka ścinania głów na główkach kapusty

13.30 REKONSTRUKCJA bitwy plemion o świątynię na Ślęży

W czasie widowiska zobaczyć można było m.in. przedmioty wykorzystane w filmie Jerzego Hoffmana pt. "Stara Baśń", np. tron legendarnego Popiela (Bogdana Stupki), pancerz lamelkowy Piastuna (Daniela Olbrychskiego), ozdoby żony Wisza (Anny Dymnej) i filmowego Smerdy (Macieja Kozłowskiego). Dodatkową atrakcję stanowiły pokazy gry na średniowiecznych instrumentach słowiańskich.

Program obejmował też pokazy dawnych rzemiosł średniowiecznych. Scenografię stanowiła osada rzemieślników prezentujących dawne wymarłe zawody. Znaleźliśmy tutaj: rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy - znachorki, wróżbitki wtajemniczającej w arkany średniowiecznej magii. Na terenie osady średniowieczny mincerz wybijał monetę, skórnik pomógł przymierzyć skórzany pancerz, rogownik zagrał z Wami w średniowieczne warcaby, a wiedźma przygotowała podpłomyki z miodem. Odbyło się również spotkanie z wróżka słowiańską.

[SALA BALOWA]

10.30 "Ślęża dla odkrywców" -  promocja nowej książki Joanny Lamparskiej  

11.00 Patryk Chudzik "Tajemnice Ślęży okiem archeologa"

12.00 Życie w słowiańskim grodzie, czyli jak zostać dzisiaj wojem - Albert Kiszkurno

12.30 Warsztaty języka prasłowiańskiego,  czyli rozmówki dla podróżników w czasie - dr Jacek Skawiński

"Dolnośląski Festiwal Tajemnic" jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

Dwie poprzednie edycje "Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic", które odbyły się w 2013 i 2014 roku okazały się wielkim sukcesem. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej edycji festiwalu łączna liczba odwiedzających przekroczyła 20 tysięcy.

Głównymi patronami medialnymi imprezy są miesięcznik Świat Wiedzy, Świat Wiedzy Historia, oraz radio RMF FM. Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa dolnośląskiego.

(abs)