W elektrowni atomowej Fukushima I na skutek awarii systemu chłodzenia mogła rozpocząć się częściowa reakcja topienia rdzenia reaktora numer 1 - poinformowała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego. Wokół reaktora wykryto radioktywny cez. - podaje agencja Kyodo.

Wcześniej Associated Press, powołując się na japońską Komisję Bezpieczeństwa Nuklearnego podała, że taka reakcja "jest możliwa", a agencja TASS podała, że "niekontrolowana" reakcja jest już w toku. Według EFE, władze japońskie nie wykluczają, że reakcja topienia rdzenia reaktora może być w toku. Rzecznik Tokyo Electric Power co. zapewnił jednak, że nie doszło do reakcji.

Nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że reakcja w istocie się rozpoczęła. Ekspert Komisji Bezpieczeństwa Nuklearnego, Ryohei Shiomi powiedział agencji AP, że nawet gdyby doszło do topienia rdzenia reaktora nie stanowiłoby to zagrożenia dla ludzi oddalonych o ponad 10 km od elektrowni.

Z okolic elektrowni atomowych Fukushima I oraz Fukushima II położonych około 240 km na północ od Tokio ewakuowano między 45 a 48 tys. osób - agencje podają różne dane na temat liczby ewakuowanych. W okolicy Fukushimy I ewakuowano wszystkich w promieniu 10 km, wokół drugiej elektrowni ewakuowano mieszkańców w promieniu 3 km.

Tokio.