"​Opozycjo, masz krew na rękach. Za kilka dni sama zobaczysz, ile" - napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w kontekście trwających obecnie protestów. Jak dodał, to właśnie przez epidemię opozycja "torpedowała" organizację wyborów prezydenckich w maju.

Pamiętacie jak #TotalnaOpozycja przy 300 zakażeniach torpedowała wybory w maju? Mówili: "zabójcze koperty". Dziś jest 20000 zakażeń, a oni namawiają do protestów i organizują taneczne party na ulicach. Opozycjo. Masz krew na rękach. Za kilka dni sama zobaczysz, ile - czytamy we wpisie wiceszefa MSWiA opublikowanym dziś na Twitterze.

Protesty po wyroku TK ws. aborcji

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Orzeczenie TK wywołało falę protestów, które odbywają się codziennie w wielu miastach w całej Polsce. Formalnie żadne zgromadzenie nie może być zarejestrowane, ponieważ zakazują tego przepisy związane z epidemią. 

Przychylność dla strajku wyraziła większość opozycji, w tym m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wielokrotnie powtarzał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego celowo zapadło w takim momencie.

To, że podjęliście decyzję - bo przestańcie czarować, że ten pseudo-Trybunał Konstytucyjny nie jest na gwizdek prezesa Kaczyńskiego - w samym środku epidemii, wiedząc dokładnie, jaki będzie tego efekt, świadczy o waszym krańcowym cynizmie. Ale jeszcze nie jest za późno, wycofajcie się - zwracał się do rządzących.

Morawiecki: Niech ten gniew skupi się na mnie

O zagrożeniach wynikających z tłumnego wychodzenia na ulice mówił m.in. premier Mateusz Morawiecki. 

Mam apel do wszystkich protestujących - niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach, niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć, bo państwo protestujący zetkniecie się z jakimiś osobami starszymi, w autobusie, w domu, na spotkaniu i to może owocować dramatycznymi skutkami - powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Ponad 20 tys. zakażeń i 301 zgonów

Resort zdrowia przekazał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 20 156 kolejnych osób - to największy dobowy przyrost wykrytych przypadków koronawirusa od początku epidemii. Zmarło 301 osób, w tym 46 bez chorób współistniejących.