Stany Zjednoczone będą "arsenałem szczepionek" dla świata - oznajmił w czwartek prezydent USA Joe Biden, potwierdzając informację, że jego administracja kupi 500 mln szczepionek Pfizera, aby je przekazać ubogim krajom.

Jak ogłosił, szczepionki zaczną być wysyłane w sierpniu, a do końca tego roku wysłane ma zostać 200 mln dawek, zaś w przyszłym - 300 mln.

Pomoc uboższym krajom w szczepieniach była jednym z głównych tematów rozmowy prezydenta USA z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, która odbyła się w przeddzień szczytu państw G7 w Carbis Bay w Kornwalii i będzie także poruszana podczas samego szczytu.

Biden powiedział, że jego rozmowy z Johnsonem były bardzo produktywne i potwierdził istnienie "specjalnych relacji" między USA a Wielką Brytanią.

Podczas spotkania obaj politycy podpisali "nową Kartę Atlantycką", w której zobowiązali się do wzmocnionej współpracy pomiędzy obydwoma krajami w celu budowy bardziej pokojowego i bardziej dostatniego świata.

Jako obszary wzmocnionej współpracy wymieniono w niej demokrację i prawa człowieka, obronę i bezpieczeństwo, naukę i technologię, handel międzynarodowy, zapobieganie zmianom klimatu i ochronę środowiska naturalnego oraz ochronę zdrowia.

Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Bidena

Prezydent Joe Biden wraz z żoną Jill wyruszył wczoraj w swoją pierwszą podróż zagraniczną jako głowa państwa

Po spotkaniu z premierem Anglii weźmie udział w trzydniowym szczycie państw G7 w St. Ives w Kornwalii od piątku do niedzieli. Następnym przystankiem będzie Bruksela, gdzie w poniedziałek odbędzie się szczyt NATO, a dzień później szczyt USA-Unia Europejska. Ostatnim punktem europejskiego tournee Bidena ma być spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Genewie.