14.59 procent - tylu Polaków uprawnionych do głosowania poszło do urn do południa - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza. W sumie doszło do 207 incydentów związanych m.in. naruszeniem ciszy wyborczej.

Największą frekwencję odnotowano w woj. małopolskim, gdzie wyniosła 18.55 procenta. Najniższą w woj. dolnośląskim, gdzie frekwencja wyniosła 11.55 proc. - mówił sędzia Stanisław Kosmal. W sumie doszło do 207 incydentów związanych z naruszaniem ciszy wyborczej. Polegały one głównie na zrywaniu plakatów i niszczeniu banerów. Nie ma jednak mowy o przedłużeniu ciszy wyborczej.

Były 4 przypadki wyniesienia kart do głosowania poza lokal wyborczy - w województwach: małopolskim, śląsku i warmińsko-mazurskim. Z Rzeszowa napłynęła informacja, że w internecie pojawił się wpis o sprzedaży kart do głosowania po 5 zł za sztukę - nie wiemy, czy to prawda, czy nie. Jest to sprawdzane - tłumaczy sędzia Kosmal. Jak dodaje, delegatura Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku zawiadomiła, że przed lokalem wyborczym nr 8 policja zatrzymała dwie osoby, które chciały kupić głosy. Znaleziono przy nich wizytówki z danymi kandydatów na radnych.

W Zabrzu w jednym z lokali wyborczych zmarł mężczyzna. Na krótko głosowanie zostało przerwane a potem przeniesione do innego lokalu. Według miejscowej komisji wyborczej nie ma konieczności wydłużenia przez to głosowania. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził, że zgon wyborcy nastąpił z przyczyn naturalnych - dodaje Stanisław Kosmal. 

Z kolei w małopolskim Głogowie komisja wyborcza musiała wdrożyć specjalną procedurę, po tym jak stwierdzono tam zniknięcie 480 kart do głosowania w wyborach na burmistrza. Karty nie trafiły do poszczególnych lokali wyborczych. Sprawie został nadany bieg, wyjaśnia to policja. Trudno ocenić, jaki może być skutek niedotarcia kart do komisji, przewodniczący komisji obwodowych zdecydowali, że będą osobiście stemplować wszystkie karty do głosowania i numerować je jeszcze po drugiej stronie - aby nie było wątpliwości co do autentyczności kart w tym obwodzie - informują przedstawiciele PKW. 

Pierwsze cząstkowe dane z wynikami wyborów PKW poda w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wybory samorządowe, w których wybieramy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy, trwają od 7 rano. Do zakończenia głosowania - o godzinie 21 - trwa cisza wyborcza. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców.

Zapraszamy na wieczór wyborczy z RMF FM!


Tuż po zakończeniu głosowania w wyborach samorządowych rozpoczniemy "Wieczór wyborczy w Faktach RMF FM", który poprowadzi Tomasz Staniszewski. Serwisy informacyjne będziemy nadawać co pół godziny - o 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00.

Będziemy łączyć się z naszymi dziennikarzami w całym kraju, by przekazać Wam informacje o wynikach i przebiegu wyborów. Będziemy w sztabach wyborczych największych partii. Poprosimy o komentarz polityków i publicystów, będziemy pytać o opinie także Was. Nasi dziennikarze polityczni Tomasz Skory i Mariusz Piekarski będą komentować wyniki wyborów także na antenie TVP Info.

Więcej o naszym wieczorze wyborczym możesz przeczytać tutaj.

(mal)