Przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego rozmawiają z libijskimi powstańcami na temat przekazania do Hagi Saifa al-Islama, syna Muammara Kaddafiego - poinformował rzecznik Trybunału, Fadi el-Abdallah. Wczoraj rebelianci potwierdzili aresztowanie Saifa al-Islama w Trypolisie.

Mamy nadzieję, że trafi on wkrótce do Hagi, gdzie zostanie osądzony - oświadczył prokurator Trybunału Luis Moreno-Ocampo, potwierdzając, że "jest w kontakcie z libijskim rządem tymczasowym" w sprawie przetransportowania Saifa do Holandii.

Saif al-Islam Kaddafi, drugi syn libijskiego dyktatora i rzecznik reżimu, był uważany za kandydata na następcę swego ojca. Określany przez prokuratora MTK jako "faktyczny premier Libii", jest oskarżany o odegranie kluczowej roli w planie tłumienia "przy zastosowaniu krwawej przemocy" obywatelskich demonstracji, które zaczęły się w lutym.

27 czerwca MTK wydał nakaz aresztowania Muammara Kaddafiego, jego syna Saifa oraz szefa libijskiego wywiadu.

Siły Kaddafiego bronią siedziby dyktatora

Tymczasem w centrum Trypolisu trwają zacięte walki. Żołnierze wierni Muammarowi Kaddafiemu rozmieścili czołgi w pobliżu jego siedziby w centrum miasta i stawiają opór siłom powstańczym. Jak poinformował jeden z rebeliantów o imieniu Abdulrahman, wśród przeciwników dyktatora jest wielu zabitych. Według niego, "największym problemem są snajperzy" wierni Kaddafiemu.

Telewizja Al-Arabija podała, że oddziałami sił reżimowych dowodzi jeden z synów dyktatora Chamis. Jest on dowódcą elitarnej 32. brygady, która uchodzi za najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną jednostkę libijskiego wojska.