Japońskie władze nakazały ewakuację wszystkich osób mieszkających w promieniu 20 km od elektrowni Fukushima II. Znajduje się ona ok. 11 km na południe od elektrowni Fukushima I, gdzie doszło do wybuchu. Według agencji Kyodo, przed eksplozją doszło do silnych wstrząsów. Czterech pracowników zostało rannych.

Wcześniej ewakuowano wszystkich w promieniu 10 km od elektrowni. Łącznie ewakuowano prawie 50 tys. osób. Godzinny poziom promieniowania, któremu poddawana jest osoba przebywająca na miejscu, jest równy dopuszczalnemu rocznemu limitowi.

Nie wiadomo, co znajdowało się w budynku. Japoński rząd poinformował, że do elektrowni wysłano specjalną ekipę ratowniczą. Jak podał rzecznik rządu Yukio Edano, poziom radioaktywności wzrasta w sposób, w jaki zakładano. Edano dodał, że zbierane są zapasy jodyny, żeby przygotować się na różne ewentualności.

Wcześniej w elektrowni atomowej Fukushima I na skutek awarii systemu chłodzenia mogła rozpocząć się częściowa reakcja topienia rdzenia reaktora numer 1. Wokół reaktora wykryto radioktywny cez - podaje agencja Kyodo.