Więcej pacjentów chorych na nowotwory szybciej dostanie szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Początkowo w tzw. grupie pierwszej w Narodowym Programie Szczepień byli tylko ci pacjenci, którzy w ostatnim roku byli hospitalizowani

Przypomnijmy: część pacjentów onkologicznych - obok innych chorych przewlekle - będzie w tak zwanej grupie pierwszej Narodowego Programu Szczepień.  Początkowo byli to tylko ci z chory, którzy przez ostatni rok musieli być w szpitalu. Teraz ma się to zmienić.

Do pierwszej grypy wpisani zostaną wszyscy, którzy po 1 stycznia ubiegłego roku byli leczeni za pomocą chemioterapii lub radioterapii. Jednak w tej dużej grupie pierwszeństwo będą mieć osoby, które takie leczenie dostawały w czasie pobytu w szpitalu - podkreśla rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

Resort zdrowia tłumaczy, że takie sztywne reguły są konieczne, bo szczepionek wciąż jest za mało. A na nowotwory w Polsce w sumie choruje ponad milion osób.

Onkolodzy już wcześniej apelowali, aby o przyjęciu do grupy pierwszej nie decydował sam fakt pobytu w szpitalu, tylko stan pacjenta. Dzięki temu na szybsze szczepienie przeciwko koronawirusowi szansę mieliby pacjenci leczeni jednodniowo i ambulatoryjnie. Takich osób jest coraz więcej, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy ogranicza się pobyty w lecznicach.

 

W Polsce używa się trzech preparatów do szczepienia

Na polskim rynku znajdują się trzy preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca.  Preparat AstraZeneci jest to szczepionka wektorowa. Stworzył ją brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki Covid-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.


Opracowanie: