Transparentny urząd, a w nim jawne informacje o finansach miasta czy wolnych etatach - zapowiedziała niezależna kandydatka na prezydenta Szczecina Małgorzata Jacyna-Witt.

Kandydatka mówiła, że jeśli wygra wybory, wszelkie informacje dotyczące stanowisk pracy w urzędzie miasta i jego jednostkach zewnętrznych, np. w szkołach czy spółkach, będą publikowane.

Jak dodała, dane te znajdą się na platformie informacyjnej magistratu; będą to np. informacje o wakatach, dane dotyczące majątku miasta czy wydanych publicznych pieniędzy.

Według Jacyny-Witt na stronach internetowych urzędu powinien być też prezentowany kalendarz spotkań prezydenta, wiceprezydentów, jak i wyższych urzędników, w tym np. dyrektorów wydziałów.

Kandydatka zadeklarowała, że w przypadku wygranej zlikwiduje w magistracie "stanowiska polityczne"; jak mówiła, dobierze sobie do współpracy "merytorycznych wiceprezydentów". To muszą być ludzie, którzy mają większą wiedzę ode mnie w danej dziedzinie, i to ja muszę czerpać od nich tę wiedzę i podejmować decyzje. Ostatecznie to prezydent jest za wszystko odpowiedzialny - tłumaczyła.

Kandydatka chciałaby też, by struktura urzędu była dostosowana do realizowanych zadań - inwestycje powinny być realizowane przez zespoły międzywydziałowe w formule zadaniowej.

Zadeklarowała, że zwiększy kwotę budżetu obywatelskiego z obecnych 5 mln zł do 20 mln zł.

O urząd prezydenta Szczecina ubiegają się oprócz Jacyny-Witt: urzędujący prezydent Piotr Krzystek, Artur Szałabawka (PiS), Łukasz Tyszler (PO), Dawid Krystek z SLD, Bohdan Roszkowski z PSL, Stefan Oleszczuk z Kongresu Nowej Prawicy oraz niezależny Przemysław Urbański.

Zobacz kandydatów na prezydenta najważniejszych polskich miast

(acz)