Dużą niespodziankę podczas Rajdu Elektreny na Litwie sprawiła załoga Skody Fabii R5: Mikołaj Marczyk i Sebastian Gospodarczyk. Panowie wygrali przedostatnią rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski! To tym bardziej zaskakujące, że litewska rywalizacja była pierwszym w karierze poważnym szutrowym rajdem Mikołaja Marczyka, który do tej pory startował tylko na asfalcie. Cały Rajd Elektreny wygrał niestartujący w mistrzostwach Polski Rosjanin na łotewskiej licencji Nikołaj Griazin.

Załoga składająca się z Marczyka i Gospodarczyka dała popis już w piątek wieczorem podczas dwóch krótkich oesów na ulicach miasta Elektreny. Kierowca prowadzący Skodę Fabię R5 pojechał bezbłędnie oba sprinterskie odcinki i został liderem całego rajdu. Dopiero w sobotę aktywował się król litewskich szutrów Griazin, który wygrał większość z czternastu rozgrywanych tego dnia odcinków.

Prowadzenie pary Grazin - Federov było niezagrożone przez cały rajd, ale prawdziwe emocje dali nam kierowcy rywalizujący w rundzie RSMP, która była częścią litewskiego rajdu. Wśród polskich załóg najlepiej jechała para Łukasz Habaj - Daniel Dymurski, która jednak popełniła błąd na dwunastym odcinku i dała się wyprzedzić Mikołajowi Marczykowi.

Jeszcze wtedy większość odcinków najszybciej pokonała fińska załoga: Teemu Asunmaa - V.Mannisemnaki, która prowadziła aż do czternastego oesu. Na piętnastym odcinku auto Fina uległo awarii i kierowca musiał wycofać się z rajdu. Skorzystał na tym Marczyk, który świetnie pojechał Power Stage i uzyskał najlepszy czas z kierowców RSMP.

Na litewskich szutrach nie powiodło się wiceliderowi klasyfikacji generalnej RSMP Grzegorzowi Grzybowi jadącemu z Jakubem Wróblem. Ta ekipa w rundzie mistrzostw Polski uplasowała się dopiero na 5. miejscu.

Na rajd Elektreny nie dotarł lider Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Jakub Brzeziński. W oświadczeniu które przesłał redakcji wyjaśnia powody jego nieobecności.  

To nie jest tania dyscyplina i musimy liczyć każdy grosz. Chcąc myśleć o tytule, musimy przygotować się dobrze do Rajdu Polski, który jest podwójnie punktowany, dlatego podjąłem decyzję, że mimo szczerych chęci musimy odpuścić rajd na Litwie - pisze Brzeziński.

Poniżej wyniki obu klasyfikacji. Pełne wyniki znajdziecie pod tym linkiem.

Klasyfikacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski:


Klasyfikacja Rajdu Elektreny:(nm)