Portugalscy pielgrzymi w Krakowie zwracają uwagę na sytuację w Syrii, nosząc koszulki z napisem: "Syria. Pokój jest możliwy". Jak powiedziała jedna z nich - Raquel, postanowili włożyć je na drogę krzyżową, by mógł je zobaczyć papież Franciszek.

Jak wyjaśniła Raquel, portugalscy pielgrzymi otrzymali koszulki podczas swojego narodowego spotkania, które miało miejsce w środę. Wzięło w nim udział około 7 tys. osób; tylu Portugalczyków, jak powiedziała Raquel, przyjechało na Światowe Dni Młodzieży. Wszyscy się bardzo ucieszyliśmy, bo to wspaniała idea. Postanowiliśmy złożyć je dziś na drogę krzyżową, by mógł je zobaczyć papież Franciszek. Uznaliśmy, że to dobry moment - zaznaczyła. Franciszek mówił już o uchodźcach podczas Światowych Dni Młodzieży, mam jednak nadzieję, że wróci jeszcze do tego tak ważnego teraz tematu - powiedziała Raquel.

Zdaniem Raquel, która na co dzień pracuje przy programie przeciw mowie nienawiści, te koszulki to bardzo ważny gest. Wojna w Syrii i uchodźctwo, to dziś ogromny społeczny problem. Trzeba o tym mówić, trzeba pomagać ludziom - powiedziała. Jest to istotne zwłaszcza teraz w trakcie Światowych Dni Młodzieży, kiedy w jednym miejscu spotykają się ludzie z całego świata i to nie tylko katolicy - podkreśliła.

Raquel dodała, że początkowo nikt nie zwracał uwagi na ich koszulki, ale po jakimś czasie ludzie zaczęli pytać, gdzie takie koszulki można kupić lub dostać. Kolejne osoby zaczęły robić sobie zdjęcia z Portugalczykami ubranymi w koszulki na rzecz pokoju w Syrii.

Na koszulkach obok napisu: "Syria. Peace is possible" umieszczone jest logo Caritas i portugalskiego Narodowego Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

W piątek portugalscy pielgrzymi rozpoznają się po nich i pozdrawiają się z entuzjazmem.

(mal)