"Polska odgryza się rosyjskim sankcjom", "Polacy jedzą jabłka na złość Putinowi" - brytyjskie portale internetowe donoszą o akcji #jedzjabłka, która jest odpowiedzią na ogłoszone przez Rosję embargo na polskie warzywa i owoce. O sprawie piszą m.in. BBC i "The Guardian".

W środę Rosja ogłosiła, że od 1 sierpnia wprowadza embargo na praktycznie wszystkie polskie warzywa i owoce. W odpowiedzi dziennikarz "Pulsu Biznesu" zainicjował na Twitterze akcję #jedzjabłka. Postaw się Putinowi - jedz jabłka i pij cydr - napisał na Twitterze pod zdjęciem, na którym je jabłko.

W sieci bardzo szybko pojawiły się różnego rodzaju wyrazy wsparcia dla inicjatywy. Internauci wrzucają m.in. swoje zdjęcia z jabłkami i cydrem oraz inspirowane akcją memy. Szybko podchwycili ją także dziennikarze i politycy.

Artykuł w BBC o Polakach "jedzących jabłka na złość Putinowi" znalazł się na 1. pozycji najchętniej czytanych przez internautów tekstów. Brytyjski portal cytuje Grzegorza Nawackiego, który nie spodziewał się, że akcja rozpoczęta przez niego na Twitterze osiągnie tak duży, międzynarodowy oddźwięk. Jest to najbardziej bolesna rzecz, która mogła zdarzyć się polskim rolnikom. Ponad połowa jabłek produkowanych w Polsce w ciągu roku była eksportowana do Rosji. Stwierdziłem, że najlepszym sposobem aby pomóc im, jest jedzenie więcej jabłek i picie więcej cydru. Do tej pory "Jedz jabłka na złość Putinowi" polubiło ponad 18. tys. internautów.

(acz)