Rozstawiona z numerem czwartym Agnieszka Radwańska wygrała z Amerykanką Christiną McHale 6:2, 6:3 w pierwszej rundzie turnieju Australian Open. Tenisistka z Krakowa zainaugurowała tym meczem 10. występ w wielkoszlemowej imprezie w Melbourne.

Rozstawiona z numerem czwartym Agnieszka Radwańska wygrała z Amerykanką Christiną McHale 6:2, 6:3 w pierwszej rundzie turnieju Australian Open. Tenisistka z Krakowa zainaugurowała tym meczem 10. występ w wielkoszlemowej imprezie w Melbourne.
Australian Open - Agnieszka Radwańskiej awansowała do drugiej rundy /TRACEY NEARMY /PAP/EPA

Spotkanie na Margaret Court Arena, trzecim co do wielkości obiekcie Melbourne Park, zaczęło się po myśli Radwańskiej. Czwarta w rankingu WTA Polka po przełamaniu prowadziła 2:0. Sklasyfikowana na 65. pozycji McHale początkowo wręcz pomagała rywalce prostymi błędami, a sama nie wykorzystywała nadarzających się okazji. Amerykanka jednak szybko się pozbierała, a dość niespodziewanie zaczęła się mylić krakowianka (w jednej z akcji niemal nie trafiła w głowę chłopca od podawania piłek), w efekcie zawodniczka z USA była bliska doprowadzenia do remisu. 

Licytacja na "breaki" trwała w najlepsze. Panujący upał dawał się we znaki tenisistkom. W przerwie Polka kładła sobie ręcznik z lodem na kark. Ważnym momentem było utrzymanie podania przez Radwańską w siódmym gemie, mimo że przegrywała 15:40. Po chwili sama zanotowała czwarte w tym secie przełamanie i objęła prowadzenie w całym meczu.

Druga odsłona miała podobny przebieg - podopieczna triumfatorka ostatniej edycji WTA Finals wygrywała 2:0, ale później zanotowała mały kryzys i za sprawą nieco biernej postawy wyciągnęła pomocną dłoń do przeciwniczki. McHale przejęła inicjatywę, odrobiła dwa gemy straty i na tablicy pojawił się wynik 3:3. Nie była jednak w stanie utrzymać takiej dyspozycji przez dłuższy czas. Wówczas przebudziła się Polka i nie pozwoliła już zawodniczce z USA na nawiązanie walki. Pojedynek zakończyła asem.

Łącznie punktowała bezpośrednio dzięki serwisowi trzy razy, a Amerykanka raz. Radwańska miała 18 uderzeń wygrywających i 14 niewymuszonych błędów. Po stronie jej rywalki było ich - odpowiednio - 24 i 28.

Była to czwarta konfrontacja tych tenisistek i trwała godzinę i 20 minut. W trzech poprzednich spotkaniach 26-letnia obecnie Polka nie oddała młodszej o trzy lata rywalce łącznie ani jednego seta.

Mam nadzieję, że po raz kolejny dotrę do drugiego tygodnia tej imprezy. Jestem w formie - zapewniła tuż po spotkaniu podopieczna Tomasza Wiktorowskiego.

Nad McHale górowała pod względem doświadczenia i sukcesów. Wygrała 18 turniejów WTA w grze pojedynczej, a jej przeciwniczka - ani jednego. Najlepszym wynikiem Radwańskiej w Australian Open jest półfinał sprzed dwóch lat, Amerykanka tylko raz - w 2012 roku - dotarła do trzeciej rundy. 

W kolejnej rundzie tegorocznej edycji zmierzy się ze zwyciężczynią meczu między Kanadyjką Eugenie Bouchard i Serbką Aleksandrą Krunic. 

W poniedziałek o awans do drugiej rundy walczyć będą także dwie pozostałe polskie singlistki - Urszula Radwańska i Magda Linette.


(j.)