Martina Sablikova zdobyła złoty medal olimpijski w biegu łyżwiarskim na 5000 metrów. Czeszka wyprzedziła Niemkę Stephanie Beckert i Kanadyjkę Clarę Hughes. To już jej trzeci medal wywalczony w Vancouver - wcześniej zdobyła złoty na 3000 i brązowy na 1500 metrów.

Sablikova, która ma w dorobku również trzy tytuły mistrzyni świata na dystansie 5000 metrów, biegała w ostatniej parze z Niemką Danielą Anschuetz-Thoms. Czeszka już po dwóch okrążeniach toru uzyskała nad rywalką przewagę, którą później konsekwentnie powiększała. Na mecie Sablikova była szybsza od rywalki o prawie osiem sekund. Czeszka pod koniec dystansu opadła z sił, ale zdołała utrzymać tempo i zwyciężyła, będąc szybsza od Niemki Stephanie Beckert o 0,48 s. Trzecie miejsce zajęła mistrzyni olimpijska z Turynu Clara Hughes. 37-letnia Kanadyjka przebiegła dystans 5000 metrów o prawie 5 sekund wolniej od Sablikovej.

22-letnia Czeszka łyżwiarstwo szybkie trenuje od 12 lat. Trzy lata temu zaczęła uprawiać również kolarstwo szosowe. Jej młodszy brat Milan także jest panczenistą.