Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej – CEV ogłosiła w końcu drużyny marzeń kobiecych i męskich Mistrzostw Europy. Choć oba turnieje zakończyły się jakiś czas temu, to rozwiązanie tej ostatniej niewiadomej musieliśmy trochę poczekać. Oba zespoły zdominowali zdobywcy złotych medali, a więc Serbowie i Serbki. U pań wyróżniono Agnieszkę Kąkolewską. U panów w drużynie marzeń znalazł się Wilfredo Leon.

Nasza żeńska reprezentacja ukończyła Eurovolley na 4. miejscu. W uzasadnieniu wyróżnienia dla Agnieszki Kąkolewskiej przypomniano, że w turnieju zdobyła 83 punkty i była drugą najlepszą blokującą w gronie zawodniczek z czterech czołowych drużyn turnieju. Miała 27 udanych bloków. Była też druga najlepiej punktującą siatkarką w gronie środkowych.

W zespole marzeń znalazły się także trzy serbskie siatkarki: Tijana Bosković (najlepsza siatkarka turnieju), Maja Ognjenović oraz Brankica Mihajlović. W gronie wyróżnionych są także Włoszka Miriam Sylla oraz Turczynki: Eda Erdem i Simge Sebnem Akoz - najlepsza libero Mistrzostw Europy.

W męskim turnieju w drużynie marzeń znalazło się miejsce dla Wilfredo Leona, który wraz z reprezentacją Polski wywalczył brązowy medal. Zdobył 116 punktów. Miał 17 asów serwisowych, 14 bloków i 59,68 procent skuteczności w ataku.

Organizatorzy przypominają, że Leon był drugim najlepiej punktującym atakującym mistrzostw i trzecim najlepiej serwującym zawodnikiem całego turnieju. W męskiej drużynie także znaleźli się trzej Serbowie - zawodnicy znani z występów w naszej Plus Lidze jak Srecko Lisinac czy Aleksandar Atanasijević. Oczywiście znalazło się także miejsce dla MVP turnieju Urosa Kovacevicia.

Najlepszym rozgrywającym został Benjamin Toniutti. Francuz też doskonale zna polskie parkiety. Jest zawodnikiem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Wyróżniono także dwóch zawodników ze srebrnej reprezentacji Słowenii. To Jan Kozamernik i libero Jani Kovacić.