Austriak Stefan Kraft wygrał w rosyjskim Niżnym Tagile konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Drugie miejsce zajął Szwajcar Kilian Peier, a trzeci był Japończyk Ryoyu Kobayashi. Najlepszym z Polaków był Kamil Stoch, który zajął 15. miejsce.

W niedzielnym konkursie skoczkowie zmagali się z trudnymi warunkami wietrznymi. Konkurs wygrał Kraft, który po pierwszej serii zajmował 2. miejsce. Kilian Peier zaliczył w drugim skoku aż 138 metrów i awansował z 5. lokaty na drugie miejsce. Trzeci był Ryoyu Kobayashi, który nie utrzymał prowadzenia po pierwszej serii.

W zmiennych warunkach niezbyt dobrze odnaleźli się polscy zawodnicy. Najlepszy z nich był Kamil Stoch, który zajął 15. miejsce. Tuż za nim uplasowali się Jakub Wolny, oraz Dawid Kubacki. 24. miejsce zajął Maciej Kot, a 25 był Stefan Hula.

Do finałowej serii nie awansowali: Piotr Żyła i Klemens Murańka.

Sobotnia wygrana Japończyka

W sobotnim konkursie zwyciężył Japończyk Yukia Sato, drugie miejsce zajął Karl Geiger, a trzeci był Philipp Aschenwald. Najlepszym z Polaków był Dawid Kubacki, który uplasował się na 5. miejscu. W dziesiątce zmieścił się jeszcze Kamil Stoch, który był 9. Punkty w konkursie zdobył jeszcze Maciej Kot, który był 27. Na 24. pozycji został sklasyfikowany Piotr Żyła.

Niżny Tagił to miasto w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Tagił. To jeden z ważniejszych ośrodków treningowych w tym kraju. Pięć skoczni powstało tam w 1970 roku, po przebudowie w latach 2009-12 zostały cztery, w tym największa K-120. Jej rekordzistą jest Norweg Johann Andre Forfang z wynikiem 141,5 m. Po raz pierwszy konkursy PŚ rozegrano tam w sezonie 2014/15.

W następny weekend skoczkowie będą rywalizować w niemieckim Klingenthal, gdzie w sobotę zostanie rozegrany konkurs drużynowy, a w niedzielę zawody indywidualne.