Rolnicy zapowiadają kolejną blokadę przejścia granicznego w Świecku w woj. lubuskim. Protest na granicy z Niemcami ma rozpocząć się w niedzielę i potrwa do środy.

Z dużym prawdopodobieństwem do rozpoczynającego się w niedzielę protestu rolników na A2 w Świecku przyłączą się też transportowcy. Decyzja w tej sprawie ma ostatecznie zapaść jutro.

"Rolnicy są bardzo niezadowoleni, zawiedzeni i zdenerwowani brakiem konkretnych działań rządzących i nie mają już chęci ani wyboru, by czekać na kolejne spotkania i oświadczenia, z których nic nie wynika" - tak napisali w specjalnym komunikacie przesłanym do redakcji RMF FM.

W związku z tym w niedzielę o godzinie 13:00 rozpocznie się kolejna już blokada przejścia granicznego w Świecku, która potrwa do środy 20 marca do godziny 22:00.

Rolnicy przez blokadę będą przepuszczać tylko służby, transporty ponadnormatywne oraz pracowników medycznych.

Protesty rolników - czego dotyczą

Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce. 

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.