137 naruszeń ciszy wyborczej odnotowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Kilka incydentów miało też związek z samym głosowaniem. Do kilku z nich doszło już po otwarciu lokali wyborczych - o godzinie 7 rano.

Dziś wybieramy samorządowców!

Od godziny 7 można oddawać głos w wyborach samorządowych. Polacy wybierają 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. czytaj więcej

W Głogowie Małopolskim zaginęło 480 kart służących do wyboru burmistrza tego miasta. Po porannym przeliczeniu członkowie komisji stwierdzili, że kart jest mniej niż zostało odebranych z drukarni. Sprawą zajmuje się już policja.

W trzech lokalach w Chorzowie przez godzina nie było prądu, a w Nowym Miszewie pod Płockiem źle ostemplowano karty. Ten błąd został naprawiony jeszcze przed rozpoczęciem głosowania. 

Z kolei w dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali wyborczych zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. Powinien być jeden. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej próbował przekonać mężów zaufania, aby jeden z nich opuścił lokal. Nie chciał tego uczynić. No i obydwaj mężowie zaufania w tym lokalu nadal przebywają - poinformował sędzia Włodzimierz Ryms. Jak ustaliliśmy, ostatecznie obaj panowie podzieli się obowiązkiem czuwania nad przebiegiem głosowania. Będą dyżurować w innych godzinach.

Jeśli chodzi o łamanie ciszy wyborczej, incydenty polegały na zrywaniu plakatów i niszczeniu banerów.

Wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy, trwają od 7 rano. Do zakończenia głosowania - o godzinie 21 - trwa cisza wyborcza. 

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców.

Kiedy pierwsze wyniki?


O godz. 13.30 PKW poda pierwszy komunikat o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania według stanu na godz. 12, poda także dane frekwencyjne w 18 największych miastach. O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30.

Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.

PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 30 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.

Zapraszamy na wieczór wyborczy z RMF FM!


Tuż po zakończeniu głosowania w wyborach samorządowych rozpoczniemy "Wieczór wyborczy w Faktach RMF FM", który poprowadzi Tomasz Staniszewski. Serwisy informacyjne będziemy nadawać co pół godziny - o 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00.

Będziemy łączyć się z naszymi dziennikarzami w całym kraju, by przekazać Wam informacje o wynikach i przebiegu wyborów. Będziemy w sztabach wyborczych największych partii. Poprosimy o komentarz polityków i publicystów, będziemy pytać o opinie także Was. Nasi dziennikarze polityczni Tomasz Skory i Mariusz Piekarski będą komentować wyniki wyborów także na antenie TVP Info.

Więcej o naszym wieczorze wyborczym możesz przeczytać tutaj.