To zdjęcie obiegło cały internet. Trzyletni Aylan to jedna z 12 osób, które utonęły wczoraj podczas próby przedostania się z Turcji do Grecji. Wśród ofiar jest matka Aylana i jego 5-letni brat Galip. Przeżył ich ojciec Abdullah Kurdi.

Rodzina Kurdi wcześniej starała się o azyl w Kanadzie. Ich wniosek został jednak odrzucony. Chcieliśmy ich ściągnąć do Kanady, ale nie byliśmy w stanie. Dlatego wsiedli na łódź – mówi siostra mężczyzny, mieszkająca w Vancouver.

W sumie wczoraj u południowo-zachodnich wybrzeży Turcji, w pobliżu Bodrum, zatonęły dwie łodzie, które płynęły na wyspę Kos w Grecji. Zginęło co najmniej 12 Syryjczyków – w tym pięcioro dzieci.

Zdjęcie wyrzuconego na brzeg ciała trzylatka, ubranego w podkoszulek i szorty, obiegło cały internet. Było jednym z najczęściej wyświetlanych zdjęć na Twitterze – pod hasztagiem #KiyiyaVuranInsanlik (człowieczeństwo wyrzucone na brzeg).

Jeśli to zdjęcie syryjskiego dziecka nie zmieni podejścia Europy do problemu uchodźców, to co może je zmienić? – zastanawia się w artykule redakcyjnym brytyjski „The Independent”. W czasie, gdy europejscy przywódcy cały czas starają się zapobiec osiedlaniu się uchodźców na kontynencie, kolejni uchodźcy umierają, desperacko uciekając w poszukiwaniu bezpieczeństwa – podkreśla gazeta. „The Guardian” pisze natomiast, że zdjęcie chłopczyka przypomina o tym, jak ogromna jest tragedia ludzi, którzy podejmują ogromne ryzyko, by dotrzeć na Zachód.

Dziesiątki tysięcy Syryjczyków, którzy uciekają przed wojną w swym kraju, dotarło tego lata do egejskich wybrzeży Turcji, by na łodziach udać się do Grecji. Organizacje pomocowe szacują, że w ciągu ostatniego miesiąca ok. 2 tys. uchodźców dziennie próbowało pokonać na pontonach krótki dystans między Turcją a Grecją.

We wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała, że ok. 235 tys. uchodźców i migrantów przybyło do Grecji przez Morze Śródziemne od stycznia bieżącego roku. Łącznie podczas przeprawy drogą morską do Europy zginęły co najmniej 2643 osoby.

UWAGA - DRASTYCZNE ZDJĘCIE!

(mpw)