Łotysz Nikołaj Griazin okazał się bezkonkurencyjny w 27. Rajdzie Rzeszowskim. Kierowca startujący na co dzień w Mistrzostwach Europy FIA wygrał 8 z 11 odcinków specjalnych i zwyciężył z ponad minutową przewagą. W rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski triumfowali za to Grzegorz Grzyb i Bogusław Browiński, a to dlatego że Griazin nie zgłosił się do rywalizacji w tym cyklu. Na najniższym stopniu podium walkę na podkarpackich trasach zakończyli Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń.

Nikołaj Griazin od początku rywalizacji jechał zdecydowanie najlepszym tempem. Potwierdził duży talent wygrywając już w sobotę 4 z 5 odcinków specjalnych. Tylko na ostatniej próbie - a więc odcinku typu "Mickey Mouse" poprowadzonym w centrum Rzeszowa - najlepszy okazał się Mikołaj Marczyk. Griazin po pierwszym dniu miał 23 sekundy przewagi nad Grzegorzem Grzybem, ale już podczas pierwszego sobotniego odcinka podwoił przewagę. 


Później kontrolował sytuację, a Grzyb nie musiał gonić go za wszelką cenę. Łotysz nie ścigał się bowiem w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a to oznaczało, że Grzyb zajmując 2. lokatę zgranie pełną pulę w cyklu RSMP czyli aż 50 punktów, bo Rajd Rzeszowski z uwagi na jego długość był punktowany podwójnie. Dodatkowo Grzyb miał problemy z samochodem. Szwankował choćby hamulec ręczny. Kierowca miał jednak ogromną przewagę nad kolejnymi kierowcami i mógł kontrolować sytuację.


Najciekawszym elementem ostatnich odcinków była więc walka o trzecią lokatę, którą stoczyli Jakub Brzeziński (dostał wczoraj 2 minuty kary od sędziów), Dariusz Poloński i Mikołaj Marczyk. OS9 był popisem Brzezińskiego wygrał ten odcinek i przesunął się w "generalce" na 4. lokatę. Na kolejnym OS-ie lider klasyfikacji generalnej RSMP znów był najszybszy i ponowie zmniejszył stratę do zajmującego trzecie miejsce Polońskiego. Za Brzezińskim na tej próbie znaleźli się Griazin i właśnie Poloński. Grzyb jechał już spokojnie i zanotował 4. czas. Dobrym tempem jechał Wojciech Chuchała, który jadąc w klasie Open N wyprzedził kilku rywali dysponującymi samochodami R5.
Ciekawie przebiegał ostatni odcinek specjalny - power stage - który był okazją do zdobycia dodatkowych punktów w klasyfikacji generalnej RSMP. Ten przejazd wygrał Griazin, a bonusowe punkty do cyklu RSMP zdobyli: Brzeziński (5), Grzyb (4), Poloński (3), Kotarba (2) i Chuchała (1).

W klasie Open N najlepszy okazał się Chuchała, dla którego to dopiero pierwszy występ w tym roku. Kolejne lokaty zajęli Marcin Słobodzian i Łukasz Kotarba.W "ośce" z dużą przewagą triumfował Kacper Wróblewski - jeżdżący w barwach RMF FM.Jak zwykle kilku kierowców zaliczanych do faworytów nie zdołało dotrzeć do mety rajdu. Z powodu awarii już pierwszego dnia wycofał się rzadko startujący w kraju Łukasz Habaj. Na 7 OS-ie awaria zatrzymała też Tomasza Kasperczyka.W pięciu dotychczasowych rajdach zaliczanych do mistrzostw Polski rozegrano 49 odcinków specjalnych.  Najwięcej OS-owych zwycięstw w tym roku mają na koncie: Brzeziński 16, Grzyb 13 ( w tym 1 ex-aequo), Marczyk 9, Kasperczyk 7, Gabryś 2 (1 ex aequo), Poloński 2, Habaj 1.     

Kolejne dwie rundy RSMP odbędą się we wrześniu i zostaną rozegrane na szutrowej nawierzchni. Najpierw kierowcy będą gościć na Litwie na Rajdzie Elektrenai, a sezon zakończą w Mikołajkach Rajdem Polski, który podobnie jak Rajd Rzeszowski będzie podwójnie punktowany.


Wyniki 27. Rajdu Rzeszowskiego:

1. Nikołaj Griazin/ Jarosław Fedorow - 1:38.25,5

2. Grzegorz Grzyb/ Bogusław Browiński + 1.29,9

3. Jakub Brzeziński/ Kamil Kozdroń + 3.31,0

4. Dariusz Poloński/ Łukasz Sitek + 3.41,8

5. Mikołaj Marczyk/ Szymon Gospodarczyk + 4.35,7

6. Wojciech Chuchała/ Sebastian Rozwadowski + 5.26,7

7. Zbigniew Gabryś/ Artur Natkaniec + 6.40,8

8. Marcin Słobodzian/ Grzegorz Dachowski + 6.55,1

9. Łukasz Byśkiniewicz/ Maciej Wisławski + 7.00,3

10. Łukasz Kotarba/ Tomasz Kotarba + 8.25,2

11. Kacper Wróblewski/ Jacek Spentany + 11.24,8

 

Klasyfikacji Mistrzostw Polski po 5 rundach:

1. Jakub Brzeziński - 146

2. Grzegorz Grzyb - 104

3. Mikołaj Marczyk - 66

4. Tomasz Kasperczyk - 57

5. Dariusz Poloński - 60

6. Zbigniew Gabryś - 48

7. Marcin Słobodzian - 45

8. Łukasz Byśkiniewicz - 42

9. Jarosław Kołtun - 23

10. Wojciech Chuchała - 21

 

Klasyfikacji RMF Maxxx Trophy po 5 rundach:

  1. Brzeziński Jakub 4+5+5+5_5 = 24 pkt
  2. Grzyb Grzegorz 3+4+0+0+4 = 11 pkt  
  3. Marczyk Mikołaj 5+0+4+0+0 = 9 ptk
  4. Kasperczyk Tomasz 0+3+0+4+0= 7 pkt  
  5. Poloński Dariusz 0+0+2+1+3 = 6 pkt