Pomoc upadającym kopalniom, ratowanie powiatowych szpitali, zwiększenie bezpieczeństwa - to tylko kilka problemów, którymi według mieszkańców woj. śląskiego w pierwszej kolejności powinny zająć się nowe władze samorządowe. Co należy wpisać w Pakcie dla Regionu? Zdecydujcie w naszej sondzie. Dziś wieczorem pierwsza debata z cyklu Twoje wybory w RMF FM i TVP INFO.

Mówimy Śląsk, myślimy węgiel i górnicy. A patrząc na wydarzenia ostatnich miesięcy raczej od takiego myślenia nie uciekniemy. Problemami górników żyje właściwie cała Polska. Media nieprzerwanie informują o kłopotach finansowych Kampanii Węglowej, likwidowaniu deputatów węglowych, wygaszaniu i zamykaniu kopalń, tonach niesprzedanego, zalegającego na hałdach węgla...  Nie cichną górnicze protesty... Wciąż też docierają do nas wieści o tragicznych wypadkach pod ziemią.

Nic więc dziwnego, że kwestia pomocy upadającym kopalniom, pojawiła się na naszej Samorządowej Mapie Życzeń. Ale to nie jest jedyna pilna sprawa do rozwiązania w regionie. Jest ich zdecydowanie więcej.

Piszecie o wyludniających się miastach i młodych uciekających ze Śląska za granicę, zadłużonych (Zawiercie) i "rozsypujących się" szpitalach (Żywiec), o brakujących mieszkaniach komunalnych (Siemianowice Śląskie). Skarżycie się także na niewyremontowane, zniszczone drogi, informujecie o przedłużających się problemach z budową obwodnicy Zawiercia, piszecie o niedokończonej Drogowej Trasie Średnicowej czy fatalnym skomunikowaniu południowych dzielnic Katowic z centrum miasta. Zgłosiliście mnóstwo zastrzeżeń ws. lokalnej polityki prorodzinnej; prosicie o więcej żłobków, przedszkoli, nowych szkół. Zależy Wam także na poprawie bezpieczeństwa, bo jak podkreślaliście w swoich wpisach po śląskich osiedlach strach chodzić nawet w ciągu dnia. Chcielibyście mieszkać w czystych miastach, chodzić po czystych lasach, wypoczywać nad czystymi rzekami i stawami.

Chcemy wspólnie z Wami ułożyć listę najważniejszych zagadnień; stworzyć Pakt dla Regionu, który wręczymy politykom podczas debaty. Zobowiążemy ich do wypełnienia go po wyborach. Będziemy ich rozliczać z podjętych decyzji. Wybraliśmy 10 zagadnień. Wy zdecydujcie, które są najważniejsze.

Reporterka RMF FM Anna Kropaczek i dziennikarz TVP INFO Przemysław Adamski w pobliżu dworca głównego w Katowicach czekają także na Wasze głosy i komentarze. Przekażemy je politykom podczas debaty.

Głosujcie, który z punktów musi znaleźć się w Pakcie dla Śląska

Pakt dla Regionu wręczymy podczas debaty, którą będziecie mogli obejrzeć na antenie TVP INFO. Początek programu 18:50.

Zaproszenia do dyskusji przyjęli:

Izabela Kloc - Prawo i Sprawiedliwość

Marek Balt - Sojusz Lewicy Demokratycznej

Stanisław Gmitruk - Polskie Stronnictwo Ludowe

Jerzy Gorzelik - Ruch Autonomii Śląska

Jarosław Makowski  - Platforma Obywatelska

Prowadzenie:

Diana Rudnik - TVP Info

Mariusz Piekarski - RMF FM

Samorządowa Mapa Życzeń

Cały czas czekamy na Wasze zgłoszenia dotyczące innych regionów. Wpisujcie je na Samorządowej Mapie Życzeń

Kolejny przystanek wyborczego konwoju RMF FM i TVP INFO w Gdańsku. Twoje wybory zawitają Będziemy tam 16 października.

TWOJE WYBORY W RMF FM I TVP INFO! Przeczytaj więcej o naszej akcji