Inwestycje o wartości 2 mld zł oraz tworzenie warunków dla przedsiębiorców i inwestorów, które spowodują powstanie 10 tys. miejsc pracy - zadeklarował prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO), który ubiega się o reelekcję.

Żuk przedstawił swój program gospodarczy dla Lublina na lata 2014-2018.

Upadające zakłady, dziurawe drogi, brak chodników czy boisk... Z jakimi problemami borykacie się na co dzień, co trzeba zmienić w Waszym najbliższym otoczeniu? Czego oczekujecie od nowych samorządowców? Wszystkie problemy dotyczące Waszego regionu możecie zgłosić za pomocą specjalnej platformy na... czytaj więcej

Dla przyszłej rady miasta i dla prezydenta tworzenie miejsc pracy to cel numer jeden. Rozwój gospodarki i przyciąganie inwestycji to najważniejsze wyzwanie - powiedział Żuk.

Prezydent Lublina zapowiedział, że w nowej kadencji będą w mieście przeprowadzone inwestycje o łącznej wartości 2 mld zł. O środki na nie miasto ubiegać się będzie z funduszy unijnych - głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego i programu Rozwój Polski Wschodniej.

Mają to być inwestycje drogowe usprawniające i udrażniające układ komunikacyjny w mieście - m.in. przebudowa przeciążonych skrzyżowań, budowa nowych dróg, tworzenie wewnętrznej obwodnicy w mieście. W planach jest też rewitalizacja Placu Litewskiego w centrum miasta, rewitalizacja doliny rzeki Bystrzyca a także budowa nowej szkoły, żłobków i przedszkoli.

Żuk zapowiedział działania na rzecz przyciągania inwestorów i tworzenia warunków dla przedsiębiorców tak, aby w Lublinie powstało - w okresie następnej kadencji samorządu - 10 tys. miejsc pracy.

Około trzech tysięcy osób ma znaleźć zatrudnienie w sektorze usług, a kolejne dwa tysiące w sektorze IT. Zdaniem Żuka w tych sektorach nowe miejsca pracy tworzone są najszybciej, ale do ich powstania potrzebna jest m.in. oferta powierzchni biurowej o odpowiednich standardach. Jak prognozuje Żuk - w Lublinie łączna powierzchnia biurowa z obecnych 140 tys. m kw. do 2018 r. zwiększy się do 340 tys. m kw. (od 2010 r. do 2014 r. powierzchnia biurowa w Lublinie wzrosła o 87 proc.)

Prezydent zapowiada też poszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej w Lublinie z obecnych 116 ha do 200 ha. Prowadzone są też rozmowy o wprowadzeniu dodatkowych ułatwień dla inwestorów w strefie - np. wydłużenie okresu ulg - uwarunkowanych tworzeniem nowych miejsc pracy. Dzięki tym działaniom w strefie w sektorze przemysłu ma powstać ok. 2 tys. miejsc pracy.

Jesteśmy w stanie zaprosić skutecznie do inwestowania w Lublinie około 30 inwestorów, od których oczekiwalibyśmy nakładów w granicach miliarda złotych - powiedział Żuk.

Nasze inwestycje dotyczące infrastruktury technicznej, drogowej kreują fundamenty do tego, że te 10 tys. miejsc pracy jest wiarygodną deklaracją - powiedział Żuk.

Oprócz Żuka o fotel prezydenta Lublina w wyborach 16 listopada walczyć będą także kandydat PiS, bezpartyjny menedżer Grzegorz Muszyński, kandydatka komitetu Lubelska Lewica Razem, specjalistka w zakresie zdrowia publicznego, dentystka Dorota Polz-Gruszka, kandydat Kongresu Nowej Prawicy, były wiceprezydent Lublina Antoni Chrzonstowski oraz prawicowy działacz Marian Kowalski (Ruch Narodowy).

Zobacz kandydatów na prezydenta najważniejszych polskich miast

(acz)