W czym Franciszek jest pierwszy? Co obiecał swojej dziewczynie? Jaka jest jego ulubiona książka? Nietypowe zestawienie przygotował portal stacja7.pl.

W czym Franciszek jest pierwszy? Co obiecał swojej dziewczynie? Jaka jest jego ulubiona książka? Nietypowe zestawienie przygotował portal stacja7.pl.
Papież podczas ŚDM w Krakowie /DANIEL DAL ZENNARO /PAP/EPA

1. Franciszek – pierwszy

Obecny Ojciec Święty to prawdziwy rekordzista! Jest bowiem pierwszym papieżem w historii który pochodzi z Ameryki, pierwszym z półkuli południowej a także pierwszym spoza Europy od ponad 1300 lat!

Na tronie Piotrowym zasiada również jako pierwszy jezuita i jako pierwszy następca św. Piotra przyjął imię Franciszek.

2. Uwielbia bezpośredni kontakt z ludźmi

Franciszek coraz bardziej staje się znany ze swoich nietypowych zachowań. W odróżnieniu od swoich poprzedników wykonuje telefony sam, nie korzystając przy tym z pomocy sekretarza. To ja, papież Franciszek. Mówmy sobie na ty - usłyszał pewnego razu w telefonie 19-letni student z Padwy. Początkowo nie mógł uwierzyć, że to papież, mimo że kilka dni wcześniej w Rzymie przekazał list dla Ojca Świętego. Innym razem Franciszek w zadzwonił do zgwałconej Argentynki, aby dodać jej otuchy i zapewnić o wsparciu. Kobieta wcześniej wysłała papieżowi emocjonalny list, w którym żaliła się na swoją sytuację.

Bliscy jego serca są Ci najubożsi. Na swoje 77. urodziny zaprosił bezdomnych z ulic z Rzymu, na wspólną mszę świętą i śniadanie. Jałmużnik papieski abp. Konrad Krajewski mówi: Kiedy mówię papieżowi: "Dziś wieczór wychodzę na miasto", zawsze istnieje ryzyko, że pójdzie ze mną.

3. Mógł zostać papieżem już w 2005 roku!

Jorge Bergoglio był jednym z „faworytów” na tron Piotrowy po śmierci Jana Pawła II. Liczne media spekulowały, że był on najpoważniejszym „rywalem” Josepha Ratzingera który w 4. głosowaniu konklawe został wybrany na 265. papieża i przyjął imię Benedykt XVI.

4. Nie posługuje się watykańskim paszportem

Franciszek jest obywatelem trzech państw: Argentyny (skąd pochodzi), Włoch i Watykanu. Z sentymentu do swojej ojczyzny, w odróżnieniu od swoich poprzedników, nie przyjął watykańskiego paszportu i posługuje się nadal swoim paszportem argentyńskim

5. Jego ulubiony/a
Obraz – „The White Crucifixion” pędzla Marca Chagalla
Kompozytor – Wolfgang Amadeus Mozart. Franciszek mówi o nim: „Mozart mnie wypełnia. Msza w C-moll ‚Et Incarnatus Est’ jest niezrównana; ona wznosi ku Bogu”
Święta – Teresa z Lisieux (znana również jako Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza)
Książka – ‚Władca pierścieni’ – do Tolkiena odwoływał się nawet w swoich kazaniach!
Film – „La Strada” z 1954 roku w reżyserii Federica Fellini’ego

6. Czasem zasypia na modlitwie
Papież przyznaje, że zdarza mu się zdrzemnąć na modlitwie. „Ale to nic, czuję się jak syn u swego Ojca i to jest ważne” – przyznaje.

7. Obiecał swojej dziewczynie, że zostanie księdzem

Gdy miał 12 lat, zakochał się w dziewczynie z sąsiedztwa. Obiecał jej wtedy: Jeśli cię nie poślubię, to zostanę księdzem.

Więcej na portalu stacja7.pl