W piątek odbędzie się walka o medale na dużej skoczni podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Na normalnym obiekcie niespodziewanie triumfował Piotr Żyła, którego kolejny sukces nie byłby już takim zaskoczeniem. Zawody odbędą się bez udziału Halvora Egnera Graneruda. Norweg jest zakażony koronawirusem.

Piotr Żyła w formie

34-letni Piotr Żyła w Niemczech jest po prostu w dobrej formie. Na normalnym obiekcie nie dał szans rywalom, a przenosiny na dużą skocznię nie sprawiają mu problemów. W czwartkowych kwalifikacjach zajął bowiem czwarte miejsce.

"Jak to się stało? Nie wiem, może dlatego, że wytrzeźwiałem?" - w swoim stylu skoczek skomentował przed kamerą TVP postawę w kwalifikacjach.


Najlepszy w kwalifikacjach był Stefan Kraft. Austriak ma ostatnią okazję na osłodzenie kompletnie nieudanego sezonu. W poprzednim cyklu Pucharu Świata zdobył Kryształową Kulę, ale szanse na jej obronę stracił szybko. W listopadzie i grudniu prześladowały go problemy zdrowotne - zakażenie koronawirusem i kontuzja pleców.

Przeczytaj naszą relację z kwalifikacji: Narciarskie MŚ: Żyła czwarty w kwalifikacjach, czterech Polaków w konkursie

Problemy ma też Granerud

Koronawirus wyeliminował z walki o zwycięstwo Halvora Egnera Graneruda. Norweg, który jest już pewny triumfu w PŚ 2020/21 o zakażeniu dowiedział się w środę.

Tytułu wywalczonego przed dwoma laty na skoczni w Innsbrucku będzie bronił z kolei Markus Eisenbichler. Niemiec w kwalifikacjach zajął trzecie miejsce.

Jak poradzą sobie pozostali polscy skoczkowie?

Skreślać nie można także Dawida Kubackiego i Kamila Stocha, choć na razie w Oberstdorfie brakowało im błysku. Piotr Żyła z kolei ma szansę zostać szóstym skoczkiem w historii, który zdobył dwa złote medale na jednych mistrzostwach. Do tej pory dokonali tego: 

  • Norweg Bjoern Wirkola (Oslo 1966), 
  • Rosjanin Garij Napałkow (Wysokie Tatry 1970), 
  • reprezentujący NRD Hans-Georg Aschenbach (Falun 1974), 
  • Adam Małysz (Val di Fiemme 2003),
  • Stefan Kraft (Lahti 2017).

Sześciokrotnie natomiast zdarzyło się, że mistrz pierwszego konkursu w drugim zdobywał srebrny lub brązowy medal. Na tej liście są: 

  • Austriak Armin Kogler (Oslo 1982), 
  • Norweg Per Bergerund (Seefeld 1985), 
  • Niemiec Martin Schmitt (Lahti 2001), 
  • Szwajcar Simon Ammann (Sapporo 2007), 
  • Austriak Thomas Morgenstern (Oslo 2011),
  • Norweg Rune Velta (Falun 2015).

Narciarskie MŚ. O której start?

Konkurs w Oberstdorfie rozpocznie się o godz. 17. Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że po zakończeniu mistrzostw świata w Niemczech w kalendarzu Pucharu Świata pozostaną tylko trzy zawody w Planicy pod koniec marca. Nie udało się bowiem znaleźć zastępczej lokalizacji dla odwołanego turnieju Raw Air w Norwegii. W tej sytuacji nikt nie wyprzedzi Halvora Egnera Graneruda, który ma już zapewnioną Kryształową Kulę.