Ponad dwadzieścioro dzieci ewakuowanych pod koniec listopada z Mariupola i Donbasu idzie w poniedziałek po raz pierwszy do polskich szkół. Dla uczniów z Ukrainy przewidziano dodatkowe godziny polskiego.

Ponad dwadzieścioro dzieci ewakuowanych pod koniec listopada z Mariupola i Donbasu idzie w poniedziałek po raz pierwszy do polskich szkół. Dla uczniów z Ukrainy przewidziano dodatkowe godziny polskiego.
Do polskich szkół po raz pierwszy pójdzie ponad 20 dzieci /Tomasz Waszczuk /PAP

Z ośrodków w Rybakach i Łańsku na Warmii, gdzie od dwóch tygodni mieszkają Polacy sprowadzeni ze wschodniej Ukrainy, dzieci będą dowożone autobusem do szkół w pobliskiej Stawigudzie. Osiemnaścioro ma uczyć się w podstawówce, a sześcioro w gimnazjum.

Dla dziesięciorga dzieci w wieku 5-6 lat przygotowano miejsca w przedszkolu. Najmłodsze mają natomiast uczestniczyć w zajęciach "klubu malucha", który zorganizowano w ośrodku Caritas w Rybakach. Wśród ewakuowanych jest również siedmioro uczniów w wieku ponadgimnazjalnym, którzy mają do wyboru naukę w liceum w Olsztynie lub szkole z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim.

Według warmińsko-mazurskiej kurator oświaty Grażyny Przasnyskiej, szkoły są przygotowane do przyjęcia tych uczniów i mają już doświadczenia związane z pobytem pierwszej grupy uchodźców, która przyjechała do Polski w styczniu tego roku. Wówczas - jak zapewniła - nie było problemów z integracją dzieci z Ukrainy z miejscowymi rówieśnikami. Mam nadzieję, że i tym razem wszystko ułoży się dobrze – mówi Przasnyska.

Jak dodała, na początku najważniejszą do pokonania będzie bariera językowa, bo dzieci z ewakuowanych rodzin nie mówią jeszcze po polsku. Dlatego przewidziano dla nich dodatkowe dwie godziny polskiego w tygodniu. W razie potrzeby będą mogły korzystać z zajęć wyrównawczych. Zostaną również objęte opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Uczniowie, którzy zaczynają lekcje od poniedziałku, mają już tornistry, podręczniki i przybory szkolne zakupione przez Caritas z pieniędzy przekazanych przez rząd na program adaptacyjny uchodźców. Książki do pierwszej i drugiej klasy zapewniło kuratorium z tzw. rezerwy podręcznikowej. Część szkolnych wyprawek ofiarowali darczyńcy.

Dzieci i młodzież stanowią jedną trzecią grupy mieszkającej w Rybakach i Łańsku. Osoby dorosłe mają uczyć się języka polskiego od stycznia przyszłego roku. Będą to codzienne trzygodzinne zajęcia, które przewidziano do połowy czerwca. Program adaptacyjny do czasu usamodzielnienia repatriantów ma potrwać pół roku.

Rodziny sprowadzone z Ukrainy rozpoczęły już procedurę związaną z uzyskaniem pozwoleń na pobyt stały, która powinna zakończyć się w ciągu trzech miesięcy. Takie zezwolenie zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza, że osoby te mogą legalnie osiedlić się i pracować w Polsce.

Wgrupie sprowadzonej z Ukrainy jest 129 osób posiadających Kartę Polaka, pozostałe będą ubiegać się o azyl.

Obecnie w ośrodkach wypoczynkowych w Łańsku i Rybakach przebywa ok. 180 osób. To już druga grupa uchodźców sprowadzonych przez polski rząd ze wschodniej Ukrainy z powodu trwającego tam konfliktu z prorosyjskimi separatystami. Starający się o przyjazd musieli udokumentować polskie pochodzenie; co najmniej jedna osoba w rodzinie musiała posiadać Kartę Polaka.

(mpw)