"Wygrana w wyborach samorządowych to bardzo dobra wiadomość; możemy wygrywać tylko wtedy, kiedy jesteśmy całkowicie czyści" - powiedział podczas wieczoru wyborczego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że przed kandydatami PiS jeszcze dwa tygodnie ciężkiej walki o zwycięstwo w II turze.

Można wygrać nawet w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy w tej chwili w Polsce, to bardzo istotne, to stwarza perspektywę. Możemy wygrywać tylko wtedy, jeśli jesteśmy całkowicie czyści. I stąd to wielkie wezwanie do tego, by nasza partia, formacja, nasz sojusz, był czysty pod każdym względem - podkreślił prezes PiS. Wszystko jest możliwe, mimo organizowania wielkich akcji przeciw nam - wygraliśmy - dodał Jarosław Kaczyński. Jak twierdzi, ta akcja "miała u podstaw bardzo poważne moralne błędy" byłych kolegów z PiS.

Prezes PiS podziękował tym, którzy zagłosowali na jego partię oraz tym, którzy wzięli udział w wyborach oraz kandydatom i osobom pracującym podczas kampanii wyborczej. To, co przed nami, to właśnie dwa tygodnie ciężkiej pracy, walki - podkreślił Kaczyński.

ZOBACZ, SONDAŻOWE WYNIKI WYBORÓW

SPRAWDŹ, WYNIKI WYBORÓW W DUŻYCH MIASTACH

"Chcemy zwalczać nieprawidłowości dot. liczenia głosów"

Liczba nieprawidłowości związanych z liczeniem głosów w wyborach jest ogromna - mówił Jarosław Kaczyński. Poinformował, że PiS będzie zgłaszał propozycje zmian tak, by "tę ciężką chorobę zwalczyć". Kaczyński skomentował w ten sposób słowa premier Ewy Kopacz, która podczas wieczoru wyborczego PO powiedziała, że jej partia nie będzie podważać wyników wyborów. Pani premier powiedziała przed chwilą, że oni nie będą twierdzili, że wybory były sfałszowane. Widzę, że jest w dobrym humorze - stwierdził prezes PiS.

Ta ilość nieprawidłowości, która już w tej chwili została ujawniona, jest naprawdę ogromna. Z polskimi wyborami trzeba coś zrobić. Trzeba coś zrobić, bo w przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z taką sytuacją, w której polska demokracja i tak chora - i to nie na jedną chorobę - stanie się już zupełnie fikcją - dodał Kaczyński. Jak podkreślił, PiS w najbliższym czasie złoży kolejne projekty zmian, których celem ma być zmiana sposobu liczenia wyników wyborów. Trzeba to zjawisko, tą ciężką chorobę zwalczyć - dodał.

"Możliwe zwycięstwo PiS w wyborach prezydenckich"

Szef PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że możliwe jest zwycięstwo kandydatów jego partii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Mamy, proszę państwa, szansę, tylko trzeba pracować. Pokazaliśmy już - po raz pierwszy co prawda po wielu latach, ale jednak, że to jest możliwe. I powtarzam, musimy to pokazać za dwa tygodnie, musimy to pokazać także za parę miesięcy w wyborach prezydenckich i za niespełna rok w wyborach parlamentarnych - podkreślił.

Przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy, ale to nie koniec - dodał Kaczyński. Odnosząc się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, powiedział: "To jest dzisiaj nasze kolejne zadanie. To jest zadanie trudne, bardzo trudne, ale możliwe". 

Polacy wybrali

Wybory do sejmików wojewódzkich wygrało PiS z 31,5 proc. poparcia przed PO - 27,3 proc., PSL - 17 proc. i SLD - 8,8 proc. - wynika z sondażu Ipsos. Frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła 46,4 proc. Druga tura wyborów prezydentów miast, tam gdzie nie uda się ich wybrać w pierwszej, odbędzie się 30 listopada. Z sondażu wynika, że druga tura wyborów na prezydenta będzie musiała się odbyć m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. W pierwszej turze wybrano prezydentów m.in. w Łodzi i w Lublinie.

Po godzinie 19.00 PKW podawała, że do godz. 17.30 frekwencja wyniosła 39,28 proc. Najwyższą frekwencję wśród dużych miast odnotowano w Rzeszowie - 37,39 proc., a najniższą w Zielonej Górze - 24,39 proc. Największa była frekwencja w woj. świętokrzyskim - 46,19 proc., najniższa w woj. śląskim - 35,29 proc. Od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 16 w niedzielę PKW odnotowała 474 incydenty. Najczęściej dotyczyły one zrywania plakatów, niszczenia banerów, agitacji, zniesławienia. Odnotowano też osiem prób wyniesienia kart do głosowania.