Wzrost kursu dolara i spadek wartości rubla uderzył w moskiewskie projekty budowlane. Oficjalnie wstrzymano budowę nowej linii metra. Najprawdopodobniej zamrożone zostaną także wszystkie projekty budowlane, w które zaangażowane są zachodnie firmy.

Kurs rosyjskiej waluty, który od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, drastycznie spada, spędza sen z powiek prezydenta Władimira Putina. Historyczny spadek wartości rubla spowodował ogromne problemy dla wielu gałęzi rosyjskiej gospodarki. Wstrzymanie budowy metra w Moskwie jest najbardziej wyrazistym przykładem działania sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską i USA.

Jak podaje "Echo Moskwy" zamrożenie tego ogromnego projektu komunikacyjnego nie będzie jedyną inwestycją, która zostanie wstrzymana. Mimo to władze stolicy Rosji, robią dobrą minę do złej gry. Właśnie ogłosiły, że takich projektów w Moskwie nie ma aż tak wiele. Za potwierdzenie tej opinii może służyć wypowiedź dyrektora instytutu analizy strategicznej FBK Igora Nikołajewa, który stwierdził, że inwestycje realizowane z pomocą zagranicznych inwestorów można policzyć na palcach jednej ręki. 

Echo Moskwy (tr)