Państwo Islamskie opublikowało kolejne wideo z egzekucją pięciu osób. Na filmie widać mężczyznę z zasłoniętą twarzą, który grozi Wielkiej Brytanii zamachami, a pod koniec nagrania wypowiada się ok. 4-letni chłopiec. Mówi po arabsku: "Będziemy zabijać niewiernych". Brytyjska prasa twierdzi, że mężczyzna i dziecko to obywatele tego kraju. Chłopiec to Isa Dare, syn młodej Brytyjki poślubionej islamiście ze Szwecji.

Widoczny na filmie mężczyzna, mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem, już został okrzyknięty następcą "Jihadi Johna". Chodzi o 27-letniego obywatela Wielkiej Brytanii Mohammeda Emwaziego, który występował w wielu filmach Państwa Islamskiego pokazujących egzekucje. W listopadzie zeszłego roku Emwazi zginął w ataku przeprowadzonym przez amerykańskiego drona. "Przyjdą inni, którzy go zastąpią" - pisał wtedy "The Independent".

Teraz stało się to faktem. Wygląda na to, że "Jihadi John" został zastąpiony przez innego Brytyjczyka.

Po publikacji najnowszego filmu ISIS, na policję zgłosiła się muzułmańska rodzina, która rozpoznała na filmie 32-letniego mężczyznę. To jego matka i siostra - pisze "The Telegraph". Mężczyzna pochodzi z Lewisham na południu Londynu.

Jak pisze gazeta, we wrześniu 2014 roku mężczyzna został zatrzymany. Był podejrzany o przynależność do zakazanej grupy Al-Muhajiroun, która werbowała młodych mężczyzn, gotowych przejść na islam. Po zapłaceniu kaucji, mężczyzna wraz ze swoją rodziną wsiadł do autobusu jadącego do Paryża. Potem przedostał się do Syrii i dołączył do bojowników Państwa Islamskiego.

Na zdjęciach, które publikował na Twitterze, pokazywał się z synem trzymającym w ręku AK-47:a.

Brytyjskie media nazywają chłopca, którego widać na filmie, "Jihadi junior". Według "The Telegraph", chłopiec jest synem Brytyjki, która, jak się przypuszcza, stała za produkcją wielu propagandowych filmów ISIS. 24-latka ma być wdową po innym terroryście, pochodzącym ze Szwecji. Jak pisze szwedzka gazeta "Expressen", rok temu zginął on podczas nalotu w Iraku.

W 2013 roku zaaranżowano ślub tej pary. Wkrótce kobieta zaszła w ciążę. "The Telegraph" pisze, że w lipcu 2013 roku w filmie dokumentalnym, wyemitowanym w telewizji, Szwed miał powiedzieć: "Jeśli Bóg pozwoli, ujrzę swoje dziecko, zanim stanę się męczennikiem".

Brytyjka miała przejść na islam jako nastolatka. Jej syn ma być jednym z 35 małych Brytyjczyków w szeregach Państwa Islamskiego.

(j.)