„Do tej pory nie było mowy o przypadku Polaka, który miał związać się z Państwem Islamskim i dokonać samobójczego ataku w Iraku” - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Stanisław Wziątek (SLD). Według portalu tvn24.pl, który powołuje się na nieoficjalne informacje z Centrum Antyterrorystycznego ABW, 13 czerwca w samobójczym zamachu w Iraku zginął urodzony w Polsce, ale mieszkający od 10 lat i posiadający niemieckie obywatelstwo 28-letni Jacek S.

W zamachu na rafinerię 13 czerwca zginęło 11 osób, a 27 zostało rannych. Według portalu tvn24.pl Jacek S. mieszkał w Kamnicy k. Miastka (Pomorskie), gdy miał 18 lat wyjechał do Getyngi, a latem 2014 r. przeszedł na islam i zmienił imię. Wiosną miał wyjechać do Iraku.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Stanisław Wziątek powiedział, że komisja cały czas monitoruje sprawy Państwa Islamskiego i zapewnił, że pozyska informacje w tej sprawie.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że osoba, która dokonała ataku, od wielu lat nie miała związku z Polską. Biuro prasowe zapewniło, że sprawa jest znana Agencji.

"Ze względu na ograniczenia natury prawnej i charakter sprawy nie możemy podawać do publicznej wiadomości szczegółowych informacji dotyczących naszych działań w tej kwestii" - zaznaczyło prasowe ABW.

Rzecznik prasowy ABW płk Maciej Karczyński powiedział, że informacje o sprawie otrzymały najważniejsze osoby w państwie - trafiła do kancelarii prezydenta i premiera, do koordynatora ds. służb i do szefów pozostałych służb specjalnych.

Wziątek powiedział z kolei, że informacje szefów służb były przekazywane komisji oraz na dwóch ostatnich posiedzeniach Kolegium ds. służb specjalnych, w którym uczestniczył. O takim przypadku samobójczego ataku za strony Polaka nie było mowy, nie jest mi znany - mówił szef komisji.

Znamy przypadki Polaków, którzy wyjechali z kraju i funkcjonują: żyli, mieszkali m.in. w Niemczech, choć nie tylko tam i przeszli do Państwa Islamskiego. Takie przypadki były przedstawiane - wyjaśnił poseł SLD - O przypadku samobójcy nie wiem, ale na pewno takie informacje pozyskamy.

Również członek komisji Marek Opioła (PiS) podkreślił, że mimo iż komisja ostatnio miała posiedzenia poświęcone zagrożeniom ze strony Państwa Islamskiego, to nie uzyskała żadnej informacji, by polski obywatel współpracujący z Państwem Islamskim zginął w samobójczej akcji.

(j.)